Tarbíci (TV seriál)

(festivalový název)

Animovaný / Krátkometrážní

Česko, 2011, 7x8 min

Bára Dlouhá

Máloco z české tvorby pro děti mě naplnilo větší radostí, než zjištění, že se Tarbíci dočkali v roce 2018 už třetí řady. Tento výtvarně prostý, ale jednoznačně záměrně uchopený a vedený "večerníček" je vedle chaotických pošahaností typu Berta A Ufo, nebo (mám-li vzpomenout něco podobně vizuálně prostého) Gogo A Figi, zjevením z jiného světa. Autorka "výtvarna a režie" Bára Dlouhá spolu se scénáristkou Martinou Komárkovou daly vzniknout lehce přírodovědně - a těžce mezilidsky - naučné podívané pro děti i dospělé, která má hlavu a patu, a k tomu si ji nejde s ničím splést. Ale to říkám jako někdo, kdo má jako dlouholetý fanoušek Battletechu s hraním si na babu se "strašlivým Marabu" mnohé zkušenosti;) Na úroveň geniality každopádně Tarbíky posunula až hudba Jaroslava Vaculíka, která se svým nezaměnitelně "pralesním soundem" (včetně povykování "opiček") a s energií své optimistické prostoty má ten dar, že vám sice zůstane v hlavě půl dne, ale navzdory tomu nemáte chuť nikomu ublížit;) Protože Afrika Afrika Afrika, pro tarbíky je veliká... ehm, tedy... prostě tak, berte nebo nechte být, 90%, BAF! :)(19.6.2018)

Výborná ústřední písnička, dobrře udělané epizody a zajímavý děj, na druhou stranu odfláknutá kresba a animace. Je škoda, že výtvarnou stránku autoři takhle odbyli, protože když chci děti seznámit s nějakými zvířátky, tak by je měly postavičky připomínat poněkud víc. Myslím, že až půjdu se synkem do zoo, poznal by z toho večerníčku tak maximálně luskouna. Ale i tak, slušné tři hvězdičky, což je na dnešní dobu skoro zázrak.(19.1.2012)

Čtu tu o špatné animaci.....a hle, mého patnáctiměsíčního synka nezaujal ani Krtek, ani Tip a Tap, ba ani Maxipes, ale právě tyto jednoduché obrázky a bumbamadumbama hudba. Nevím, zda se mýlím, ale mám pocit, že Večerníčky patří hlavně dětem, dnes především těm nejmenším, protože sedmiletého už na ně většinou neutáhnete a pak by mě zajímalo spíš hodnocení dětí, než nás dospělých. Mně se Tarbíci líbí moc. Hlavně nesmělý hrabáč.(21.2.2015)

Jeden z těch lepších "new age" večerníčků. Originální jako celek, spolehlivý Tomáš Juřička, zábavné příběhy, bohužel jen je to opět naprosto příšerně nakreslené. Africký svět zvířat nabízel tolik možností k velkolepé realizaci a výsledek vypadá jak kresby žáků ZŠ, byť těch lepších. Kéž by tak byl k tomuto seriálu přizván Vhrsti, to by bylo panečku něco...(22.2.2012)

Nejsem žádný velký přírodovědec a do Afriky jsem jenom lehce nakoukl ze severu, ale přesto si dovolím odhadnout, že tarbíci, kaloňové, luskounové, mandelíkové či hadilové budou žít někde kolem rovníku, patrně v Demokratické republice Kongo. Podle některých konspiračních teorií prý nežijí vůbec, ale to je asi stejná blbost, jako to, že je vymyšlený Maxipes Fík. Důležité však pro mne je to, že zaručeně žije strašlivý kretén Marabu, jehož zlověstné "BAAAF!" mne již několik nocí budí hrůzou ze spánku a posouvá u mne tento celkem nudný večerníček směrem k průměru.(20.2.2015)

• - Tarbící jsou ve skutečnosti 10 až 12 cm velcí a 45 až 75 g vážící hlodavci, svou stavbou těla podobní klokanům. (Olík)