Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V mimořádně rušné porevoluční době, kdy se filmová dokumentární tvorba ocitla na rozcestí (v kinech se jako předfilmy přestaly promítat dokumenty a zanikl Filmový týdeník), kdy většina tvůrců skuhrala na bezútěšný stav v domácí tvorbě, kdy bouřlivý společenský vývoj nebyl dokumentaristy, narozdíl od komunistických let, pravidelně zaznamenáván (pouze v televizním zpravodajství, které má svá omezení), přišel Fero Fenič s myšlenkou na periodický dokumentární pořad, jenž by byl reflexí života naší společnosti.
Kvůli tomuto pořadu byla založena společnost Febio, která se poprvé představila na obrazovkách tehdejšího třetího kanálu OK 3 České televize právě tímto dvacetiminutovým dokumentárním pořadem ( „OKO: Odsud - potiaľ“ , uvedeno 4.4.1992 v rámci magazínu společnosti K.F. a.s. "Kanafas").
Čtrnáctideník „OKO“ se pak stal jedním z nejsledovanějších dokumentárních pořadů Československé i České televize a předchůdcem mnohých dnešních úspěšných investigativních pořadů českých televizních stanic.
Čeští i slovenští tvůrci zde dostali jedinečnou příležitost reflektovat dramatické proměny společnosti po pádu totalitního systému. Některé jeho díly významnou měrou ovlivnily tehdejší společenskou atmosféru: objevností témat (např. jediný dokument natočený s matkou V.Mečiara), aktuálností zpracování (např. reportáž z noci, kdy se rozpadl stát) a podobně.
V okruhu autorů se setkali nejzkušenější a nejtalentovanější čeští a slovenští filmoví dokumentaristé všech generací, z nichž většina do té doby netvořila pro televizní obrazovku a neměla zkušenosti s videem. Oboje dokázali obohatit svým filmovým viděním.
Pořad OKO výrazně ovlivnil stav a tvář české dokumentaristiky v nových porevolučních podmínkách a pomohl vzniknout novému typu původní české autorské dokumentární tvorby. Mnohé díly z tohoto cyklu byly uvedeny a oceněny na našich i zahraničních festivalech, některé díly odvysílaly i zahraniční televizní stanice. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (1)

PKD 

všechny recenze uživatele

Z tohohle si udělali perfektní prdel v České Sodě.;-)))))))) A nejen z tohoto pořadu, pochopitelně.;-) ()

Reklama

Reklama