GMVajgl

Tzv. obležení Waco je velice zajímavá a kontroverzní událost, protože k odpovězení otázky "co se tam vlastně stalo?" je třeba si odpovědět na několik nadřazených otázek - zejména tu o druhém dodatku ústavy USA. Ta událost a tento dokument poukazuje na fakt, že mnoho klíčových otázek stále ještě nemáme jako lidstvo rozumně zodpovězených, ačkoli se možná tváříme, že jsme kdovíjak vyspělí a co nevidět budeme létat na Mars a do vzdálených galaxií, kde budeme nastavovat phasery na maximum a svádět sexy mimozemšťanky. Přitom se pořád ještě nedokážeme shodnout (neexistuje konsensus) ani na tom, jestli účel světí prostředky nebo jestli prostředky určují výsledek, jestli je násilí ospravedlnitelné nebo není, jestli platí oko za oko nebo ty do mě kamenem, já do tebe chlebem, jestli je lepší centrálně plánované řízení nebo decentralizované, jestli jsou lepší bezpodmínečné vztahy (jako manželství) nebo volné vztahy na dobu neurčitou, jestli více zbraní mezi lidmi přinese větší bezpečnost nebo naopak větší zločinnost. A je USA ještě zemí svobody nebo postupně hnijící policejní stát ovládaný deepstatem? Víme, že Davidiáni byli trochu jiní a jejich lídr byl chlípník, co provozoval mnohoženství, spal s mladými děvčaty a obchodoval se zbraněmi. To ale ještě není důvod k občanské válce. Ta začala přepadením areálu agenturou ATF a několika mrtvými na obou stranách. Ten zátah je obklopen nejasnostmi: zmizely videonahrávky, zmizely klíčové důkazy (třeba dveře, skrz které se začalo střílet, a které by mohly rozhodnout, kdo začal střílet první) a žádný ze zasahujících agentů nepodal hlášení. Záznam rozhovoru v tomto dokumentu jasně usvědčuje agenta ATF Jima Cavanaugha ze lži, když tvrdil, že na helikoptérách při zátahu nebyly žádné zbraně, přitom tam byli po zuby ozbrojení agenti. Obležení pak trvalo 51 dní. FBI, které se do situace vložilo, používalo psychologické nástroje (přes noc na areál svítil silný reflektor a hrála hlasitá hudba), nechalo přivézt tanky a pumpovalo do budov masivní objemy slzného plynu. Uvnitř přitom bylo mnoho žen a dětí. Neví se, jak začal požár. Slzný plyn je silně hořlavý, ale zástupci vládní moci popřeli, že by oni požár způsobili. Oficální vládní verze byla, že se Davidiáni zapálili sami, že to byla rituální masová sebevražda jako v Jonestownu. Tato verze je i nyní na wikipedii. Tenhle dokument přináší naprosto opačné vysvětlení a důkazy, které nasvědčují tomu, že požár způsobili vládní agenti, a že dokonce jediný východ z hořící budovy kropili střelbou z kulometů. Požár se nehasil a co zbylo, bylo nakonec srovnáno se zemí buldozery. Osobně bych straně státu nevěřil ani nos mezi očima. Skutečně to vypadá na byrokratickou aroganci - která když udělá chybu, tak místo toho, aby ji přiznala, tak začne mlžit a lhát. Tomu celému asistují média, která jsou plně na jedné straně a zaujatá. A tak se klidně dějí krutosti v živém přenosu. ()

Kostko

Předpokládali jsme, že je jejich rodičovský instinkt nakonec přinutí osadu opustit. Bohužel k tomu nedošlo. ()

Reiti

Vynikající sonda do americké totality. Když je něco mimo kontrolu a dohled, musí se to zkompromitovat a zničit. V tomto případě šlo o cca 130 křesťanů, nejprve napadených ozbrojenými zakuklenci ATF, poté zplynovaných a z větší části upálených zaživa FBI přímo na americkém území. Hlavně všechno nechat pořádně dohořet a potom zabuldozerovat. ()