Šikana

Šikana

Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 2001, 113 min

• sedm.1

Neuvěřitelný SHIT!Z Clarkovi tvorby,co jsem shlédl,jednoznačně nejhorší film,.Kids měli skutečné poselství a i tak nějak drželi pohromadě,Ken Park byl už na hranici odpadu,ale aspoň skutečně šokoval(ikdyž uboze),ale Šikana je už fakt o ničem.Naprosto nezvládnutě natočená slátanina s tak špatnými dialogy a hlavně herci-neherci,že jsem měl potíž dokoukat film do konce a spíš mi přišlo,že Larry Clark šikanuje tímto svým počinem mě :).Primitivismus na mě doslova "hulákal" z každého záběru,z každého gesta zúčastněných,z každého jejich činu a dovolím si pochybovat,že to byl autorův záměr.Hodně vulgarit a sexu(ikdyž už né tak otevřeně zobrazeného jako v dřívějších Clarkových "skvostech") prostě bez jakéhokoliv kladu alespoň trochu koukatelný film neudělá.(27.11.2006)

Živě si pamatuju, jak se mnou zamávala Clarkova prvotina Kids. Tenkrat jsem byl plus mínus ve věku hlavních protagonistů, dokonce s podobnými zájmy (skejt, brusle, zahálka... drogy a holky ne, tam jsem se ještě nechytal :D), takže identifikovat se s osudy parchantů nebylo tak těžké. Kdo by to tenkrát tušil, že autor neproniká do mentality mládeže naposled. Ken Park nebo právě Bully jsou další drsnou hovězinou, která vás zhnusí v plné čáře. Jakoby se Clark uměl ponořit do hlav nevycválaných děcek, vybrat exemplární případy a nasázet je do neveselého příběhu. A to ostatní se musí dostavit samo. Ruku na srdce, autor není žádnej umělec - film je surový, místy až neumětelský, ale to jakoby dodávalo na intenzitě samotné závažnosti tématu. Když pominu místy přímo až debilní dialogy, nevybavuju si místo, u kterého bych netrnul nějakým druhem zhnusení...(17.10.2017)

Než jsem se rozhodnul na Šikanu podívat, našel jsem si nejdřív na netu pár informací o vraždě Bobbyho Kenta. Přišlo mi to jako celkem zajímavej námět, takže jsem si s velkym očekávánim film pustil. V úvodních 30 minutách se dozvíme, kdo s kym šuká a kdo komu kouří péro a taky, že jeden z tý partičky je pěknej zmrd a všechny tam šikanuje fyzicky i psychicky. Bohužel obsazení Nicka Stahla do role tyrana byl totální krok vedle. Vypadá, že se právě vrátil z koncentráku a celou dobu se ližprdelsky usmívá. Moc jsem nepochopil, proč se takovýho krypla všichni báli. Místo toho, aby mu někdo rozbil hubu, tak si pak společně pobrečeli, jakej je to zmrd a jak jim všem ubližuje a vymysleli geniální nápad, že ho zabijou, aby je už dál nemoh šikanovat. V tuto chvíli jsem konečně začal mít dojem, že se koukám na "normální" film a né na soft-porno. Teda né, že by se tam snad přestalo šukat nebo se tam každou chvíli neobjevily v záběru kozy, případně pubický ochlupení, ale kromě toho se tam začal odehrávat i nějakej příběh. Sice dialogy ve stylu "Dneska jdeme zabít jednoho kreténa. Nechceš ho jít zabít s náma? - Hmm, tak jo." na mě působily dost neuvěřitelně, ale co jsem se tak dočet, tak skutečný aktéři asi museli bejt úplně vygumovaný, takže to možná zase tak daleko od pravdy nebylo. Samotná vražda je efektní a od tý chvíle se mi film líbil až do samotnýho finále, kde se dozvíme, jakej kdo dostal trest. To sice nějak neodpovídalo realitě, ale pro vyznění filmu to nemá význam. Celkově film s dobrou atmosférou, efektní vraždou a trojicí pěknejch čubiček v hlavních rolích (ty skutečný teda takový kočky nebyly). Pro mě silný 3 hvězdy. Navíc jsem díky filmu znovuobjevil můj kdysi oblíbenej song Fatboy Slim - Song for Shelter. Nebejt toho, že úvodních 30 minut je doslova promrdanej filmovej materiál, mohlo to bejt ještě lepší.(19.12.2011)

Ľudia sú rôzni a rôzne koníčky majú. To je fakt. Ak niekto frčí výlučne na výletoch autom, tráve, surfovaní, sexe a počítačových hrách, nečudo, že pri plánovaní, realizácii aj krytí stôp uskutočnenej vraždy pôsobí ako totálny hlupák. Nuž a ak sa dá do partie skupinka teenagerov s rovnakými záľubami, tak tu máme v hlavnej úlohe partiu korunovaných hlupákov. Ich jednanie som sledoval s neveriaco otvorenými ústami, ale len potiaľ, pokiaľ som si neuvedomil hĺbku ich voľnočasových záľub. Aha, vlastne ešte sledovali rôzne tv programy pre mladých a zábavné sitcomy. Rozhodne si nemyslím, že len mladí Kalifornčania patria medzi podobné hlúpe stvorenia. Takýchto ľudí, generovaných ich preferovaným typom trávenia voľného času a vynechávaním takmer všetkého, čo vyžaduje zapojenie šedej kôry mozgovej je zhruba rovnako všade po svete. Poznámka: Nie tak dávno (1999) dvaja slovenskí teenageri (15 a 16 rokov) obdobným spôsobom ako vo filme surovo zavraždili (33 bodných rán a následné podrezanie) starú babičku a ukradli jej cca 1000 korún. To už motív vraždy vo filme bol o čosi ušľachtilejší - zbaviť sa neznesiteľne násilníckeho hajzla a znásilňovača.(2.9.2016)

Já na Larryho Clarka nedám dopustit. Bravurně se zhostil nelehkého úkolu nafilmovat skutečný kriminální příběh, který šokuje brutalitou a surovostí. Počínání hlavního hrdiny, jeho přítelkyně a dívky, kterou zavražděný téměř znásilnil, lze možná pochopit a částečně ospravedlnit, protože všichni byli vystaveni velkému teroru, jak psychickému, tak i fyzickému. Samozřejmě nechybí otevřené sexuální scény, ale to už ke Clarkovým filmům zkrátka patří.(2.1.2008)

• - Film byl natočen za 23 dní. (Musak)

• - Policista oblečený v civilu, který zatýkal Martyho, je Frank Ilarraza, skutečný policejní detektiv, který v roce 1993 zatknul Martina Puccia. V titulcích je uveden jako Detective Frank Ilarazza", playing "himself". (Musak)

• - Původní tresty za vraždu se objevují v závěru filmu. Ve skutečnosti byly však tresty u některých aktérů později sníženy. Martymu Puccio (Bred Renfo) byl zrušen trest smrti a místo toho byl odsouzen k doživotnímu vězení. Lisa Connelly (Rachel Minner) byla propuštěna 3. února 2004. Alice Willis (Bijou Phillips) byla propuštěna 16. září 2001. Derek Dzvirko (Daniel Franzese) byl propuštěn 1. října 1999. Heather Swallers (Kelli Garner) byla propuštěna 14. února 1998. (megan017)