Zběsilý vztek

(neoficiální název)

Počas nočného premietania v autokine sa dvaja maloletí bratia - dvojičky Terry a Todd nepozorovane vytratia z auta matky, ktorá sa práve intenzívne venuje svojmu milencovi. Jeden z bratov sa zmocní sekery a brutálnym spôsobom zavraždí mladého muža v neďalekom aute. Keď na miesto činu pribehnú svedkovia, tak utiahnutejší z dvojičiek Todd drží v rukách zakrvavenú sekeru, následkom čoho mu súd nariadi doživotný pobyt v psychiatrickej liečebni. Desať rokov po otrasnom čine sa však Toddovi podarí z ústavu uniknúť a všetko nasvedčuje tomu, že má namierené do rodného mestečka, aby vyrovnal starý dlh... (Karamanlis)

Gorehound

Nie až tak známy, ale rozhodne vynikajúci  80s slasher, ktorý je vo svojej uncut verzii až prekvapivou prehliadkou splatterifických gore efektov. Floridské prostredie, klávesová hudba, zábavná hra na dvojičky... Možno postava matky a niektoré vedľajšie sú mierne otravné, ale nijako to neuberá na zábavnosti tohto tak trochu skrytého pokladu. ()

topi

Jsou bratři Terry a Todd, druhého jmenovaného zavřou do psychiatrické léčebny, za vraždu, kterou nespáchal a z které po deseti letech utíká a v městečku Jackensonville na Floridě, (kde jsem měl to poštěstění si s kapelou zahrát), začínají krvavá jatka. Kdo vraždí je hned jasné, takže se jedná slasher, u kterého je hned jasné, kdo vraždí. Vcelku dobrá vyvražd´ovačka, kde jsou solidní mordy. Hudba dodává filmu výborný doprovod. Klasika 80. let. ()

darkrobyk

Po delší době se mi do rukou opět dostal jeden z klasických osmdesátkových slasherů. Zatímco si matka užívá v autě s řidičem (byť jen soft erotiku), její malí synci - dvojčata se nenápadně vytratí ven. Vzít sekyru a umlátit mladou souložící dvojici v nedalekém voze je otázkou chvilky. Vrah Terry však vrazí sekyru do rukou bratru Toddovi a ještě ho vydatně zamaže krví. Je jasné, který z nich skončí v ústavu. Po deseti letech Todd uteče a míří domů. Terry to kupodivu uvítá a roztočí kola masomlejnu. Matka slepě věří Terrymu, a tak se zdá, že Todd nemá šanci nad bratrem zvítězit. Obstojné gore, kdy vrah používá k zabíjení mačetu (připomínka Pátku 13.), je vedle přiměřeného napětí a několika standardních nahých scén největším kladem filmu. Uťatá ruka, rozpolcená hlava, probodnutá hruď, přeseknutý pas... Ničím nevybočující horror jedné dekády. Původně jsem chtěl dát tři hvězdy, ale jednu přidávám za závěr, který se promění v malé rodinné drama. Tak schválně, kdo s koho, matko? ()

arie

Začiatok je tak ukrutne stupídny, až som mal túžbu vziať do rúk Jasonovu mačetu a oddaný hlbinám vlastnej zúrivosti rozsekať monitor môjho PC. Nechápte ma však zle, neodškriepiteľný fakt, že táto snímka bude trash ako remeň bol vo mne zakotvený vopred, no moja mierna averzia k hororom, v ktorých sa vyskytujú deťúrence majúce v sebe pučiace zárodky zla, sa prihlásila veľmi skoro. Našťastie sa po úvodnej predohre presúvame o niekoľko rokov do budúcnosti, chlapci – dvojičky nám vyrastú a kalich béčkovej zábavy sa môže začať napĺňať červenou tekutinou až po okraj. A aby som nezabudol pripomenúť, príde aj spomínaná mačeta, síce nie priamo Jasonova ani rovnomenný mexický bad guy, no myslím si, že i tunajší eliminátor ľudského života si svojím umením naše uznanie zaslúži, naviac ako bonus utrúsi niekoľko vtipných cynických poznámok. Celé jeho predstavenie je zaodeté do správne odpudivej aury slasherov 80. rokov, nechýba imponujúci hudobný doprovod a niekoľko mimoriadne iritujúcich scén, no tá z úvodu zostáva nedostižne na čele. Milovník trashu plesá, ostatným postačí heslo „ruky preč“, v opačnom prípade by sa ich rendez-vous s všestrannou mačetou nemuselo zaobísť bez ujmy na duševnej pohode. ()

majo25

Nízkorozpočtová trilerová záležitosť, ktorá sa ani nesnaží veci vysvetlovať. Jednoducho vrah kántri bez rozmyslu všetkých naokolo a nie ani náznakom vysvetlené, prečo to robí a vôbec prečo sa k vraždám vracia po dlhých cca 15 rokov. Navyše vraždí a vyžíva sa vo vraždách tak, ako keby to robil celý život - je to strašne nevieryhodné. Aj keď pri pohľade na jeho psychicky labilnú až pološialenú matku, tu sú náznaky predispozície. Film navyše vyzerá, ako keby bol točený ešte v sedemdesiatych rokoch a nízkorozpočtovosť z neho srší na sto honom. Čiže klasický filmársky cieľ - nič, len šokovať, čo je lacným filmom vlastné. Čiastočne originálny a teda aspoň odlišíteľným od hordy podobných slasherov s gore efektami je iba prvkom dvojčiat. ()

• Film, ktorý sa ako hororová kulisa premieta na začiatku v drive-in kine (THE HOUSE THAT CRIED MURDER, 1973), je ten istý, nad ktorým sa o 10 rokov neskôr už dospelý Terry v spoločnosti prítulnej slečny pozastaví výrokom – “God, thats horrible. How did they show that on TV“. Prvá projekcia filmu zrodila vraha so sekerou, druhá stála v pozadí Terryho besnenia už ako vraha s mačetou. Navyše o premostenie, ktoré spája oba tituly, sa zaslúžil sám režisér Blood Rage - John Grissmer. BLOOD RAGE – réžia, THE HOUSE THAT CRIED MURDER – scenár a produkcia. (Kusko.t2)