Dracula Daria Argenta (festivalový název)

• španělský

Bram Stoker (kniha)

Dario Argento

Luciano Tovoli

Marshall Harvey

Spisovateľ Bram Stoker vydal v roku 1897 svoj najslávnejší román. Zrodil sa gróf Dracula. Príbeh o krvilačnom šľachticovi sa stal legendou. Táto kniha je vďačným námetom pre filmárov. V roku 2012 po tejto téme siahol aj skúsený a rešpektovaný talianský režisér Dario Argento. Pôvodnú literárnu predlohu si mierne poupravil, čo však vôbec nie je na škodu. Natočil zaujímavý gothický horror. Tento snímok nie je len nejaká ďalšia zbytočná filmová adaptácia. Nie, nie! Toto je "Dracula Daria Argenta". ****(19.7.2016)

Samozřejmě jsem nečekal nic převratného, když jsem viděl hodnocení filmu, ale nějak tajně doufal, že alespoň něco se mi zalíbí. Snímek se v základní linii drží Stokerovy předlohy (což je zmíněno i v titulcích), takže příběhu bych toho tolik nevytknul. Postrádal jsem však Argentovo řemeslo. Jeho osobitý vizuální styl vyšuměl do ztracena a obraz působí levně, televizně a bez výtvarné krásy. Místo červené (světlo, závěsy, oděv, interiéry, koberce...) a modré (světlo) dal poněkud nešťastně přednost zlaté a hnědé. Interiéry a noční ulice, zákoutí...bez Argentových oblíbených barev ztrácejí na tajuplnosti. Mnohé scény vypadají jako staré kolorované pohlednice - nádraží, les, jídelna(což byl možná záměr, ale patřičný účinek to na mne nemělo. To Coppola měl ve stylizaci šťastnější ruku.). Ale v té mizérii se mi třeba líbila scéna z kostela, kam dopadalo barevné světlo skrze mozaiky. Hudba - vydařená, ostatně Simonetti je dobrým skladatelem. Závěrečný song Kiss me Dracula, který zpívá Silvia Specchiová, jako by vypadl z kapel Nigthwish, Xandria či Within Temptation. Přiměřená nahota, gore zčásti velmi dobré, zčásti mizerně digitální - pěkné bylo vykydlení schůze odbojářů v kasárnách, efektní pak byl průlet kulky hlavou mihnoucí se v otevřených ústech (vzpomněl jsem si na Operu) a doprovázený krvavou fontánkou směřující vzhůru. Nejmizernější byly zřejmě digitální plameny a následný rozpad na pixelový prach. Jinak se nezapomnělo na nejznámější hlášku: ,,Děti noci." Dracula postrádal charisma, Hauer zase byl pořád jednou nohou v hrobě - zestárl nám hoch... Asia spolu s dalšími herečkami dostává pěknou hvězdičku za svůdnost. Pro mne zatím nejhorší Argentův film (tohle měl natočit v 70.letech), ale znám spousty daleko horších draculovin...(5.1.2014)

• J*A*S*M

Dario Argento na stará kolena sešel ze své žluté cesty a pokusil se natočit gotický horor o hraběti Drákulovi. Tragicky neuspěl, výsledkem je toporný, neatmosférický, laciný (první kozy venku už v páté minutě!) paskvil, přičemž nejvíce pozornosti k sobě poutají triky, jež jsou nepovedené úplně fenomenálním způsobem. V těchto momentech je film alespoň srandovní, bohužel se neobjevují moc často (ty "nejlepší" byly vidět už v traileru). No a když se člověk zrovna nemůže kochat triky, je Argentův Dracula víc než cokoli jiného pouhou kulisovou nudou, navíc s velmi necharismatickým záporným hrdinou. Hvězdičku dávám za to, že jsem to čekal ještě o kousek horší. Spíš než zklamání nebo pobavení ale cítím lítost nad tím, kam se takový žánrový velikán, jakým Argento bezpochyby je, tímto filmem dostal. Snad se vzchopí a natočí ještě jeden alespoň průměrný film. Touto tragédií si jeho filmografie končit nezaslouží.(15.3.2013)

• tron

Stokerova knižka ma nikdy nebavila, s výnimkou lodnej pasáže. Peklo v podpalubí lode Demeter ale v Argentovom filme nie je. Čo by nemuselo prekážať, nakoľko príbeh je natoľko notoricky známy, že drobný experiment mu môže len pomôcť. To sa ale nestalo. Snímka trvá dve hodiny a cítil som sa ako po maratóne piatich filmov pustených bez prestávky po sebe. Herci sú hrozní (vrátane Rutgera Hauera ako Van Helsinga, Thomasa Kretschmanna ako Drakulu a režisérovej dcéry Asie), výprava „klasické Taliansko“ (umelohmotné kulisy, uličky zaplnené troma štatistami v kostýmoch z lacnej televíznej rozprávky, mdlý nočný les), počítačové efekty zlo najhrubšieho kalibru, príbeh ma absolútne nebavil a že sa občas objaví nahota/gore, to mi ozaj ku šťastiu nestačí.(20.11.2016)

Řemeslně dobře zpracovaný, upoutá vizuálem a hlavně krásnými protagonistkami Miny, Lucy a Tanyi. Lekačky i krvavé scény jsou podle očekávání vyváženě strašidelné a hlavně neočekávatelné (což je na dnešní dobu celkem vzácnost). Příběh ale kvůli kvalitní porci hrůzy vůbec nezůstává pozadu... V mém pohledu jeden z mála novějších Drákulů s velkým D. [KVIFF 2012](1.7.2012)

• - Rutger Hauer, který v tomto filmu ztvárnil postavu Van Helsinga, si již v minulosti zahrál Drákulu také ve filmu Dracula III: Odkaz (2005). (S.U.E.S.)

• - Dracula Daria Argenta je pátou spoluprácí mezi Dariem Argento a jeho dcerou Asiou Argentou. (Nivenx)

• - Jeden z největších rozdílů mezi originálem od Brama Stokera a filmovým zpracováním je ten, že děj této verze se odehrává zcela v Transylvánii, zatímco Stokerovo dílo se přesouvá do Anglie. (Nivenx)