Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (více)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (více)

Série(4) / Epizody(52)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

draggo

Book One: Air Natočit smysluplné pokračování výtečného seriálu Avatar: The Last Airbender bylo sakra náročné, jelikož laťka byla nasazená neuvěřitelně vysoko a příběh se navíc kompletně uzavřel. Proto jsem rád, že k nám nepřišla nějaká křečovitá nastavovaná kaše, ale zcela nový svébytný seriál. Přesunuli jsme se do období jakési průmyslové a revoluce a rozlehlý svět víceméně nahradilo moderní velkoměsto. Tenhle obrovský risk tvůrcům vyšel a Korra se tedy určitě může počítat za důstojného nástupce, ačkoli z mého pohledu výšin Aangova příběhu nedosáhla. Příběh je tentokrát laděný na podstatně temnější strunu - konečně je rozvinut vztah mezi bendery a non-bendery, což byla věc, která mě zajímala už od ATLA. Z hlavní záporné postavy Amona jde doopravdy strach a jeho výstupy (nebudu spoilerovat) patří k vrcholům seriálu. Děj je přímočeřejší bez větších odboček, řádně napínavý a dokonale se řítí až do epického finále, které stejně jako zakončení sezón původního Avatara bere dech. Ačkoli se seriál odehrává 70 let po porážce Fire Lorda Ozaie, odkazy na původní sérii nás provází celou dobu a mimo jiné nás čeká i několik nahlédnutí do minulosti i setkání se starými známými, což určitě všechny fanoušky série potěší. Nové postavy jsem si znovu zamiloval - znovu jsou to ty neuvěřitelně lidsky a opravdově působící charaktery, které nejde nemít rád. Drzá teenagerka Korra, vtipný Bolin, zdánlivě uzavřený Mako, tvrdá, ale spravedlivá Lin, vnitřně silná Asami a samozřejmě záhadný a husí kůži nahánějící Amon. Když sezóna po 12ti skvělých dílech skončila, opět se vrátil ten smutek z toho, že už je konec - tedy pocit, který jsem měl po Sozinově kometě, i když tentokrát ne tak silný, neboť tři další sezóny jsou na obzoru a já si je nenechám ujít. Yip yip! /95% a 5*/ Oblíbené epizody: The Revelation, And the Winner is..., Skeleton in the Closet, Endgame --- Book Two: Spirits Korra si na sebe trochu upletla bič tím, že se oproti ATLA rozhodla věnovat každou sérii něčemu úplně jinému, takže ve druhé sérii máme zase úplně nový příběh s novými záporáky. A musím bohužel říct, že tentokrát to nešlapalo zdaleka tak dobře jako minule. V první půlce se děj kodrcá víceméně odnikud nikam a v té druhé spadne do nepřehledného spirituálního guláše s obligátní záchranou světa na konci. Má to samozřejmě svoje světlé momenty, pořád je mi ten seriál víceméně sympatický a koukám se na něj rád, ale přijde mi, že velká část toho kouzla je prostě pryč. A i když bych osobně nebyl tak tvrdý, musím přiznat, že na kritice uživatelky kiddo rozhodně něco je. Co se vyloženě povedlo je retrospektivní dvojepizoda The Beginnings, která nám ukáže prvního avatara Wana a jeho příběh, který byl bohužel mnohem zajímavější než celý zbytek téhle série. A Wan je zároveň (bohužel) o dost sympatičtější postava než samotná Korra. /65% a 3*/ Oblíbené epizody: The Beginnings Part 1 a 2, Darkness Falls --- Book Three: Change Tentokrát je to už lepší. Seriál se drží trochu víc při zemi, což vůbec není na škodu a snaží se mimo jiné vyrovnat s tím, co světu přinesl ten brajgl na konci dvojky. A funguje to, tahle série je pro seriál jako závan čerstvého vzduchu. Příběh je tentokrát jednodušší a zajímavější, Zaheer je skvělý záporák a stejně tak jsou povedené i vedlejší linie týkající se třeba výcviku nových airbenderů, na což jsem se těšil už od konce ATLA. Jen konec možná mohl být trochu zajímavější, ale i tak mě třetí série potěšila. Jsem rád, že tvůrci nezapomněli veškerý svůj um a stále dokážou přinést zpět tu avatarovskou esenci, která dělala původní seriál tak skvělým. /85% a 4*/ Oblíbené epizody: The Earth Queen, Original Airbenders, Long Live The Queen --- Book Four: Balance Řekněme si to stručně - závěrečná série se prostě nepovedla. Dosud se mi na Avatarovi líbilo to, jak dokázali do příběhu zapracovat např. postižené, lidi jiné rasy atd. tak, aby působili jako přirozená součást příběhu a ne jako vynucená politkorektní propaganda. To bohužel ve čtvrté Kořře mizí. Arcizlounem je zde Kuvira, která se profiluje jako autoritativní vůdce, který by dokázal dát Zemní království do pořádku, na rozdíl od očividně neschopného prince Wu, který si umí akorát nakupovat drahé šaty a chovat se jako idiot. Kuvira působí docela sympaticky, dokud jí zcela nelogicky nenapadne, že by bylo fajn si podrobit celej svět. Tenhle přístup se mi nelíbí, protože se tak tvůrci snaží podsouvat myšlenku, že všechno co dělala bylo špatně a nevyhnutelně vedlo ke katastrofě, zatímco kdyby na trůně seděl ten blbec Wu, všechno by bylo OK. Jinak Korra půlku seriálu stráví tím že skučí jak je život na hovno a v tý druhý se i přes všechny svoje pubertální problémy jakože postaví Kuviře, který mezitím úplně šiblo a nechala si ze spirituální révy vyrobit nějakej laser, kterým chce všechny zlikvidovat. Čemuž samozřejmě naše nesnesitelná hlavní hrdinka zabrání a drama ohledně toho, kdo bude jejím klukem nakonec rozsekne tím, že se dá dohromady s Asami, aby se učinilo za dost LGBT kvótám. Zkrátka nebýt fajn animace, dobrých bojových scén a několika sympatických postav, byla by tahle série úplně na hovno. A jsem v zásadě skoro rád, že už další snad nebude. /40% a 2*/ Oblíbené epizody: The Coronation, Remembrances () (méně) (více)

Prometheus69

Líbí se mi to. Zatímco Legenda o Angovi byla spíše určená mladšímu publiku. Tahle dospělejší verze se mi líbí víc... Vtip se nevypařil, naopak přibylo víc akce... opravdu hodně dospělé akce. Hlavní hrdinka je simpaťanda už od pohledu... :) jako by svému předchůdci z mimiky vypadla. :D Povedlo se i dokonale začlenit minulí svět do toho současného aby to nevypadalo a blbě a fungovalo to. navíc přibila i doba páry tudíš pokrok na pochodu. pokud by to tak mohlo jít dál. Poslední legenda by se mohla odehrávat v naší současnosti či dokonce v budoucnosti. :D Doufám že budou v tomto duchu i další knihy a Taky doufám že se tomu Shyamalan vyhne obloukem... po rovníku! B) Za mě 100% Paráda.... ani jsem nevěděl že to vyšlo. :) _____Proto pořád říkám že Anime, sitcomy, klasické seriály a dokumentární filmy by měli mít každý své místo! Né to hodnotit na jedno brdo... pak to sráží celkový dojem. ()

TheDarKnig

Book 1: Svět benderů je zpět! Od úžasného a nebezpečného dobrodružství Aanga a jeho Avatar týmu uplynulo už 70 let a mnohé se změnilo. Celá říše živlů zažívá nebývalou prosperitu, sjednocení a mír. Hlavním městem se stalo nově založené Republic City, skvostný památník všeho, co vydobyl hrdinný poslední Avatar. Vývoj nastal i ve sféře techniky - doby, kdy vražedné stroje, vzucholodě, tanky a roboty měl pouze národ ohně, už jsou dávno pravěkou minulostí a doba industrializace je v plném proudu. Do tohoto světa je uvedena nová mladá hrdinka Korra, 16tiletá příslušnice vodního kmene, která jako další v řadě převzala sílu Avatara, udržovatele rovnováhy. A brzy bude muset využít všech jeho schopností, protože doby míru začíná ohrožovat hnutí Equalistů s tajemným mužem s maskou v čele.. No, to by byla taková moje anotace a taky způsob jak zvětšit komentář, neboť první kniha Korry je skoro o polovinu menší než tomu bylo minule. A vadí to? No, k tomu se dostanu. Musím říct, že na tohle jsem se opravdu moc a moc těšil. Jelikož jsem se, jako k mnoha dalším věcem, dostal k Last Airbenderovi ne až tak dávno, měl jsem ten úžasný zážitek s ním a jeho posláním zastavit Lorda Ozaie ještě živě v paměti, popravdě tak hrozně smutno, jako mi bylo v okamžiku, kdy jsem finálně seriál dokončil, mi nebylo snad ještě nikdy. První trailer na Korru jsem tedy sežral i s navijákem, nápad přesunout děj do "průmyslové revoluce" byl logický krok a záběry vypadaly epicky.. A tak, když vyšel první dvoudíl, vrhnul jsem se na něj jako tyranosaurus rex na svou nebohou kořist - iguanodona. A byl jsem ohromně... zklamán.......... Ne, jenom snaha o to být vtipný. První dvoudíl mně vtáhl a pak jsem už hltal další a další díly a přes maličké výhrady kvůli až moc dokonalému předchůdci jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Další velkolepé dobrodružství z sakra přitažlivě vytvořeného světa. Korra je obstojný nástupce Aanga, sice není ani tak vtipná, ani tak rozpolcená a člověk si ji nezamiluje tolik jako 12tiletého roztomilého mnicha provádějícího parádičky na vzduchové kuličce, ale přinejměnším sympatická je. Nejhorší proto zůstává ta romantická linie, která kvůli mnoha faktorům vůbec nefunguje a vyzní do ztracena kromě úplného závěru. A to i kvůli dalším postavám, tvůrci se snažili a je to vidět, ale vytvořit tak parádní charaktery asi není tak snadné a at jsem dělal, co jsem dělal, přišlo mi to obsazení opravdu charismatických a důležitých postav nějaké bídné - když si vzpomenu na to množství oblíbenců minule, je mi trochu smutno. Ale to nepovažuji za nějakou velkou chybu, protože z toho zase byla cítit láska a propracovanost.. A v některých okamžicích jsem se cítil zase jako v nebi - příchod Asami a spol na ostrov.. Co se týče děje, tu se to až na úplný a řekl bych urychlený závěr povedlo velmi.. Jsou využity všechny faktory a změny, postupně se dozvídáme různé střípky z minulosti, odkazů je tu taky dostatečně a graduje se výtečně. Nechybí dramatičnost, emoce, osudovost, škoda jen, že právě kvůli těm 12 dílům není místo pro žádné odbočky a oddych, a možná i proto si člověk ty postavy nedokáže tolik užít. Amon je výborný záporák, na úrovni Ozaie, líbilo se mi, jak byl většinu času nad věcí a jenom tahal nitky a nikdo ho nebyl schopen doběhnout (přechytračení Korry na ostrově a přepadení arény vrcholy knihy), no zase tu vyvstal na konci problém toho rozdělení děje a toho počtu dílů.. A proto finále u mně o třídu horší než to minule, ke kterému jsme se dostali přes vyčerpávající výlet napříč kontinenty, přes vyždímání všech psychických i fyzických sil, přes pot a dřinu. Ale na druhou stranu, dávám stále 5, protože i horší třída je v tomhle případě stále blízko tomu, co považuji za bombu :)) A návštěva z minulosti na konci byla úžasná a i se známým motivem. Takže ve finále děkuji všem, kdo se na tomto návratu podíleli a těším se na druhou sezonu. () (méně) (více)

Grizzly

Nejsem sice zadny vriskajici fanousek Avatara, ale puvodni serie mne celkem bavila. Byla vtipna, hrava, dobre napsana a mela vyborne postavy i atmosferu. Korra postrada uplne vsechno. Je to sice hezky nakresleny, ale temata i postavy jsou uplne debilni a Korra je navic blba pubertalni krava. Cely je to teenage kokotina pro holky. Ale asi je to tak i mysleny. Mozna kdybych byl nekriticky milovnik "ohybacu", tak to asi zvladnu. Pro mne je ovsem bender jen jeden. Bender Rodriguez. ()

DJ_bart

Za mě ještě víc dechberoucí, emocionálně působivější, komornější, konzistentnější, osobitější, sympatičtější, vyspělejší, s lepším vykreslením charakterových vzorců, po komediální stránce zábavnější, a paradoxně divácky přijatelnější než Last Airbender – čímž nechci říct že původní seriál není klenot animovaného média, ale mě se sequel Legenda Korry líbil o něco víc. Steampunková stylizace mimochodem geniální, no a J.K.Simmons jako Tenzin rules! ()

• Rodina Maka a Bolina žila ve stejné budově, ve které se ukrývali Zuko s Irohem při svém pobytu v Ba Sing Se. (Azurovydrak)
  • Amon, jméno maskovaného vůdce klanu Equalistů, radikálních revolucionářů operujících v Republic City, lze přeložit jako "skrytý". (Conspi)