Můj svědek

• Austrálie

• Nový Zéland

Komedie / Drama

USA, 2012, 86 min

Život a smrt svědka Lumpyho. Kolandova odvaha přistoupit k tradičnímu indie vyprávění o patologických outsiderech netradičně, je zřejmá již z prologu. Film začíná svou nejveselejší scénou, divokou svatební party, kterou by jiné komedie končily. Předpoklad, že příštích osmdesát minut budeme sledovat tragikomické příhody ze života čerstvých novomanželů, je následným dějem vyvrácen. Skutečným hrdinou příběhu, který sice není po většinu času fyzicky přítomen, ale udává dění do pohybu, se ukáže být Lumpy. Ten by byl v libovolné sprosté komedii z posledních let jen srandovním kámošem protagonisty. Koland si však dal za cíl přesvědčit nás, že i za maskou obtloustlého šoumena se může skrývat citlivá lidská bytost. Navenek šťastný pár při svém poznávání světa looserů naopak ztrácí glanc. Kristin a Scott se před námi odhalují jako dva psychicky labilní pokrytci, z kterých lepší lidi udělají teprve ti, kdo nemají důvod něco předstírat. Jistě, v jádru jde o strašlivé klišé o tom, jak zastíráme, kým skutečně jsme a nemůžeme nebo nechceme dát průchod svému reálnému potenciálu. Psychologický profil postav budete díky uplatňování charakterových stereotypů schopni vytvořit po dvaceti minutách (upjatá hysterka, nedoceněný génius) a místo se najde i pro veřejně pronášený „velký“ proslov, dotýkající se nejosobnějších prožitků. Oceňuji však, že Koland využil půdorysu mainstreamové novomanželské komedie proti očekávání a pozornost věnuje těm z postav, které si ji skutečně zaslouží, postavám (jako) z indie filmu. Nápad skloubit dva typy humoru (přisprostlý a „hřejivý“) a dva typy herectví (komediální exces, komorní podhrávání) není vrcholem tvůrčí invence, ale je to změna, což má mezi tucty splývajících romcom produkcí taky svou váhu. 60%(7.10.2013)

Říkal jsem si, že Tyler Labine nebude dobrá volba, ale naštěstí hned na začátku umírá. Role mu přesto sedla - ve filmu se ještě objeví. Není to zbytečně srdcebolné loučení s mrtvým přítelem, není to zbytečně přepjaté, i když pravda, co se týká té komické složky, tam to prostě nefunguje. Líbí se mi však, že to tvůrci zkoušejí i jinak než jen tradičně. Ještě trochu umu, ještě pár nápadů, lepší smysl pro humor a bude to dokonalé.(3.12.2013)

Justin Long je fajnovej herec, takže jsem se na jeho účinkování těšil. Ale vzhledem k tomu, že byl nakonec jednou z postav (společně s jeho snoubenkou a její rodinou), který do příběhu nevnášeli téměř nic důležitýho, bych jeho účinkování oželel. Příběh Ramsey (potažmo celý její rodiny) byl naopak velice zajímavej a byla škoda, že ho často rušily eskapády Justina Longa a jeho party. Aspoň, že díky závěrečný pointě a sdělení do sebe tyhle dvě dramaturgicky nepříliš vyvážený dějový linie pěkně zapadly. Průměrná dramedy žánrovka se sympatickou stopáží, která však měla na víc a určitě by jí pomohlo, kdyby se profilovala jako čistý drama.(17.7.2015)

Komorní pohled na konec života Lumpyho, kolem kterého se točí celý film i přes jeho absenci po většinu času. Hrstka postav z jeho okolí začíná jako jednoduché stereotypy, a vždy postupně získávají hloubku a lidskost, a s nimi prostřednictvím interakcí s živým či už mrtvým Lumpym i on. I samotný film se snaží bilancováním mezi otevřeně komediálními či dramatickými postupy a tlumeným indie výrazem být spíš skutečnější než silnější, a sluší mu to. Jsou to spíš slabší čtyři hvězdy, ale za zaokrouhlení hodnocení o procento výš jsem zase rád.(13.11.2013)

Celý film sa niesol v takej nijakej atmosfére, kde sa ani veľa nedozvedáme o postavách na to aby sme si k nim vypestovali nejaký cit. Lumpy a Ramsey pôsobili ako najzaujímavejšie postavy, ktorým keby sa povenovali trošku viac mohlo to byť viac ako priemerná dráma. A dej je príliš strohý na to aby oslovil bez vykreslenia charakterov postáv. 60-65%(16.9.2014)