Režie:
Céline SciammaScénář:
Céline SciammaKamera:
Crystel FournierHudba:
Jean-Baptiste de LaubierHrají:
Zoé Héran, Malonn Lévana, Jeanne Disson, Mathieu Demy, Yohan Ventre, Noah Ventre, Cheyenne Lainé, Ryan Bonbeleri, Sophie CattaniObsahy(2)
Klukanda je označení pro děvče, které se chová jako chlapec a snaží se mít vlastnosti typické pro kluky, např. klukovské oblékání a hry spojované spíše s chlapci – fotbal a podobně. Desetiletá Laura se s rodiči a mladší sestrou přestěhovala do nového bytu v příjemném prostředí nedaleko Paříže. V šortkách, sportovním tričku a s nakrátko ostříhanými vlasy je k nerozeznání od kluka. Začínají letní prázdniny a Laura se pomalu seznamuje s novými kamarády... (Česká televize)
(více)Videa (1)
Recenze (78)
Tomboy is a charming movie that treats its main subject with warmth and heart. Tomboy is tender and affectionate. Takový milý a hodný film o trans tematice. Jak jen hodný a milý film o tomhle tématu v dětství může být. Takže vlastně vždycky hodný není. Ale opravdový. Takže ho mají rádi i lidi, co nemají rádi „tyhle filmy o transkách“. (Nemají ho rádi jen ti, co nemají rádi migranty, protože ti nemají rádi nikoho.) Protože film je o dětech a rozumí jim, děti působí opravdově, na nic si nehrajou, a porozumění pak mají i diváci a divačky. Tak moc se vžijí, že zapomenou na „rozumné řešení“ situace. A ostatní neví, co rozumné řešení je. Možná stačí nepovažovat desetiletou Lauru za „zmatenou“… Nejlepší scéna byla, když Laura/Mikäel začal/a brát svou malou sestru Jeanne ven s ostatními dětmi. Doma u společného jídla se ukázalo, že Jeanne si s celou situací umí přirozeně poradit a zakomponovat oba světy do jednoho. Doma má sestru Lauru a venku staršího bráchu Mikäela, který s ní dělá všechny ty klukovský věci, brání jí, nosí na zádech a hraje vodní bitvy… Akorát v oficiální verzi pro rodiče je Mikäel kamarád Laury… Možná se stačí zeptat dětí a být otevřen i "nerozumným" řešením... ()
Tak na tohle bych se sám od sebe nikdy nepodíval, ale zase musim přiznat, že se mi to vlastně líbilo. Nemám tyhle filmy o transkách rád. Zde ale tvůrci evidentně rozumí dětem. Drtivá část stopáže se odehrává jen mezi dětma a ty se nechovaj debilně, ale fakt přirozeně si hrajou, až se mi z toho úplně zastesklo, jak jsme taky různě blbli. Hlavní herečka se s náročnou rolí popasovala dobře a byl jsem rád, že to nebylo pervertní. Fakt příjemné překvapení. ()
Některé věci jsou supr, některé fajn a některé nic moc. Dokonalým případem třetího tvrzení je Tomboy. Snímek, na němž není zajímavé skrz naskrz nic. Máme tu desetiletou Lauru, jejíž jediným posláním na Modré planetě je strkat si modelínu do plavek, aby mohla mastit fotbal s černouškama zaplňujíc Francúzko. Problém nastane, když se do Laury zamiluje Lisa, jejíž poprsí začíná nabírat na objemu. Další problém vyvstane s čůráním do volné krajiny (velká výhoda mužů). A tak to nakonec dopadne tak, že Laura je prozrazena a snímek končí. Thanks for krátkou stopáž Céline Sciama! 15% ()
Céline Sciamma se po Akvabelách opět dotýká tématu sexuální identity, byť v tomto snímku se jedná o náhled opravdu dětskou optikou. Vzniká tak nikoliv sociálně-psychologické drama, ale příjemný, civilní snímek, který i díky skvělým výkonům dětských herců působí autenticky. Nějak tak to prostě v 10 letech v dětském kolektivu vypadá a nemusí nutně jít o krizi v sexuální identifikaci, na tu má, pokud k ní vůbec dojde, Laura/Michael ještě pár let čas :-) ()
Francie zase předvedla jeden velice zvláštní, ale zajímavý výkon. Tomboy nicméně má sílu především v opravdovosti. Když vidíte, jak si ve filmu děti hrají, a že je to především o dětech, tak Vám je naprosto jasné, že tak to přesně je. Opravdovost se tak mísí s prazvláštním námětem a výbornými hereckými výkony. ()
Galerie (14)
Zajímavosti (1)
- Slovo "tomboy" v angličtině označuje dívky, které se vyznačují spíše chlapeckým chováním, vynikají v nějakém mužském sportu a podobně. Občas se slangově používá jako označení pro transvestity nebo gaye. (tomeek)
Reklama