Šílená / Krásný

Crazy/Beautiful

Bláznivo / Krásne

Drama / Romantický

USA, 2001, 95 min (Director's cut: 135 min)

„Asi som sa do teba zamilovala. Prepáč.“ Hoci sa to tvári ako tuctová americká romantická komédia, režisér John Stockwell si na spracovanie vybral originálny scenár, v ktorom na prvý pohľad nechýbajú žánrové klišé (láska naprieč sociálnymi podmienkami, dôverovanie ľuďom, ktorí si to na prvý pohľad nezaslúžia). Ale niektorým divákom, očakávajúcim vec A, bude s ubiehajúcim dejom čoraz menej do smiechu. Možno ich sem-tam dokonca zamrazí (ľudské torzo len v spodnom prádle, dostávajúce hysterický záchvat počas bežnej policajnej kontroly). Nie snáď, že by tvorcovia boli žánrovo revoluční (hoci nábeh by bol). No tentokrát je to predsa len „niekde inde“ (najmä je to „vážnejšie“, ani omylom to nie je "klasická" romantická komédia): ON (Jay Hernandez) je sympatický, talentovaný a dobrák od kosti. ONA (znova takmer výborná Kirsten Dunstová, ktorá vždy vedela na plátne podať naturalisticky všetky ťažké úskalia, ktorými prechádza dospievajúci mladý človek, čo vačšina hercov nevie) je chudera z bohatej rodiny. Skazená, divoká, nezodpovedná, svinská a potápajúca ľudí okolo seba, ktorí byju chceli mať radi. Keď k tomu prihodíme prekvapivo dobre napísanú i zahranú postavu jej otca (Bruce Davison), budeme mať dočinenia so zaujímavo rozvinutým psychologickým trojuholníkom, kde ide o to, kto čo komu a prečo urobí a kto komu čo v akej situácii povie.(7.3.2009)

Krásný film, velmi dobře natočený, Jay Hernandez hrál velmi skvěle i když se musel naučit vetšinu textu ve španělštině, protože tim jazykem mluvit neumí. Kirsten Dunst opět nezklamala hrála velmi skvěle. Jinak co se týče obsahu filmu tak nechyběla tam hudba která doprovázela nejhezčí scény ve filmu, nechyběla tam láska, jak je těžké o ní bojovat. Nebylo tam nic co bych mohla vytknout, Moc se mi ten film líbil.(26.3.2013)

"Ono je nějaké romantické drama s Dunstovou hodnoceno tak slušně? Tak to musím vidět." Taková byla má reakce před shlédnutím tohoto filmu. A reakce poté? Nejprve shovívavý úsměv, ale i stopa nadšení. Příběh byl krásný, ale v některých částech těžce naivní (nevím, nevím, jestli by sedmnácitelý kluk zahodil svůj sen a priority kvůli nafoukané a laxní dívčině...). Co se zpracování týče, dalo se to udýchat, v jedné části mě to trochu nudilo (ale jinde jsem se naopak nemohla odtrhnout :)), zato obsazení herců mě potěšilo. Tady mi Kirsten Dunstová ukázala, že není jen Spidermanova holka.(30.6.2009)

Ja sa citim ako taky verklík opakujuci to iste uz 856-krat to iste dookola..Am. film, nudny namet kt. uz vsetci pozname, s neprekvapivym dejom a scenarom, s dobre znamymi postavami, kt. su uplne protiklady, etc etc etc. Avsak, ako vzdy, nesnazim sa byt LEN kriticka:)Treba uznat, je to jeden z tych lepsich romantickych filmov - vyber dobrych hercov pomhol, kamera, hudba, a niektore romanticke sceny su..romanticke :) Kategoria Am.3* filmy ma na piatkovy neskorsi vecer jedine mierne pobavila(ci nabudila??:),ale to je asi tak vsetko.(6.3.2009)

Moc krásný romantický film o těžkém hledání cesty dvou mladých lidí k vzájemnému porozumnění sráží dolů přeslazený konec. I tak jde ale o jeden z těch lepších snímků v daném žánru, a zamilované páry jeho sledování rozhodně nezklame. Když jsem si po skončení příběhu říkal, že mi tam něco chybělo, chtěl jsem hodnocení ještě umírnit. Pak jsem se ale pro sebe zasmál, protože to, co mi chybělo byly prsa Kirten Dunst! Ta holka nosí celej film tak děsný minitrička, a bradavky ukáže jako ve Spider-manovi maximálně přes látku. Pro pány vážně k zbláznění, ale hvězdu dolů kvůli tomu? Ne, heh.(19.3.2009)

• - Většina záběrů ze školy se natáčela ve skutečné škole a studenti posloužili jako komparz. (don corleone)

• - Kirsten Dunst měla mít ve filmu i scénu, ve které bude nahá. Konkrétně ta, ve které jde z postele pro kondomy kolem uklizečky. Podle scénáře ji měla zahrát bez oblečení. (don corleone)

• - Jay Hernandez se musel naučit většinu svého textu ve španělštině foneticky, protože tímto jazykem nemluví. (don corleone)