Válečník

The Warrior

The Ultimate Warrior

Bojovník

Historický / Drama / Dobrodružný / Romantický

Jižní Korea, 2001, 133 min (Director's cut: 154 min)

Seong-su Kim

Seong-su Kim

Hyung-koo Kim

Širó Sagisu

Seoung-jae Cha

Není co vytknout, Musa Válečník je perfektní historický film se vším všudy. Protože ho natočili Korejci, tak není třeba se bát nějaké cenzury, naopak. Spousta usekaných hlav a končetin a proudy krve potěší všechny své příznivce. A Zhang Ziyi je potěchou pro oko. Škoda jen špatného dabingu, protože bylo evidentní, že postavy mluví jak korejsky, tak čínsky. Dabing toto však nerespektuje, všechny postavy mluví česky, a proto je konflikt mezi národy rozmělněn. Raději si sežeňte originální verzi.(17.10.2010)

Válečník nepotěší každého. Ti, co milují precizně odrežírované bojové scény s pořádnou dávkou realistické brutality, si na své přijdou. Jenže ti, kteří k vyprávění potřebují i nosné postavy a děj hustší než nedělní polévku, budou zklamaní. Scénář je totiž natolik ambiciózní, že chce pojmout větší množství osob, než je možné dramaturgicky zvládnout. A jakmile začnou osudy jednotlivých členů družiny kdesi ve středověké Číně léta páně 1375 splývat, divákova pozornost se raději přesune k bojovým sekvencím, které ale třeba mě svou prázdnotou začaly záhy nudit!!(21.10.2009)

Historický film se vším všudy, a jelikož je to typicky asijské, pro Evropana ještě s čímsi navíc. To něco je z rodiny psychologie, řečeno suchými slovy "vědy". Není nad poslání sledované z hloubi duše, obzvlášť když ho zachytíte se všemi dopady, ať už jsou kladné či záporné. Vývoj hrdinů holt chce svůj čas, a právě díky této charakterové genezi je víc než dvě a půl hodiny trvající pouť korejských válečníků za přežitím a jejich generála za ctí a slávou, tak výjimečná.(26.8.2006)

Je to dosť dobrý historický film z juhokórejsko-čínskej koprodukcie. Má výborný príbeh o skupinke kórejských vyslancov a bojovníkov, ktorí sú počas návštevy v Číne nespravodlivo obvinení a tak skončia vo vyhnanstve uprostred púšte. Tí, čo prežijú túžia len po návrate domov, k čomu im môže pomôcť aj záchrana čínskej princeznej, ale čaká ich dlhá cesta a v pätách majú množstvo mongolských vojakov na čele so schopným veliteľom, ktorému ju uniesli. Spracovanie sa mi páči, nadpriemerná dĺžka tu nie je žiadnym záporom, film je dostatočne zaujímavý po celý čas. Síce po vydarenej úvodnej tretine na púšti bez jedla a vody sa to v strednej fáze čiatočne zhorší, príde niekoľko slabších scén a celá táto časť nie je až tak zaujímavá, ale našťastie to zase vynahradzuje veľmi dobrá druhá polovica o chránení hradu pred mnohonásobnou presilou. Akcie je tu dosť a je aj celkom slušná. Ale plní tu len doplnkovú funkciu k deju, nie sú to žiadne samoúčelné akcie, ktorú sú prehladkou efektov, bojových umení alebo niečo podobné, ale sú to normálne prirodzene pôsobiace akcie plnohodnotne začlenené do príbehu. Takže samy o sebe nie sú výrazne pôsobivé, nie sú ani moc prepracované a nápadité, ale pozerá sa na ne dobre, sú slušne krvavé a občas nechýba ani nejaká tá useknutá časť tela, jedine by som vytkol, že kamera je miestami až moc blízko bojovníkom a tak vtedy nie sú až tak dobre prehľadné. Herecké obsadenie je výborné, Jung Woo-sung ako málovravný bojovník skvelo ovládajúci kopiju, charizmatický An Seong-gi, ktorému to ide dobre s lukom, ako vždy príjemná Ziyi Zhang, Rongguang Yu ako hlavný záporák, ale ani zvyšok nie je zlý. Réžia a technická stránka by sa určite dali aj vylepšiť, ale aj takto som pomerne spokojný. Bojovník je jeden z tých lepších historických filmov, čo som videl, má všetko, čo by mal plnohodnotný predstaviteľ žánru mať a väčšinou na nadpriemernej žánrovej úrovni. Som dosť spokojný. Objektívna kvalita filmu- 79%, film sa páči mne na 77%.(17.2.2012)

Veľmi príjemné prekvapenie, na ktoré som narazil náhodou na webe a následne (keďže tam bola Zhang) som si kúpil DVD. Jednoduchý príbeh hŕstky kórejcov o záchrane vlastných krkov prostredníctvom únosu mingskej princeznej Yuanom je natočený spôsobom, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani najväčšie veľkofilmy Hollywoodu. Neustále strety s mongolmi sú naozaj krvavé a realistické, choreograficky výborne zvládnuté a veľmi presvedčivé. Film s posolstvom o sile priateľstva a hrdinstve, ktoré musí skončiť hrdinskou smrťou. Celkovo neznámi herci tu excelujú a v každej z postáv sa jej charakter vyvíja, alebo skôr ukazuje svoju skutočnú tvár. Z generála Choi sa stáva tvrdohlavý sebec, ktorý na úkor svojej neomylnosti nechá pobiť časť jednotky, z Yeosola, tichého otroka sa stane neprekonateľná war machine a úplne najlepší je Jinlip - tichý lukostrelec, ktorý sa stane nepísaným vodcom preživších obrancov v rozpadnutej pevnosti, ktorú sa márne snažia ubrániť. Zhang Ziyi od ktorej som čakal trochu viac si tu vyskúšala kópiu svojej Yen Yu z Tigra a Draka, avšak ku koncu to tiež rozbalila. Pokiaľ by som to mal porovnávať s TaD a Hrdinom tak poradie by bolo asi 1. TaD, 2. Musa 3. Hrdina(26.7.2004)

• - V době svého vzniku byl snímek považován za jeden z vůbec největších filmových počinů tehdejší jihokorejské kinematografie. Rozpočet uvolněný produkční společností k výrobě přesáhl veškeré tehdejší filmové projekty. A s více jak dvěma miliony prodaných lístků, stal se v roce 2001 snímek celkově osmým nejvýdělečnějším jihokorejským snímkem. Filmoví tvůrci se pokusili co nejvěrohodněji napodobit nejenom zaznamenanou historickou událost, která měla neblahý vliv na tehdejší politickou pospolitost mezi čínskou vládnoucí dynastií Ming a korejskou vládnoucí dynastií Goryeo, ale také tehdejší vojenskou výzbroj, válečné zbraně či chování jednotlivců. Ve filmu je zřetelné, že každá národnost, počínaje Korejci, konče Číňany a Mongoly, mluví vlastním dialektem s co nejvěrohodněji napodobovaným přízvukem. (Conspi)

• - Scéna, ve které je otrok probodnut oštěpem, byla natočena s umělým silikonových tělem. Při jeho výobě musel herec vydržet 8 hodin v silikonu, než dosáhl správné konzistence. (dinamit_1)

• - Herci i kaskadéři prošli čtyři měsíce před natáčením tvrdým bojovým výcvikem, aby výsledné scény vypadaly co nejautentičtěji. A tak aby byla scéna dobývání pevnosti, v níž během natáčení klesly teploty až zamrzlo i moře, pomocí žebříku co nejvěrohodnější, rozhodli se dokonce herci bojovat doopravdy. Akce a pády jsou proto filmovány bez triků. Přinejmenším jednou se to ale nevyplatilo jihokorejskému herci Woo-seong Jeong (Cold Eyes (2013), Scarlet Innocence (2014)), který při natáčení specifické scény upadl a poranil si koleno.  (dinamit_1)