Nic proti ničemu

Nič proti ničomu

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2011, 98 min

Jako kdyby Godard měl natočit epizodu seriálu Office. Pro mě to o trapnosti a češství hovoří mnohem lépe než třeba Homolkovi (které teda nemusím) a snad má leccos společného s raným Formanem a Passerem, které aktualizuje a umísťuje do současnosti. Geniálně to vystihuje přesně to, co mě vždycky strašně vytáčí. Proti jiným filmům Petra Marka je to trošičku popíkovější, ale nesmírně zábavné.(9.7.2011)

• Kámen

Hrůza a děs, čím se někteří "umělci" mohou uživit!!! Chudák divák, to bych dával za trest promítat doživotně odsouzenejm!!!(16.11.2015)

• dvd-L

Nebýt mého hrdiny Petra Marka, asi bych to nedokoukal. Chci říct, že ačkoliv jinak jeho práci většinou obdivuji, na tohle už se podle mého vážně skoro nedá dívat.(12.10.2017)

• honajz2

Petra Marka znám jakožto frontmana skupiny MIDI LIDI, ale celkem mě překvapilo, že natočil i několik filmů, z čehož nejznámější je asi Nic proti ničemu. Tak jsem se rozhodl, že bych to mohl zkusit, abych tak nějak věděl, jaké filmy tento člověk točí. Upřímně, jsou jiné, ale ne v dobrém slova smyslu. Celkem mě zaráží, že tohle bylo v kinech, vyšlo to na DVD, dávali to v televizi, dokonce to bylo i ve Varech... Takže čekám nějakou kvalitu. Ne. Tady je kamera neskutečně roztřesená, jako bych se díval na nějaké found footage a pokud to má nějaký účel, nechápu ho. Ale upřímně, zažil jsem filmy, kde byla kamera horší (eh...). Střihy většinou taky dost hrozné. Teď už ale přejdu k plusům. Nějakým zázrakem jsem se u toho skoro nenudil a dokonce mě i zajímalo, jak se bude "příběh" posouvat dál. Herecké výkony jsou amatérské, jenže zajímavé. Někdy sou dobré, někdy špatné a ve finále to vytváří takový středobod mezi dobrým a špatným (amatérským) herectvím. Jako komedie to zapůsobí hlavně u fanoušků Petra Marka, kteří to pochopí určitě víc, jako já, ale i já, neznalý jeho filmů, jsem se tam u něčeho fakt zasmál, bohužel toho nebylo moc. Jako celek si to ode mě zaslouží dvě hvězdičky. Jo, na konci se aspoň běží po poli, ale to už je informace pro mě.(29.4.2018)

Ač film vypadá jakkoli odporně a neprofesionálně, jedná se o obrovskou srandu. Hlavně kvůli té odpornosti a neprofesionalitě (která je jen na pohled - herci jsou profesionální improvizátoři). Příběh o kontrastu zapojení a odpojení od společnosti, v kterém si dost lidí najde sama sebe.(8.7.2011)

• Brtniik

Nedal jsem to...(24.1.2016)

Příliš dlouhá miniatura. Jistě, jsou tam skvělé momenty/scény ("proč jdete do kotelny?" "je mi zima"; debata o "debilovi"; načapání ve skříni; scéna s motýlem; scéna zakládání sdružení; scéna přijetí pedofila; závěrečná honička), ale potíž je, že tohle je všechno. Tyhle intenzivní/humorné/poetické okamžiky by se vešly tak do 15ti minut a zbytek je příliš zdlouhavý a popisný (omáčka pro "blbý", aby se nám představili postavy, abychom pochopili příběh a aby mohlo dojít k těm několika skutečně vtipným či filmově okouzlujícím okamžikům). Viz třeba scéna představování se, která se snaží budovat humorné napětí pomocí paralelní montáže - jenže se jí to nedaří, je to rytmicky škobrtavé, rozvláčné, dokonce polopatické (zdvojování informací v obraze a v smskách, aby to všichni diváci v kině pochopili...). Ano, hezky se nám tu ukazuje trapno a neschopnost doprovázející idealistické lidské snahy něco měnit a organizovat, jenže jde jen o pár sarkastických momentů, osobně v tom nevidím nějaké skutečné ostří nebo syrovost, které v tom nacházejí jiní diváci (pro mě je nakonec nejadresněji sarkastické hned věnování snímku Spáčilové a McCartneymu, pak už je to zase jen spíš taková ta milá česká "úsměvná kritika"). Ono je to celkově samozřejmě docela dobré, člověk má chvilkama nefalšovanou radost (třeba Radek Rubáš je celou dobu herecky vynikající v té své topornosti/nejistotě/dojemnosti), akorát (mi) to nestačí.(20.10.2011)

Partička poloprofesionálů se sešla při natáčení filmu bez scénáře, s ruční digitální kamerou, bez solidního zasvícení scéy, s příšerným zvukem, bez režie a prakticky bez psychologie postav, myšlenky a vyústění. Pokud tento film budete posuzovat dle klasických kánonů, výjde vám amaterský snímek! Pokud si vyslechnete komentář autora, nabydete dojmu, že je to neskutečně hluboké filozoficke dílo. Pravda je někde mezi. Snimek dýcha láskou k filmu a ironickému humoru, zároveň se nemůžete zbavit dojmu, že zrovna tento film není ničím, co bychom mohli označit jako umění. Samotní tvůrci o to ve skutečnosti ani nestojí, to jen filmový recenzenti a "vědci" si rádi libijů v takovém hnidopišství.(4.11.2011)

Velmi příjemné překvapení, až na příšernou kameru a podobně úděsný zvuk, je to místy skvělé a velmi originální. Zápletka je nápaditá, postavy svérázné, uvěřitelné a i jejich chování a motivy se zdají být logické, přesto se tu seznámíme s celou škálou různých neuróz až úchylek. Podle popisku bych vůbec nečekal, že film o zakládání sdružení adoptovaných lidí nabídne velmi ujetě realistický pohled na organizaci menších věcí a pravé úmysly některých tvůrců takových záležitostí.(20.6.2012)

Přečkat poněkud rozvleklou expozici se určitě vyplatí. Příběh je chytře vymyšlený a napsaný, herecké výkony v poloze „něco mezi ochotničením a profesionalitou“ jsou vzácně vyrovnané. Jen mi není jasné, jestli součástí metody řízené improvizace jsou i občasné bezradné pohledy do kamery - na to, aby to byl záměr, je jich málo, na to, aby se jednalo o výjimečné nedopatření, je jich zase až až. Ale k celkově pozitivnímu dojmu film posouvá skvělá práce s hudbou a třeba i „herecké“ výkony zvířat, ať už motýla v prvním, anebo páru zamilovaných psů ve druhém plánu.(17.5.2014)

Už dlouho mě nic tak nepobavilo jako toto. Vážně dobrý.(15.5.2014)

• tranquill

Prostě jsem se chtěl podívat na film a tohle podle mne parametry filmu nesplňovalo...(4.4.2016)

Jedna z nejzdařilejších komedií posledních let. Petr Marek vzal to nejlepší z Chytilové a Formana a k tomu přidal vlastní "esenci" v podobě dokonalého využití hereckých osobností Láhorsoundystému (nechybí ani imlicitní nenucený společenský "přesah"). Zážitek a jisté napětí pramení právě z hereckého uchopení, v němž se střetává realistické iluzivní hraní s celkovou "nedokonlostí" celku včetně oněch hereckých výkonů. Film působí v porovnání s "profesionálními" českými filmy neuvěřitelně svěže.(16.8.2011)

• Fifer

Nestačím se divit, jak to tu všichni chválí. S Passerem a Formanem to opravdu nemá nic společného, Dogma tam vidět je, ale Marek není Trier. Především se mi zdá, že filmoví teoretici, kteří P.Marka tolik milují, mají asi dost zvláštní smysl pro humor, mně to přišlo vtipné velmi málo ( vtipnější bylo i Nebýt dnešní ). Co jeden považuje za sofistikované, jiný za laciné. Moc rád bych se s nějakým fanouškem PM pobavil o "genialitě" tohoto snímku. Barokní hudba, hm super joke, ale poslouchat to celej film je fakt k nevydržení, thrillerová hudba z hororu, když se borec blíží k počítači, tak to má být ten sofistikovaný humor? Co je supr, je téma chatů a změněných identit, druhá zápletka je ale typicky tuctová a ohraná - bývalý nápadník. Film je propagován i s tím pedofilem, takže divák o něm dopředu ví. Postavy tak reší v 60. minutě to, co divák už ví od začátku, což je děsná nuda. Vážím si P.Marka za odvahu dělat věci jinak, ale jeho fanoušci, kteří se snaží uplést z hovna Formana, jsou neméně zvláštní skupinou individuí, jako byli ti ze združení Adoptovaní ve filmu.(18.3.2012)

• Sneg

Béčkové porno bez sexu.(24.6.2012)

Pečlivě budovaná atmosféra připravuje diváka na neskutečně třeskutou situaci... až do krve :- X(15.5.2014)

• kiimi

Tak, jak krásně to začalo, tak marně to skončilo. Předpremiéru jsem viděl přímo s herci a byl to ten největší zážitek, který mi film nabídl. Několik velmi dobře rozehraných příběhů vyšumí se závěrečnými titulky jako pára nad hrncem a nevyřeší se vůbec nic. A to je velká škoda, protože dobrých filmů se zajímavou myšlenkou a přitom nízkým rozpočtem a nehereckým obsazením je u nás velmi málo!(16.10.2011)

Kurva oceňte tu někdo herce v jedný z hlavních rolí. Můžete mít bipolární názory na film jako takovej, ale nepřehlídněte novýho Šebánka (možná víc civilního a plachýho)-Mariana Moštíka v roli organizátora celý tý nekudovský sešlosti. A třeba to neni Šebánek, třeba je to Bartoška. Nebo Moučka.Kdo ví..?(19.1.2012)

Bizáááár, by se dalo říct. Zvláštní to snímek. Balancující na hraně trapnosti, artovosti a dalších. Zajímavý počin hodný zřetele. A i zkouknutí.(31.5.2012)

• Ydiot

Mám velmi rád poetiku divadla LÁHOR/soundsystem, založenou na improvizaci na dané téma (herci vědí, odkud kam mají ve které scéně dospět a jakou postavu hrají, ale vše ostatní improvizují). Jenže to, co skvěle funguje na divadelním jevišti, které je prostorem pro nadsázku, kiksy, energii okamžiku a komunikaci s publikem, nefunguje ve filmu vůbec. VŮBEC. Kontrast mezi reálným, autentickým prostředím (očividně se natáčelo na skutečných místech, navíc ruční kamerou, která pocit dokumentárního filmu ještě zesiluje) a naprosto nereálnými postavami, nesmyslným dějem a ochotnickým plácáním nepřipravených dialogů prostě nefunguje. //// Divadelní kusy LÁHORu mívají přesah a pointu - a ničeho takového se v tomhle filmu nedočkáme. Pointa s "falešným pedofilem" je slaboučká a přijde dlouho před závěrem filmu. Žádnou ze svých výtek bych nebral až tak vážně, kdyby se z filmu podařilo udělat to, k čemu přímo vybízí: pokusné akvárium uzavřeného prostoru a komunity, v níž se náhodně sejdou lidé podobného věku, s podobnými osudy, s nedořešenými vztahy. Ne že by se o rozehrání téhle linie film nesnažil, ale tak nějak mu to nejde a klouže po povrchu, neboť spoustu času věnuje jiným, zcela zbytečným liniím. Škoda, těšil jsem se. Takhle vím, že když LÁHOR/soundsystem, tak jedině na divadle - ostatně i vám ho mohu jedině doporučit, jsou skvělí.(16.9.2014)

• Pitryx

Komedie? Hahaha, hohoho, hihihi. Ani náhodou. Páni co ty bylo za „herce“? Druhá či třetí garnitura? A co ten zvuk? Neměli kvalitní mikrofony? Kameraman mi připadal kapánek mimo. Scénář nestál za nic. Přes devadesát minut kecání a kafrání naprosto o ničem. Tohle home video u mě prostě neuspělo. Dejte mi mobil, partu známých, sdostatek slivovice a peníze na takovouto kempovou dovolenou a svedu to taky. Logické chyby neřeším, mohu se mýlit já. Takže pro mne zůstala zajímavá jen hudební stránka věci a to je vše. A jako PS, jen by mne zajímalo, proč je ve filmu zmíněn zrovna Bílovec.(16.9.2016)