Šikana

Bully

Šikana

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 2001, 113 min

Film natočený na motívy skutočného príbehu sa venuje skupine mladíkov, ktorí sa chcú zbaviť jedného agresívneho článku a tak najmú treťotriedneho zabijáka. Režisér má už s dospievajúcimi pred kamerou skúsenosti, čím sú aj vedľajšie postavy v dianí a nepôsobia iba do počtu. Lenže prílišná snaha v nekonvečné poňatie (kamerový kolotoč pri spoločnej porade, časté improvizácie) a nadmerný výskyt samoúčelných erotických scén ubližuje hlavnej myšlienke. Film inak strieda svetlé okamihy s tými slabšími. Po jednej strane je scéna z močiaru vygradovaná do prasknutia, po tej druhej sa vám zo stupňovaného hlúpeho chovaniu postáv neraz zatočí hlava. Záverečné spytovanie svedomia je pôsobivé, nedostane však toľko priestoru, aby dosiahlo hlbšieho rozmeru. Šikana tak síce dokráčala do cieľa, lenže nebude z toho ani medaila za zásluhy, film aj keď má svoje kvality po všetkých stránkach mu k dokonalosti kusisko chýba.(24.2.2015)

Tak tento film jednoznačne zachránil jeho záver. Nie že by bol celkovo zlý ale...! Oceňujem netradičný pohľad na svet teenagerov a netradičný pohľad na svet ako taký. Realita je niekde uprostred sweet teen mooves a tohto diela. "Truth is out there." Zaujímavý nápad. Toľko sexu...? Nebolo to však na škodu vceci. Filmu to prospelo a mne ako divákovi to neublížilo. A ešte k tomu 10 litrov krvi, no paráda. Za tie prachy (cca 150sk) to určite stálo a som rád, že som sa k tomuto dielku vôbec dostal. Neľutujem.(23.6.2006)

• pend

Velice znepokojující film, všichni jsou padouši. Snad nejvíce jsem se bavil, když na konci filmu policie zatýká hlavní hrdiny a jejich rodiče se upřímně podivují, co že se to děje.(7.2.2007)

• poet

Urobiť si obraz o americkej mládeži na základe tohoto snímku by bolo možno prehnané, ale ak sa chce poukázať na problém výchovy, tak to asi bez zveličenia nepôjde. Ak bol zámer autora vykresliť postavy ako absolventov pomocnej školy tak mu to vyšlo. Film má totiž bližšie ku komédii ako k dráme. Dialógy a herecké výkony boli trestuhodné a scenárista by si zaslúžil podobne ako protagonisti doživotie. Toto nebol film o šikane.(23.11.2008)

7/10 - Brrrrr... Larry Clark se zase vyřádil... Ale na rozdíl třeba od filmu Ken Park Šikanu nejsem schopen zatracovat - první polovinu jsem sice přetrpěl, ale druhá část (od vraždy přes následující "psycho") mně přišla dost povedená. K tomu potěšila přítomnost Michaela Pitta, Nicka Stahla či v malé roličce starého dobrého Lea "Kida" Fitzpatricka. Hodnocení by jinak bylo za tři hvězdy, pro vylepšení celkového skóre přidávám polovinu hvězdičky navíc...(5.9.2009)

• Indian88

Naprostá, ale naprostá demence všech zúčastněných postav mně nedovolila nějak hlouběji sledovat příběh. Na druhou stranu je zas pravda, že tomu hodně přidal i přestrašnej českej dabing. Larry Clark mě každopádně ani jedním svým filmem nijak zvlášť neohromil, i když se snaží hodně šokovat.(11.2.2009)

• Gastovski

Rádoby šokující "film", který se tváří důležitě a jestli měl přinést nějaké poselství, tak já ho nepostřehl. Prachbýdný děj a partou idiotských teenagerů, kteří chtějí zabít svého trýznitele. Jestli je to podle skutečné události, tak je lze vidět, že nějaké teenagery v USA by přetrumfnul v myšlení a činech i chromej pavián s červeným zadkem.(25.8.2009)

Od Clarka som mal tu cest s jeho (ne)slavne znamym Ken Park, co bola velka sracka. Bully sa podobne snazi sokovat od prvej minuty a to hlavne sexom. Co nikoho normalneho sokovat nemoze. Vidime generaciu povalacov, ktora vyziera (doslovne) svojich rodicov, vozi sa na aute, slukuju a sukaju. Clarkovi sa podarilo skvelo zobrazit sugestivnu silu tyrana, ako aj povod a dovod celej sikany. Vidime deti neschopne zit a riesit problemy v skutocnom svete, co vedie k tragickemu zruteniu ich detskeho domceku z karat a tvrdemu dopadu na zem neuprosnej reality. Dospelost a vytriezvenie vsak prichadza neskoro a skody su nenapravitelne. Vyborna drama a prijemne prekvapenie od rezisera nepodareneho porna.(10.8.2012)

vypovídající film o zvrácenejch americkejch, rozmazlenejch, bohatejch a zfetovanech spratcích(20.2.2007)

• DEMON

Tak takúto znôšku debilov na jednom mieste aby človek pohľadal. Ja nemám síce za sebou ešte ani štvrťstoročie života, ale ak toto má byť po mne nasledujúca generácia, tak to vidim s touto planétou veľmi zle. Keď mi zo všetkých postáv bol najsympatickejší chlapík, ktorého volali "mafián", tak zrejme niečo nie je v poriadku... Ostatní mi vrcholne liezli na nervy, či už sa jednalo o obeť, vrahov, alebo rodičov a príšerne nepresvedčivé herecké výkony tomu len pridali.(15.1.2009)

Neviem, ale mne sa tento film fakt páčil. Dementné dialógy? Prečo nie? Ľudia, čo sú niečoho takého schopní sa nebudú vyjadrovať ako akademici alebo citlivé duše. Bezstarostnosť a samé šukačky? Myslím, že to tiež iba podčiarkuje prvotný podnet, ktorého katalyzátorom je praobyčajná nuda. Nuda z blahobytu! Jednoducho mám pocit, že všetko, čo vo filme bolo, bolo správne. Vrcholom bola scéna, kde si vrah a jeho priateľka postupne uvedomovali vážnosť situácie a pritom súložili. Azda jediná chybička bola v tom, čo povedal už Smok. "Cukroušovi" Stahlovi je fakt ťažké uveriť, že by mohol byť tým, kto niekoho šikanuje. Keby režisér vymenil jeho obsadenie za postavou vraha a Brada Renfra dal miesto neho ako trýzniteľa, bolo by to presvedčivejšie.(25.1.2011)

Film, který měl velký potenciál, ale spousta zbytečných a dost podivných scén celý film kazí, navíc, proč to má proboha skoro dvě hodiny?(30.10.2011)

Larry Clark dluží hodně dlouhý omluvný dopis Martymu Pucciovi(ano křeslo nedostal). Ano, jak již bylo řečeno"Šukaná" by byl daleko výstižnější název. Film sám o sobě není tak špatný, pohled na zkaženou mládež , co se nudí nebylo vůbec zlé. Ale ten krutý paradox. 1.Bred Renfo(Marty) a Nick Stahl(Bobby)- neměli by si ty role prohodit? Protože Bobby byl ten ramenatý a silný chlap, co mlátil oproti němu polovičního Martyho. Celkem nevěrohodné, aby rukama jak špejle mlátil takového halamu. 2.Lisa je tlustá? Ano, Lisa Conneliová tlustá je, ale Rachel Minner nikoliv. Ono by to ani nevadilo, kdyby o ní ve filmu neříkali, že je tlustá "Ta tlustá krá*a s děckem". Říkat o na pohled hubené holce že je tlustá, se mi zdá celkem hodně blbé. Scénárista asi neviděl herce, jelikož tohle jsou fakta, které se nedají přehlédnout.(3.9.2013)

Jako první co musíte udělat,když spácháte zločin je všem to vykecat.Alespoň tak nám to předvedla parta kamarádů v tomto filmu. Odsouzení k trestu smrti pro Martyho (Brad Renfro) mi přijde až moc krutý vzhledem k tomu,že byl Bobbym(Nick Stahl) šikanován. No jo,na to se u soudu asi nikdo neptá.Film co neurazí,ani nenadchne.3 hvězdy!(1.6.2015)

Peklo... Neuvěřitelně realistický a nepříjemný film jak bývá u Clarka zvykem, ale je slabší než Kids, ale zase lepší než Kenpark....(7.3.2007)

Můj první kontakt s "anfá-terriblem" Clarkem, a musím uznat, že ve mě zanechal silný dojem ... příběh sleduje skutečné události a je o partě teenagerů, kteří se rozhodnou skoncovat s jedním klukem, který tyranizuje své blízke okolí , no ale jak to tak bývá, nic není tak jednoduché, ale i tak se vše nakonec vyhrotí v tragický a šokující závěr ... a právě závěr tohoto filmu je tím, co tento film dělá tak poutavým ... od začátku je to taková pomalá jízda, kde se Clark snaží vyobrazit "svým stylem" životy a psychologii amerických teenagerů na předměstí , takže spousta hulení, sexu, žádná morálka a pouze zahálka bez nějaké budoucnosti .. a jak se blíží film ke konci, onen popis mladých v první polovině filmu se najednou krásně zobrazí, až vše vyvrcholí v závěr, který je pilířem celého filmu, a opravdu stojí za to si počkat na něj těch cca 90 minut ... musím ještě ocenit kvalitní herecké výkony mladých postav , sice tam není žádný, kterého by si někdo mohl oblíbit, ale dobře ztvárnili ony postavy, jako i jejich charaktery (zejména Marty a tyranskej Bobby jsou přesvědčiví) ... film rozhodně není pro širokou škálu diváků, spíš pro ty, co jim nevadí zkouknout nějaké ty sondy do tvrdé reality mladého světa kolem nás, a v případě Clarka hodně drsného a šokujícího(3.11.2009)

• jafuska

to je něco hrozného, tak strašný film jsem dlouho neviděla, proč to proboha točí? Naco? pro sexuální zvrhlíky? nedoporučuji, úděsný film(4.1.2010)

• MORION

Tak retardovane obsadenie mozte zhliadnut snad len v snimkoch o psychiatrickych klinikach a ustavoch. Par svetlych momentov, hlavne na zaciatku filmu to naozaj nezachrani. To co sa zda byt na zaciatku ako celkom dobry film ma v podstate od prvych par minut uz len klesajucu tendenciu..(14.2.2007)

• miho-sai

asi tři čtvrtiny filmu jsem si říkala, že ještě že je většina těch herců tak prkených a nepřesvědčivých a já teda nemusím věřit tomu, že tak pitomé děcka někde na světě doopravdy existují. bohužel titulek na konci filmu "založeno na pravdivých událostech" mě ubezpečil v tom, že mé původní obavy byly pravdivé. teď lituju, že jsem se na to vydržela dívat, i když jsem nenáviděla všechny postavy a za samotné herce se cítila trapně. ztáta času.(2.1.2009)

• Pitryx

Humus hudba, statický děj, spousta nudných pasáží. Sice chápu, že je film určen jiné věkové skupině, ale i tak se mi zdá, že je to naprostá ptákovina. 2012071710217/10730(8.3.2014)