Ra.One

Rodinný / Akční / Komedie / Sci-Fi

Indie, 2011, 156 min

Pevné produkční vedení Shahrukha Khana a jeho ženy Gauri naštěstí udrželo režisérského patlala Anubhava Sinhu, autora několika filmových katastrof, v kolejích přijatelné kvality, ač zejména akčním scénám by vypilovanější režie určitě prospěla (přiznávám, že parodický úvod mne svou křečovitostí dost vyplašil). Není divu, že v Indii je Ra.One zároveň milován i nenáviděn - patří do totiž do identické škatulky jako podobně rozporuplně přijaté filmy Race, Tashan, nebo (plánovaná) trilogie Dhoom - přináší plný kopec bollywoodsko - hollywoodské zábavy, která je dočista eklektická a 'mindless', ale taky sympaticky fanouškovsky ztřeštěná a velmi profesionálně natočená. Zejména v tomto ohledu se Ra.One má čím chlubit, protože tolik působivých a kvalitních speciálních efektů se v jediném indickém filmu zkoncentrovalo poprvé. A jelikož sám Shahrukh kvůli filmu založil speciální trikové studio, tak určitě ne naposled. _____ Jako můj filmový vánoční dárek Ra.One určitě potěšil, za což mu s radostí uděluji řád Tří hvězdiček a půl._____ Více v mojí recenzi.(24.12.2011)

Vody indického filmového průmyslu jsou pro mě stále neprobádanými končinami. Něco se ke mě už dostalo, ale pořád je co objevovat. Na tenhle film jsem byla velmi zvědavá. Naplnil moje očekávání. Začátek je sice krapet silná káva, ale i ta se dá pít. Tomuhle filmu dokážu odpustit absolutně všechno, i tu dlouhou stopáž, zpěvy a nejrůznější tanečky. Je to pěkná kšandovina, to přiznávám, ale já se královsky bavila jako už dlouho ne.(20.3.2012)

Pokud James Cameron viděl Ra.One, bral film jako poctu, která se očividně inspiruje Terminátorem (děj, jednotlivé motivy a zčásti i obraz) nebo ho považoval za sprostou vykrádačku?____ Podle mě je to obstojná variace se slušnými triky a poněkud nepřehledným scénářem. SRK nosí v civilní podobě příšerné afro, v počítačové přes míru využívá kamennou tvář a autistické pohledy do ztracena (alias „do blba“), které jakoby si přinesl ze svého filmu Jmenuji se Khan. Snímek se až moc soustředí na jednotlivé části a ztrácí tak plynulost jako celek: po otci najednou nikdo nesmutní, sbližování s matkou je na chvíli intenzivní, aby se pak hned úplně vytratilo, nepravý strýček se jen mihne, aby se ukázalo, že jeho objevení se nemá v ději žádný význam. Počítačová hra, která má podstatnou roli, je děsně zamotaná a nelogická. K čemu byl ten indický superman na letišti, který jen prošel kolem ? (asi nějaká indická záležitost, kterou nechápu) _____ Dobrou choreografii měly bitky. Působivý byl démonický obličej hlavního padoucha složený ze žhnoucích drátků. Humor nejlépe zastoupila scéna souboje, kdy je překvapenou zbraní (ne)spolupracující mladá žena.(14.9.2016)

Tenhle film zraje jako víno – zpočátku to je neskutečná kravina, která je ve své první půlhodině vyloženě trapná. Když se ale poprvé na scéně objeví záporák Ra.One, začne se blýskat na lepší časy a asi po hodině to je už docela koukatelná zábava. Po technické stránce je tenhle film překvapivě zdařilý a je vidět, že se Bollywood ledasčemu přiučil. Ostatně ve filmu si nelze nevšimnout mnohých odkazů na slavné hollywoodské sci-fi trháky, především na Terminátora a Trona. Dle dobré tradice indických filmů si také zazpíváme a zatančíme, ale řekl bych, že jakmile si na tyhle kulturní vložky člověk zvykne, nakonec jim přijde na chuť. :-) Z hlediska příběhu je to sice dost bída, navíc se film táhne hodně přes dvě hodiny, ale myslím, že kdo vydržel do konce, nelitoval. Zajímavé jsou záběry z natáčení během závěrečných titulků.(18.2.2012)

,,DÁMY A PÁNOVÉ. BARRON INDUSTRIE PŘEDSTAVUJE...JEDINEČNOU A VELKOLEPOU HRU....RA.ONE“..... /// Tož nevím.... něco Indickýho jsem už viděl. (A viděl.) A celkem se bavil. Pravda, zatím se nikdy nedostal zloduch (předtím nikdy nevídanej) mezi (pracující) lid. Šířit teror a takový ty věci co zloduši dělaj. Taky se taťka nevoblíkal jako Jackson (ten mrtvej, Majkl – myslím...) a máma nechtěla píchat s počítačem (nebo s jedničkou? Nebo s nulou? Nebo s voběma?.... jsem z toho....) Na votravný popěvky (po všech těch třech filmech se mi zdaj všechny stejný...) mám ,,F.FWD“ a bez nich vidím celkem zajímavej rodinnej film, jenž udělá radost všem mladistvejm delikventům, co trávěj školní čas u počítačovejch her. Ti budou hotový z interaktivního obleku a spousty herních sekvencí (i z nástupu světa Matrixu... – tak mě napadá, že si Indové začínaj vykrádat už i svoje filmy). Rodinný zábavě odpovídá i humor a tak v konečným napomádovaným výsledku, mě takový Immortals připadaj jako drsná zábava. GAME OVER! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem českej filmař a z úvodních titulků CHCU zjistit, kolik sponzorů zaplatí MŮJ film. 2.) Matrix by byl mým nejoblíbenějším filmem...., kdyby se v něm víc zpívalo! 3.) Zjistím, že herní chety jsou (de facto) dílem Božím! 4.) Thx za titule ,,TarXp“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE **** NAPĚTÍ *(25.2.2012)

• Shahrukh Khan

• - Spoiler: Poté, co Shekar (Shah Rukh Khan) zemře, vidíme, že je uložen do rakve a pohřben, ale přitom o několik záběrů dál Prateek (Armaan Verma) sype jeho popel do řeky. (Conspi)

• - Ve scéně, kdy Dildara Sonia (Kareena Kapoor) zpracovává těsto a je jí horko, na ni G. One (Shahrukh Khan) začne něžně foukat, aby ji ochladil. Poté ji ale fouknutím celou zašpiní moukou a svému vtípku se ještě usměje, přestože později ve filmu G.One Sonie řekne, že nemá naprogramovány emoce. (Stupet)

• - Jedná se o první indický film, jenž se dočkal svých merchandisingových produktů. Kromě všemožných výrobků s logem filmu a komixu jsou to také sběratelské figurky G.One a dalších hrdinů filmu. Film také podpořila vůbec první indická online hra, jež lze hrát přes facebook, mobily a také počítače. Mimoto měsíc před premiérou vyšel herní prequel filmu, nazvaný Ra.One - The Game určený pro Playstation 3. (Raztubyl)