Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Další Brosnanův lehkonohý, ale mírně ucouraný standard s další záplavou nápaditých akčních scén (špičková úvodní honička motorových člunů, zneškodňování bomby uvnitř ropovodu, vrtulník s cirkulárkou), z nichž hned dvou se dočkáme ještě před úvodními titulky a s mimořádně sexy bond girls. Škoda, že se nepodařilo víc prodat dobře vymyšleného nadlidsky odolného záporáka v nevýrazném podání Roberta Carlylea.(23.8.2009)

Můj první komentář ve druhém tisíciletí v roce 007 nemůže být k ničemu jinému než k příběhu neohroženého agenta 007. Útok na MI6 nám Bonda správně nažhavil. Od Q dostal zřejmě nejlepší "hračičku" -rentegenové brýle, které od té doby marně sháním a od M zájezd do Azerbajdžánu. Pořádně se nachlastal vodky z martinim a devastace Azerbajdžánu může začít. Do cesty se mu postaví skvělý padouch Renard, aby BONDA udržoval ve správné destrukční náladě po celou dobu. Pořádná akce chce pořádnou Bondgirl a jelikož z Bonda se stal celkem náročný muž, kterému nestačí ani jeden svět natož jedna krasavice, má rovnou dvě superkočky. Už dlouho sním o tom jak mě Sophie Marceau šeptá milostná francouzská slovíčka do ucha, no jelikož neumím ani slovo ve francouzštině, mohla by mě šeptat do ucha třeba články z novin o nasilí na okraji Paříže, stejně bych to považoval za smyslné. Ovšem co předvedla s Bondem na křesle mě vzalo iluzi o jemných a něžných francouzkách. Další unikátní ženský kousek nám tam pochoduje v kraťasech a tílku, říká si Denise Richards a já si říkám, že pokud jsou na světě takovýhle krásný holky, jeden svět mě bohatě, bohatě stačí.(1.1.2007)

Když si někdo troufne přímo na centrálu MI6, je nutné nemilosrdně zareagovat. Devatenáctá mise 007 přináší klasické atributy a možná i víc suchých hlášek, a jakmile Pierce Brosnan pronese ony vlajkové věty (představení se i tu, jak má rád připravený drink), ovane nás pocit bezpečí. Zase procestujeme polovinu zeměkoule, tentokrát proti nám stojí borec, který necítí bolest a má dokonalou taktiku. A je tu také záhadná dědička naftového impéria, která solidně lyžuje (místy blbě sestříhaná a akčně mdlá sekvence) a kterou bude obtížné zkrotit, no, a ještě nukleární vědkyně, která parádně špulí rty a vypíná prsa. Takovou fyzikářku bych ve škole chtěl mít. K tomu tvůrci znovu nabízejí technické vychytávky, solidní atmosféru a chytlavou poetiku celého vyprávění. Potěší několik akčních momentů (řada ale zklame, holt Michael Apted není žádný akční specialista – na druhou stranu netápe v klidných dialogových sekvencích jako jiní) včetně originální cirkulárky, potěší kombinace moderní i konzervativního pojetí, potěší velmi výrazný Brosnan. A samozřejmě obě výše zmiňované dámy. Pro mě ovšem další bondovka, která zatraceně rychle zestárla. Brýle 007 bych si prosil pod stromeček.(3.9.2016)

Jeden svět nestačí, neboť jeho moudrost celou sežral sám Bond. Tady už není jen agentem Jejího velyčenstva, tady je z něho Columbo a MacGyver zároveň. Bond ví všechno, všechno vyřeší a záplata v podobě bolavého ramene opravdu supermanovské manýry nezachrání (stejně jako výbuchy a monotónní akce). Na druhou stranu tu jsou skvělý šťávy a vkusně vyřešené nástupnictví Q. To ostatní ale už je jen vyluhovaná nuda s proprietami bondovského univerza. [Přesná stopáž: 123 min](5.11.2012)

• Sonnery

Musím si postezknout: Kam ten James spěje? Brosnan se tváří pořád stejně ať se děje co se děje. Sem tam zařve "boom", "och", "aaa". A vůbec nechápu proč do příběhu zatahujou "M" má to být někdo v pozadí. Neviditelný velitel. A tady ta ženská div nestřílí a nestřídá ženský jako Bond. Na netu jsem se dočetl, že příběh a postavy byly myšleny takto: Electra Bondovi připomíná jeho zabitou ženu Tracy, ale přitom je Blofeld. Možná, že to bylo napsaný na papíře, ale skutek utek. Wilson s Broccoliovou dle mého názoru jsou možná hezky vypadající sourozenecká dvojice (a ještě nevlastní), ale jako bondovští producenti stojí za hovno. Wilson sice na Bondovkách spolupracoval už od Špiona, ale jeho přínos? Kdyby nebyl Broccoli, tak dle Wilsonových "vylepšení" se měli natáčet bondovky za dob Bondovi služby na lodi u námořnictva!? Studia ve škole!? Oni prostě filmy kurví a nevymýšlí nic nového. Leda kraviny (V současnosti je nutno dodat, že za svou producentskou kariéru udělali jeden vynikající snímek CR a jeden skvělý ZO). Skrátka bondovky od doby, co odešel Saltzman už pro mě nemají vábivý podtext a vážne uvažuji, že mého milého agenta navždy opustím (po CR jsem se k němu zase připojil )(25.9.2006)

• - Pretože firma BMW nebola schopná dodať včas na nakrúcanie prototyp nového modelu Z8, musela sa v niektorých scénach použiť replika. Všimnite si, že Bond v ňom vo filme prakticky vôbec nejazdí... (ash99)

• - Celá úvodní honička na člunech zabrala 7 natáčecích týdnů. (becki_tu)

• - Sophie Marceau (alias Electra King) tu hrá svoju prvú zápornú úlohu v živote a zároveň je po prvý raz v bondovkách hlavným zloduchom žena. (ash99)