Battle of the Coral Sea

Bitka v Koralovom mori

Drama / Válečný / Akční

USA, 1959, 80 min

• Volodimir2

Bitka v Koralovom mori, ktorá sa uskutočnila od 4. do 8. mája 1942, bola významnou námornou bitkou medzi cisárskym japonským námorníctvom a námornými a vzdušnými silami Spojených štátov a Austrálie. V snahe posilniť svoju situáciu v južnom Pacifiku sa Japonsko rozhodlo obsadiť ostrovy Port Moresby a Tulagi pod velením admirála Shigeyoshi Inoueho. Keďže USA sa o tomto útoku dozvedeli, stačili včas postaviť proti nim spoločnú austrálsko-americkú jednotku pod velením admirála Franka J. Fletchera. Bola to prvá bitka lietadlových lodí, kedy sa nepriateľské flotily ani na okamih nevideli a všetky straty druhej strane spôsobilo iba letectvo. Hoci straty spojeneckých lodí boli väčšie, podarilo sa zabrániť japonskému vylodeniu v Port Moresby a tým priamemu ohrozeniu Austrálie. Takže poďme trocha k filmu, v priebehu 2. svetovej vojny boli zajatí dvaja kapitáni ponoriek USA. Manning Marius Kimmel (syn admirála Husbanda Kimmela) z ponorky USS Robalo a Richard ÓKane so svojou ponorkou Tang-5. Takže z histórie žiadna ponorka s kapitánom Jeffom Conwayom nie je známa a pochopiteľne, že nemohla byť zadržaná. Základná idea filmu sleduje udalosti smerujúce k významnej bitke v Korálovom mori, netýka sa však samotnej bitky. Aj keď myšlienka prieskumu je reálna a pravdepodobne aj pravdivá. Ostáva nám len dúfať, že jedného dňa dostaneme skutočný príbeh o bitke v koralovom mori.(20.5.2017)

Dej filmu ukazuje jednu vojenskú operaciu, akých bolo v 2. svetovej vojne neúrekom. Dej sa z ponorky presúva do japonského zajateckého táboru, aby záver tvorila samotná (významná) námorná bitka. Príbeh celkom dobre šliape, aj keď nevytŕča z rady podobných vojnových filmov. Japonci sú tu vykreslení s klasickými klišé charaktermi a statočnosť amerických vojakov taktiež. V hlavnej úlohe je obsadený charizmatický Robertson, ale v jednej z menších rolí som si všimol aj vtedy mladučkého L.Q.Jonesa.(5.11.2018)

Vojnových príbehov zo zajateckých táborov je neúrekom, tento sa však do filmovej klasiky nedostal. Vlastnou vinou, lebo aj niektoré dobré scény zabíjal skratkovitosťou, ktorá sa naplno prejavila v závere. Prvý komentár, desiate hodnotenie.(8.5.2017)