Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Jeden svět nestačí mi svého času opravdu ke štěstí nestačil, nicméně s odstupem času musím velice kladně hodnotit jiskrný duel Bonda a Elektry, který vrcholí skutečně drsnou ukázkou zásad agenta 007. Scénář je zpočátku trochu vratký, zmatený, hodně konverzační, ale jakmile se děj rozjede a do hry vstoupí třeba výtečný kaviárový magnát Žukovski Robbie Coltrana, je o zábavu postaráno. Hlavní zlodušský "konatel" má tentokrát překvapivě vyhublou tvář Roberta Carlyla a ve své podstatě se jedná o poměrně pohnutý osud, který až netypicky poutá pozornost a sympatie. Akční scény nejsou zase tak ujeté, story se drží při zemi a přebírá méně fantaskních elementů a Brosnan od Zlatého oka hodně přitvrdil v projevu, což je dobře. Sedí mu to. Judi Dench jako M se definitivně osvědčuje, ta chemie femininní šéfky šlapek parádně a nový "Q" (vlastně R) John Cleese je také více než slibný. Navíc titulní píseň GARBAGE je opravdu skvělá! Sesumírováno a postaveno do kontextu: zřejmě opravdu nejlepší brosnanovka. Edit 2012: Aptedova režie je strašně profesorská a nudná - sice přehledná, ale ty pomalé a táhlé jízdy kamerou i používání schématu záběr x protizáběr ve frenetické akci prozrazují režiséra staré školy. Navíc scénář táhnoucí Bonda k melodramatu obsahuje nadměrné množství patetické vaty. Trochu mě zpětně mrzí, že M, která se původně profilovala jako řízná a nemilosrdná velitelka se tu mění v trochu legrační babičku bez ostruh. Jsou tu zajímavé pokusy experimentovat s propojením bondovské náchylnosti k ženám a hlavního padoucha, jenže to při troše šťouravosti smrdí místy hodně špatným divadlem. Chtě nechtě se tak po letech znovu vracím k prvotnímu dojmu z kina. V kontextu brosnanovek to není nejslabší počin, ale titul nejsilnější patří o jeden film dopředu. Tenhle nestačí.(21.6.2005)

Zrejme vrchol Brosnanových bondoviek, ako keby tu do tretice dozrel a ponúkol stopercentného Bonda. Do úvodných titulkov sa nám pedstavia myslím hneď 4 lokácie, takúto luxusnú výpravu si želám v každej vyčačkanej sérii. Brosnan je možno najlepší Bond, a keď nie, tak druhý určite. Najtypickejšia britská brosnanovská bondovka, o tú britskú štýlovosť tu predsa ide v prvom rade. VIDENÉ ZNOVA: Tak vekom ma Bondovky bavia nejako menej, začínam akceptovať už iba tie revizionistické s Graigom. Fanúšik musí byť so Svetom spokojný, Marceau je sexy a diabolská, Richardsonka príťažlivo tupá a akcia skoro nonstop. Mňa to už ale trochu nudilo. Z objektívneho hľadiska znižovať hodnotenie nebudem.(23.9.2009)

Tahle bondovka je veskrze průměrná a má výraznější klady i zápory. Tak začnu tím lepším. Tím je například skladba The World is not Enough, kterou nahráli Garbage. Myslím, že ta se řadí k tomu nejlepšímu co v tomto subžánru pop music na špiósnké motivy vzniklo a může se hrdě stavět k takovým flákům jako je Goldfinger, Diamonds are Forever, nebo Goldeneye. Dalším kladem je Sophie Morceau, respektive její herecký výkon. Její postava není jen bezduchou bond-girl, ale naopak se jí díky herečce dostalo i určité osobnosti a věrohodnosti. A tím se dostávám k těm záporům. Dennise Richards je zase herecky jalová a skoro by se až dalo říct, že její roli by zastala oživlá nafukovací pana. Kdybych už ji předtím neviděl jinde, myslel bych si, že je to nějaká zaběhlá hosteska, která se nachomýtla k natáčení. A další slabinou je střih ve spojení s kamerou. Například bond na lyžích zabrzdí před hlubokou propastí. Střih. Zvedá se a jede dál. Ale je úplně jinde! Absenci propasti má asi zakrýt to, že je Bond na okraji obrazu, ale to vůbec nefunguje. A takových špeků tam je víc. Něco takové by mě nepřkvapilo u Kobry 11, ale u Bonda?(22.1.2010)

Podobně jako Lee Tamahori o několik let později, se Michael Apted vzepjal ke skvělému výkonu. Příběh je z Brosnanových Bondovek asi nejzajímavější, úvodní scéna s honičkou na Temži je výborná a ani později divákovo oko nestrádá. Nezvykle velký prostor zde dostává Judi Dench, a není to vůbec na škodu. Robert Carlyle i přes svoji ohavnost vzbuzuje alespoň místy jistý soucit, Sophie Marceau je navenek aristokraticky krásná a v nitru zvrácená, a co říci o Denise Richads? Jak napsal nejmenovaný recenzent v Cinemě: "Více takových atomových vědkyň v našich kinech." Vodka - Martini opět teče proudem, BMW Z8 se jako obvykle nevrátí ke svému vynálezci, jehož představitel Desmond Llewelyn se představuje ve své žel bohu poslední roli. Je vidět, že podle Fleminga byl major Boothroid Bondovým strýcem, jeho otcovské rady vezmou každého bondmaniaka za srdce. John Cleese je sice velice dobrou náhradou, ale... Na co jsem zapomněl? No ano, úvodní skladba, title song - Garbage a hlavně Sheryl Manson předvádějí skvělý výkon, píseň World Is Not Enough sklidila po světě podobný úspěch jako svého času Goldfinger od Shirley Bassey. Takže jistě chápete, že to jinak nejde - 90%.(23.1.2003)

Další Brosnanův lehkonohý, ale mírně ucouraný standard s další záplavou nápaditých akčních scén (špičková úvodní honička motorových člunů, zneškodňování bomby uvnitř ropovodu, vrtulník s cirkulárkou), z nichž hned dvou se dočkáme ještě před úvodními titulky a s mimořádně sexy bond girls. Škoda, že se nepodařilo víc prodat dobře vymyšleného nadlidsky odolného záporáka v nevýrazném podání Roberta Carlylea.(23.8.2009)

• - James Bond (Pierce Brosnan) nosí hodinky značky Omega Seamaster. (dyfur)

• - Robert Carlyle dostal za úlohu teroristu Renarda rovný milión dolárov. Svojho klasického psychopatického maniaka obdaril dávkou charizmy poľutovaniahodnej ľudskej bytosti. (ash99)

• - Film sa na rozdiel od Zlatého oka (1995) a snímky Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997) opäť nakrúcal v tradičných Pinewoodských štúdiách. (ash99)