Tarbíci (TV seriál)

Česko, 2011, 20x8 min

Bára Dlouhá

Martina Komárková

Tomáš Juřička (vyp.)

Nejsem žádný velký přírodovědec a do Afriky jsem jenom lehce nakoukl ze severu, ale přesto si dovolím odhadnout, že tarbíci, kaloňové, luskounové, mandelíkové či hadilové budou žít někde kolem rovníku, patrně v Demokratické republice Kongo. Podle některých konspiračních teorií prý nežijí vůbec, ale to je asi stejná blbost, jako to, že je vymyšlený Maxipes Fík. Důležité však pro mne je to, že zaručeně žije strašlivý kretén Marabu, jehož zlověstné "BAAAF!" mne již několik nocí budí hrůzou ze spánku a posouvá u mne tento celkem nudný večerníček směrem k průměru.(20.2.2015)

Máloco z české tvorby pro děti mě naplnilo větší radostí, než zjištění, že se Tarbíci dočkali v roce 2018 už třetí řady. Tento výtvarně prostý, ale jednoznačně záměrně uchopený a vedený "večerníček" je vedle chaotických pošahaností typu Berta A Ufo, nebo (mám-li vzpomenout něco podobně vizuálně prostého) Gogo A Figi, zjevením z jiného světa. Autorka "výtvarna a režie" Bára Dlouhá spolu se scénáristkou Martinou Komárkovou daly vzniknout lehce přírodovědně - a těžce mezilidsky - naučné podívané pro děti i dospělé, která má hlavu a patu, a k tomu si ji nejde s ničím splést. Ale to říkám jako někdo, kdo má jako dlouholetý fanoušek Battletechu s hraním si na babu se "strašlivým Marabu" mnohé zkušenosti;) Na úroveň geniality každopádně Tarbíky posunula až hudba Jaroslava Vaculíka, která se svým nezaměnitelně "pralesním soundem" (včetně povykování "opiček") a s energií své optimistické prostoty má ten dar, že vám sice zůstane v hlavě půl dne, ale navzdory tomu nemáte chuť nikomu ublížit;) Protože Afrika Afrika Afrika, pro tarbíky je veliká... ehm, tedy... prostě tak, berte nebo nechte být, 90%, BAF! :)(19.6.2018)

• waits

Vaculík, dvorní to skladatel divadla Sklep napsal příjemnou Afriku (nazpívala jeho dcera Šárka Vaculíková), která s animací navozuje odlehčenou, vlastně, jo, africkou atmosféru. Bohužel, samotné příběhy Martiny Komárkové se mi zdají být příliš jednoduché a bezpointní a animace, i když navozuje jistou atmosféru, by si zasloužila trochu víc péče, takhle to vypadá jako verze před schválením do výroby. Viděno pět dílů.(3.6.2018)

Čtu tu o špatné animaci.....a hle, mého patnáctiměsíčního synka nezaujal ani Krtek, ani Tip a Tap, ba ani Maxipes, ale právě tyto jednoduché obrázky a bumbamadumbama hudba. Nevím, zda se mýlím, ale mám pocit, že Večerníčky patří hlavně dětem, dnes především těm nejmenším, protože sedmiletého už na ně většinou neutáhnete a pak by mě zajímalo spíš hodnocení dětí, než nás dospělých. Mně se Tarbíci líbí moc. Hlavně nesmělý hrabáč.(21.2.2015)

Po dlouhé době pěkný večerníček pro děti, který zábavnou formou seznamuje děti se zvláštními zvířaty v Africe. Synátoři, kteří májí rádi přírodu, jsou nadšeny a je smutné že 2/3 dětí ze třídy toho staršího nezná luskouna, hrabáče, hadilova a ani ty tarbíky. Nechápu jak tomu může dát někdo odpad, to mi připadá dost nefér, asi to taky nejsou milovníci přírody.(19.1.2012)

• - Tarbící jsou ve skutečnosti 10 až 12 cm velcí a 45 až 75 g vážící hlodavci, svou stavbou těla podobní klokanům. (Olík)