Song jia huang chao

• Hongkong 宋家皇朝 (více)
Drama / Romantický
Hongkong / Japonsko / Čína, 1997, 140 min

ladynka

"Sestry Sungovy. Jedna milovala peníze, jedna moc a jedna svou vlast." Snímek nabízí tyto tři klíče k období před a po vzniku Čínské republiky (1912), které významným způsobem zasáhly do dějin státu. Ideály ztělesňuje osoba Suna Yat-Sena, moc peněz Kung a vojensko-politickou sílu Chiang Kai-Shek (Čankajšek). Pozitivem je, že političtí oponenti zde nejsou polarizování na velké Dobro (Národní strana) a Zlo (komunisti), i když je patrný trochu korektní přístup (což zřejmě souvisí s dobou vzniku filmu). A díky propojení jednotlivých postav (právě sestry Sungovy a jejich manželé) nepůsobí film roztříštěně, ale události se jeví jako jednolitý dynamický proces. Velkou zásluhu na tom má i slušná výprava a cit režisérky působivě zkomponovat obrazy malých dějin, které ovlivňují ty velké a naopak. ()

Tyckin

Působivé a poutavě zpracované podání událostí kolem vzniku "nové Číny", kvalitní herecké obsazení i výkony, pěkná výprava a tak trošku i náhled do historie aneb jak to asi tak kdysi bylo. Takže zhlédnutí nelituji, ač české titulky nejsou, nutno si vystačit s anglickými. Mám-li zmínit důvod jež mne k filmu vlastně přivedl, tak tím je soundtrack. Kitaro zde odvádí skvělou práci a tohle CD mám už ve své sbírce dlouhé roky, tudíž jsem dostal nutkavou potřebu vidět i film samotný, a stál za to. ()