Válečník

• Česko Musa Válečník (festivalový název) (více)
Trailer
Historický / Drama / Dobrodružný
Jižní Korea, 2001, 133 min (Director's Cut: 154 min)

V roku 1375 na území veľkej Čínskej ríše panuje totálny vojnový chaos medzi jednotkami znesvárenej mongolskej dynastie Jüan a čínskej dynastie Ming. Keď zajmú diplomatov zo susedného kórejského kráľovstva Coryo, obvinia ich zo špionáže a vedú do vyhnanstva. Ak chcú deviati kórejskí bojovníci ešte niekedy uvidieť svoj domov, musia vykonať záslužný čin - oslobodiť unesenú čínsku princeznú z dynastie Ming, aby jej cisársky otec im umožnil návrat do vlasti. (oficiální text distributora)

Trailer

Matty

Velice jednoduchý příběh, pěkně zrežírované bojové sekvence a víc nic. Je to prázdné a povrchní, jestli vám stačí, že to vzniklo v Jižní Koreji, tak prosím, ale spíš bych doporučoval otevřít oči a uvědomit si, že něco podobného, nicméně myšlení mnohem více podněcujícího, natočil Akira Kurosawa před téměř padesáti lety a lépe (což platí i po těch letech). Jmenovalo se to Sedm samurajů. 65% Zajímavé komentáře: Marius, AGAMENON, levente , kitano ()

Gemini

Historický film se vším všudy, a jelikož je to typicky asijské, pro Evropana ještě s čímsi navíc. To něco je z rodiny psychologie, řečeno suchými slovy "vědy". Není nad poslání sledované z hloubi duše, obzvlášť když ho zachytíte se všemi dopady, ať už jsou kladné či záporné. Vývoj hrdinů holt chce svůj čas, a právě díky této charakterové genezi je víc než dvě a půl hodiny trvající pouť korejských válečníků za přežitím a jejich generála za ctí a slávou, tak výjimečná. ()

Rob Roy

Určitě kvalitní film, který by ale mohl být ještě o dost lepší. Vadily mi většinou zmateně zrežírované bojové scény ( kamera je moc blízko, někdo se před ní mihne a my nevíme, kdo to vůbec byl ), sem tam nějaký dialog zatahal za uši a vyvražďovací závěr mi po nějakých pěti minutách zpomalených záběrů začal připadat poněkud laciný. Hrdina je ve všch ohledech lepší - dojemnější a vizuálně krásnější. ()

Superpero

Dokonalost! Naprostá filmová báseň! I když je to hrozná řezačka a všichni hrdinové jsou opravdu VELCÍ maséři, tak všichni působí uvěřitelně. Zahrané je to v rámci žánru nejlíp jak je možné si představit a kouká se na to sakra dobře. Některé bojové scény jsou sice trochu chaotické, ale na to jsem si zvykl a líbil se mi fakt, že se bojovalo "na zemi," takže žádné wu shu se nekoná a všichni se tam porcují meči (až na hlavního hrdinu který vládne kopím a jedinný dělá fintičky). Celý film je navíc prodchnutý decentní mystickou atmosférou, která má také podíl na výjimečnosti tohoto díla. Jeden z největších majstrštyků co jsem kdy viděl. ()

Malarkey

Z Korey k nám přišel velice hodnotný a zajímavý historický válečný velkofilm, který zaujme hlavně příběhem pro nás poučným a těžko dostupným, ale přesto plným klišé, které se zobrazí v plné kráse v emocemi burcujícím závěru. I tak jsem se slušně bavil a nutno dodat, že ačkoliv historie ve filmu příliš není, bitvy jsou ztvárněny opravdu velkolepě i když chvílemi docela hekticky, ale dokáží přivodit tu pravou atmosféru na bojišti. --- Jen ten kdo se o to pokusí, zahlédne šedivou mlhu, která ho zavede domů. ()

• V době svého vzniku byl snímek považován za jeden z vůbec největších filmových počinů tehdejší jihokorejské kinematografie. Rozpočet uvolněný produkční společností k výrobě přesáhl veškeré tehdejší filmové projekty. A s více jak dvěma miliony prodaných lístků, stal se v roce 2001 snímek celkově osmým nejvýdělečnějším jihokorejským snímkem. Filmoví tvůrci se pokusili co nejvěrohodněji napodobit nejenom zaznamenanou historickou událost, která měla neblahý vliv na tehdejší politickou pospolitost mezi čínskou vládnoucí dynastií Ming a korejskou vládnoucí dynastií Goryeo, ale také tehdejší vojenskou výzbroj, válečné zbraně či chování jednotlivců. Ve filmu je zřetelné, že každá národnost, počínaje Korejci, konče Číňany a Mongoly, mluví vlastním dialektem s co nejvěrohodněji napodobovaným přízvukem. (Conspi)
  • Scéna, ve které je otrok probodnut oštěpem, byla natočena s umělým silikonových tělem. Při jeho výobě musel herec vydržet 8 hodin v silikonu, než dosáhl správné konzistence. (dinamit_1)
  • Herci i kaskadéři prošli čtyři měsíce před natáčením tvrdým bojovým výcvikem, aby výsledné scény vypadaly co nejautentičtěji. A tak aby byla scéna dobývání pevnosti, v níž během natáčení klesly teploty až zamrzlo i moře, pomocí žebříku co nejvěrohodnější, rozhodli se dokonce herci bojovat doopravdy. Akce a pády jsou proto filmovány bez triků. Přinejmenším jednou se to ale nevyplatilo jihokorejskému herci Woo-seong Jeong (Cold Eyes (2013), Scarlet Innocence (2014)), který při natáčení specifické scény upadl a poranil si koleno. (dinamit_1)