Šílená / Krásný

Crazy/Beautiful

Bláznivo / Krásne

Drama / Romantický

USA, 2001, 95 min (Director's cut: 135 min)

Příjemně dramaticko-sociálně-romantická jednohubka, kterou divák s chutí zblajzne i třeba napočtvrté. Ona je destruktivní i sebedestruktivní holka se sebevražednými sklony z prachaté a vlivné rodiny, on je přistěhovalec z chudých poměrů, má ušlechtilé cíle, je svědomitý, čestný a pracovitý. Její záškoláctví a záliba v alkoholu brzy začnou nabourávat jeho přesvědčení, ale jinak je to láska jako trám, která musí překonat nejednu překážku. Kvete navzdory konvencím, náhle a silně. Oba hlavní hrdinové jsou zajímaví, na podprsenku kašlající Kirsten Dunst samozřejmě víc, ač nás scénáristé mnohokrát nepřekvapí. Moc nám to nekomplikují (navíc vzdání se jednoho životního snu je s ohledem na jeho přesvědčení nereálné), nejzajímavější postavou je nakonec prachatý senátor a otec Bruce Davison, který dceru nadevše miluje a snaží se kočírovat škody, které napáchá. John Stockwell nicméně umí pracovat s tím vším okolo, aby jeho kus byl atraktivní pro mladé diváctvo, drží se pravidel žánru a pohybuje se přesně na té hraně, kdy mu (i dospělejší) divák ještě leccos spolkne. Fajn soundtrack.(2.10.2016)

„Asi som sa do teba zamilovala. Prepáč.“ Hoci sa to tvári ako tuctová americká romantická komédia, režisér John Stockwell si na spracovanie vybral originálny scenár, v ktorom na prvý pohľad nechýbajú žánrové klišé (láska naprieč sociálnymi podmienkami, dôverovanie ľuďom, ktorí si to na prvý pohľad nezaslúžia). Ale niektorým divákom, očakávajúcim vec A, bude s ubiehajúcim dejom čoraz menej do smiechu. Možno ich sem-tam dokonca zamrazí (ľudské torzo len v spodnom prádle, dostávajúce hysterický záchvat počas bežnej policajnej kontroly). Nie snáď, že by tvorcovia boli žánrovo revoluční (hoci nábeh by bol). No tentokrát je to predsa len „niekde inde“ (najmä je to „vážnejšie“, ani omylom to nie je "klasická" romantická komédia): ON (Jay Hernandez) je sympatický, talentovaný a dobrák od kosti. ONA (znova takmer výborná Kirsten Dunstová, ktorá vždy vedela na plátne podať naturalisticky všetky ťažké úskalia, ktorými prechádza dospievajúci mladý človek, čo vačšina hercov nevie) je chudera z bohatej rodiny. Skazená, divoká, nezodpovedná, svinská a potápajúca ľudí okolo seba, ktorí byju chceli mať radi. Keď k tomu prihodíme prekvapivo dobre napísanú i zahranú postavu jej otca (Bruce Davison), budeme mať dočinenia so zaujímavo rozvinutým psychologickým trojuholníkom, kde ide o to, kto čo komu a prečo urobí a kto komu čo v akej situácii povie.(7.3.2009)

Krásný film, velmi dobře natočený, Jay Hernandez hrál velmi skvěle i když se musel naučit vetšinu textu ve španělštině, protože tim jazykem mluvit neumí. Kirsten Dunst opět nezklamala hrála velmi skvěle. Jinak co se týče obsahu filmu tak nechyběla tam hudba která doprovázela nejhezčí scény ve filmu, nechyběla tam láska, jak je těžké o ní bojovat. Nebylo tam nic co bych mohla vytknout, Moc se mi ten film líbil.(26.3.2013)

Ano, variací na toto téma už tu bylo hodně, ale Šílená/Krásný patří určitě k tomu lepšímu. Nemalou měrou se na tom podíli uvěřitelně zahrané postavy od Jay Hernandeze, který mi oproti mnoha uživatelům nepřišel špatný, a hlavně od Kirsten Dunst, která předvedla, že má talent. No a navíc jí to moc sluší a doteď sem si myslel, že je plochá jak prkno, ale evidentně tam něco bude :)(31.5.2008)

Jeden z nejlepší filmů tohoto žánru, stále se k němu jako divák musím vracet a jsem jím stále okouzlený, děj příběhu je sice idealizovaný, ale ne až tak úplně odtržený od reality, říkám si vždy, jak by bylo krásné něco takového osobně prožít, být opět náctiletý student, hrát americký fotbal, setkat se jakoby náhodou se smyslnou blondýnkou, pohlédnout jí do modrých zářících očí, pak podlehnout jejímu šarmu, i když si tím vážně zkomplikuji svůj další, zdánlivě promyšleně nalinkovaný život, rozhádám se s rodinou, s matkou, se starším bratrem, ale ona je jak vulkán nespoutaná a strhávající svou bezstarostnou bujností, která ale jen překrývá její hlubokou bolest, zraněné city, ano, chtěl bych zažít tento příběh a proto ho mám v této, tak skvěle provedené filmové podobě, moc rád.(8.3.2012)

• - Kapela, která hraje během večírku se jmenuje Osker. (don corleone)

• - Jay Hernandez se musel naučit většinu svého textu ve španělštině foneticky, protože tímto jazykem nemluví. (don corleone)

• - Většina záběrů ze školy se natáčela ve skutečné škole a studenti posloužili jako komparz. (don corleone)