Přežít kriminál

Lockdown

Prežiť kriminál

USA, 2000, 105 min

Zajímavej a nedoceněnej film z prostředí věznice. Sice filmů s podobnym námětem už se natočily mraky, takže nic převratnýho se nedá čekat, ale pro mě je to lepší, než třeba tak strašně oslavovaná a do nebes vynášená Zelená míle. K většímu úspěchu snad schází akorát kvalitnější herecký obsazení. Tim nechci říct, že by herci ve filmu hráli nějak špatně, ale lidi se spíš asi budou koukat na film, kde hraje hlavní roli Tom Hanks. Abych pravdu řek, tak já podle jmen ty herce vůbec neznám a kdybych se jednoho dne nějak extrémně nenudil, tak by mě ani nenapadlo se na to dívat. Celkově bych to označil jako přijemný překvapení.(18.2.2007)

Solidní vězeňské (černošské) drama. Jako většina filmů tohoto žánru se ani tento nevyhnul mnoha klišé (neprávem odsouzený, gangy, nováčci...). Přednost tedy rozhodně nehledejte ve scénáři, ale spíš ve slušném tempu a jednotlivých scénách. Když přijde na řadu akce, stojí to za to. 6/10(28.2.2007)

Řekněme, že zde zvítězil obsah nad formou. To zpracování a režie je tu trochu vlažnější, než by mohla být, a tak i když jde do tuhého, moc to se mnou nedělalo. Cely svítily jak dětské pokojíčky, takže prostředí na traumatu taky nepřidalo. Je tu ale příběh, a to je pro mě to nejdůležitější. Klasický problém začlenění do kolektivu vězňů se tu týká hned tří borců, z nichž každý je jiný a každý to zvládá po svém. Jejich osudy se vyvíjí odlišně, přitom všechny mají nápad a dokážou chytnout. Budu tak dělat, že jsem přeslechl ten drsnej hip hop, co tam měl dokreslit atmosféru. 4* tak ocením hlavně příběh, který grády měl. Lepší alternativou je rovněž americká Věznice. Alternativa: Animal Factory, Celda 211, R, Prophète, Felon, In Hell.(8.8.2010)

• Isherwood

Tolik slibný, byť neobjevný, námět o nespravedlivém odsouzení bohužel pohřbívá už od začátku plochá práce s charaktery (za celý film se ani jeden nikam nerozvine) a postupně se dále zakopává nepochopitelně strohým a nezajímavým popisem života ve vězení. S drogami se zde kšeftuje se stejným klidem jako by šlo o oplatky v kantýně a nevraživost mezi znesvářenými skupinami se omezí na pár šťouchanců jak ze školní chodby. A to naivní rozřešení samotného zločinu, na které si ani celý soudní tribunál nevystačil je jak z ucajdané telenovely. Ne snad, že bych hrdinům tu svobodu nepřál, ale celou dobu mi byli jaksi putna. „Bratři“ si natočili film o sobě, pro sebe. Ať se na něj taky dívají… sami, spolu.(12.12.2007)

Mám hodně rád filmy odehravající se ve vězenském prostředí. Filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank a seriál Prison Break považuji za nejlepší věci, které jsem v kinematorgrafii viděl. Od tohoto filmu jsem očekával hodně. To jsem opravdu dělat němel, protože je to docela zklamání. Mohlo to být více stylovější a zábavnější. Úvodních 15 minut bylo velmi podařených. Dobrá hip hopová hudba a život dealujicích " niggaz " a ještě to bylo o dvouch černoších, kteří byli slušní. Jenže díky dvoum se dostali tři kamarádi do vězení. A pak to začalo trošku váznout. To vězení mi nepřišlo vůbec realné. Prostě to na mně nedýchlo tou atmosférou. Herecké výkony herců, které jsem doposud nepozal byli průměrné. Hlavní hrdnia Richard T. Jones mi připadá trošku jako retardovaný a jeho výkon mně přesvědčil až ke konci, kde ukázal, že hrát umí. Rovněž ke konci zhoustla atmosféra. Konec je docela zajímavý. Průměrný film, který bych už asi znovu vidět nemusel a nebo až za pár let.(14.12.2007)