Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Záznam divadelního představení lyrikálu M. Horáčka s hudbou P. Hapky ze Státní opery Praha z listopadu 2010. Písňový text Michala Horáčka o 1600 verších s hudbou Petra Hapky na jevišti Státní opery Praha Kudykam je divadelní hra ve verších, které se dílem zpívají a dílem mluví: s trochou nadsázky „divadlo jedna báseň“. Děj je duchovní cestou hrdiny (Martin), jehož na počátku potkáváme v jeho pokojíku „Penziónu Svět“. Má se spokojit se svým „jistým“, anebo se vyklonit do nejistoty a do víru příležitostí i hrozeb, které správně tuší za dveřmi svého pokoje? Má následovat strýce, který se na takovou cestu kdysi údajně vydal a prý dospěl z pátého suterénu až kamsi nezměrně vysoko, možná až do přízemí? A má-li se k tomu odhodlat, bude vědět kudy a kam? Jakmile si Martin tu otázku položí, ocitne se tváří v tvář svému zhmotněnému přání v podobě Kudykama – ten se mu nabídne jako průvodce. Slíbí, že Martinovi bude podávat návrhy dalšího postupu, volbu konkrétních kroků nicméně ponechá na něm. Martin přitaká, a tak se stává žákem vskutku bizarního Mistra. Na cestě ho čeká mnoho překážek, největší boj ale musí svést sám se sebou... Hudební část představení je výtvorem skladatele Petra Hapky, přičemž instrumentaci a scénickou hudbu dostal na starost Ondřej Brzobohatý. Celkem zazní devatenáct písní. Část z nich – už úvodní V Penziónu Svět – vychází z předchozí spolupráce Michala Horáčka a Petra Hapky, většina je však nová; mezi novými šansony jsou klíčové tři: Hladiny, Tante cose da veder’ (oba Kudykam) a Havrani na sněhu (Martin). (Česká televize)

(více)

Recenze (29)

plechulka 

všechny recenze uživatele

MIluju většinu písniček Hapky a Horáčka a tak jsem na tohle "kusu" byla v divadle na předpremieře....Samozřejmě, že to bylo daleko silnější a navrch v roli Kudykama byl Vojta Dyk, který, ať se na mne pan Kassai nezlobí, byl daleko charismatičtější a zpívalo mu to o dost lépe.... Tady v televizi byla půlka kouzla pryč, jako při většině divadelních záznamů a zvlášť, když tam hrají velkou roli scénické "fígle".... Takže televizní záznam za ***, v divadle za **** ()

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Viděl jsem naživo generální zkoušku. Představení mělo silná místa, Hapkova hudba je mnohdy uhrančivá, ovšem nejvíce mě potěšili Gott s Bílou. Vlastně jsem je nikdy jindy neviděl mimo obrazovku, byť jsem je cíleně nevyhledával. Navíc jsem o přestávce potkal pana Horáčka, který mi ochotně podepsal program. ()

Reklama

D28 

všechny recenze uživatele

Musela som dať kompromisné hodnotenie, pretože hudobná časť sa mi veľmi páčila a "recitačná" skoro vôbec.Škoda, že to všetci celé pekne neodspievali.Nič proti veršom pána Horáčka, neviem, či je chyba v interpretácii, alebo bez Hapkových tónov sa im toľko nedarí.Mrzí ma, že i keď to bolo dielo, ktoré malo veľkú šancu ma dostať /autori,myšlienka atd./, podarilo sa to len čiastočne - hlavne keď spieval Ondra Ruml.....Po mesiaci nejde inak, pridávam hviezdu,čo mi pripadá fér vzhľadom na to, že som závislá na cd a zdá sa mi stále lepšie a lepšie. ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Docela obyčejný muzikál, s nijak výjimečnou hudbou, hereckými výkony, kostýmy nebo peckami omračujícími publikum i mimo divadelní sál. Co ho dělá o něco odlišným od ostatních jsou ovšem docela zajímavé verše, jimiž se postavy vyjadřují i v mluvených pasážích i jakýsi pokus o hloubku příběhu skrze odkazy k hledání životní cesty a ke Kantovi. Jinak mě bohužel do děje nic moc nevtáhlo, ovšem přiznávám, že jedním z důvodů je určitě i ztráta kouzla i energie představení přenosem na televizní obrazovku. Snad i proto by bylo zajímavé zhlédnout muzikál naživo. ()

Kalidor_ 

všechny recenze uživatele

Hapkovy písně byly vždy chloubou české pop scény. A tak i chápu záměr semknout je (zřejmě největším úsilím textaře - pana Horáčka), v tomto případě do muzikálového kabátu. Výběr písní byl přesně dle mého gusta a občas pozměněné pojetí vtipně potěšilo (S cizím chlapem v cizím pokoji). Csongor Kassai má skvělé charizmatické kouzlo, zpívá úctyhodně, a role Kudykama mu přesně pasovala. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama