Dokumentárny seriál o živote a význame osobností, ktorí svojou prácou poslaním a zanietením sa zapísali do dejín slovenského národa.

Jednotlivé časti:  1.-Anton Bernolák
2.-Rozsievač perál - dokument o Gorazdovi Zvonickom - významnom slovenskom básnikovi chvíľ slávnostných i všedných.
3.-Svietiť a horieť - televízny dokument o kardinálovi Alexandrovi Rudnayovi
4.-Ján Palárik - posol zmierenia a spravodlivosti
5.-Jozef Kútnik - Šmálov - dokumentárny film o zakladateľovi najvýznamnejších katolíckych vydavateľstiev
6.-Adela Gáborová
7.-Juraj Papánek
8.-Pápežský prelát - Mons. Viktor Trstenský
9.-Eduard Nécsey
10.-Politik svedomia - dokumentárny film o Dr. Emanuelovi Böhmovi
11.-Ján Kollár - televízny dokument o básnikovi, spisovateľovi, etnografovi a predstaviteľovi slovenského národného obrodenia Jánovi Kollárovi
12.-Karol Kuzmány
13.-Motív tisícročí - dokument o 2000 ročnej ceste ľudstva a hudbe inšpirovanej kresťanstvom
14.-Cez kríž k svetlu - televízny dokument o živote prenasledovaného a nespravodlivo odsúdeného trnavského biskupa Mons. ThDr. Michala Buzalku
15.-Toto je moja Marienka - Televízny dokument o žene, ktorá počas II. svetovej vojny ukrývala pred deportáciou do koncetračného tábora židovské dievčatko.
16.-Péter Pázmány
17.-Prípad Tomáša Chovana - Dokumentárny film o československom dôstojníkovi, ktorý bol v období diktatúry proletariátu popravený. (RTVS)

Lupa84

Dávam 5 hviezd ale iba zato, že tam bol Jozef Kútnik - Šmálov z Hubovej. V dokumente bolo vidieť môj rodný dom, kde som strávil detstvo. ()