Poznámka pod čarou

Yaron Scharf

Leon Edery, Moshe Edery

Scénografie:

Arad Sawat

dusná akademická dráma vyžívajúca sa v detailoch malého sveta, v ktorom sa odohráva. tvorcovia si skutočne brilantne poradili so scénami vyžadujúcimi zobrazenie myšlienkových pochodov hlavných postáv, takže nenudia ani pri opakovanom pozretí. kto trochu nazrel do akademického sveta, zároveň pochopí, ako hlboko pravdivý tento snímok je.(13.9.2015)

Hlboká psychologická exkurzia do života filológov a vysokoškolských profesorov s niektorými vtipnými momentami. Ani v tomto svete sa nestráca rivalita, sebeckosť, podlosť a túžba po vlastnom úspechu vybudovanom na chrbte iných. Žiadna z postáv filmu nie je vykreslená čiernobielo, nenájdete v ňom vyslovene kladnú postavu. Najbližšie k nej má syn, ktorý túži zachrániť životný pocit otca, ktorý túži po akademickej, z hľadiska medziľudských vzťahov deštruktívnej, pocte. To ešte netuší, čo za ňu od v horkosti plávajúceho otca, dostane. Film, ktorý stojí za pozretie so skvelou hudbou.(4.4.2013)

Celkom fajn, aj ked to ma hodne zly popis tuna a na imdb: tak aby bolo jasne, toto nie ani o vede, ani o cenach, totok je film o volbe medzi sebou a tym druhym. Existuje hranica, kde je sebaobetovanie natolko prestrelene, ze to moze znicit darcu samotneho i vztahy naokolo. A je celkom irelevantne, ze sa jedna o otca a syna - proste ak je rodic hovado, tak je hovado a patri k dospelosti s tym racionalne narabat, lebo si inak altruista torpeduje vlastnu rodinu. 3*, aj keby som dal mozno 4, nebyt zlej kvality obrazu a vypadavajucich tituliek, v ktorej sme to zial zhliadli.(19.10.2016)

Drama v rodině odhaluje příběh skryté rivality syna a otce. Dokáže syn přiznat že dostal otec ocenění od prezidenta omylem? Vše trvá velmi pomalu, než se něco posune. (a mě se zdálo, že igelitky jsou jen českým nešvarem...) ///////// Ocenění z Cannes 2011 dostal Joseph Cedar za Nejlepší scénář.(28.2.2012)

Nemusel bych tu prehnanou hudbu, co tam je, nemusel bych expozici postav, ktera ve me vyvolava neblahe vzpominky na Amelii v Montmartru, ale ustredni napad je genialni, scena na ministerstvu taky a uvodni scena pred akademii je taky dobra. A navic je to chytre natocene a hlavne napsane. Malokdo by asi tusil ze prostredi vedcu zabyvajicich se jeruzalemskycm talmudem muze vygenerovat takovyhle rodinny thriller, ale kdyz se to vezme kolem a kolem: jak by to asi vypadalo mezi ceskymi vedci v humanitnim oboru...(12.11.2012)

• - V roce 2011 film získal Ofirovu cenu v kategoriích nejlepší mužský herecký výkon, nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, nejlepší kamera, nejlepší kostýmy, nejlepší režie, nejlepší střih, nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší zvuk. (mr.filo)

• - Zástupcovia Izraela zvolili túto snímku ako svojho kandidáta do boja o nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film za rok 2012. (MikaelSVK)

• - Snímek získal na filmovém festivalu v Cannes cenu za nejlepší scénář. (mr.filo)