Jeden svět nestačí

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

• woody

19. bondovka - A společně s Die Another Day také nejslabší. Záporáci jsou vrcholně nesympatičtí a to by být neměli. O příběhu mám neustále pocit, že jsem to někde viděl. Nechápu, proč má každá Brosnanovka jiného režiséra. Na střídání stylů je tu Bourne nebo Hunt, ale Jamesovi to neprospívá. Na OO7 se má najmout jeden dobrý režisér a ten má po obzkoušení natočit i další pokračování. Takhle jsme jak na horské dráze. Rovný rozjezd - Zlaté oko. Vrchol - Zítřek nikdy neumírá. A zase jedeme z kopečka dolů - tento příběh. A vtom vykolejíme a tvrdě si nebijem - Dnes neumírej. Apted točí unylou akci, které je přehršle, ale je hrozně monotónní. Bond utíká před výbuchy, před ozubenými koly, před vodou.... Furt to stejné. Nezlobte se na mě, ale nemám tuhle bondovku rád. Jde navíc o poslední film Desmonda Llewelyna alias Q. Největšího vynálezce, který však ve skutečném životě nazašrouboval ani žárovku :-) Celkově je to škoda, páč ze zničení Istanbulu atomovkami se dalo vykřesat víc.(31.7.2006)

Podobně jako Lee Tamahori o několik let později, se Michael Apted vzepjal ke skvělému výkonu. Příběh je z Brosnanových Bondovek asi nejzajímavější, úvodní scéna s honičkou na Temži je výborná a ani později divákovo oko nestrádá. Nezvykle velký prostor zde dostává Judi Dench, a není to vůbec na škodu. Robert Carlyle i přes svoji ohavnost vzbuzuje alespoň místy jistý soucit, Sophie Marceau je navenek aristokraticky krásná a v nitru zvrácená, a co říci o Denise Richads? Jak napsal nejmenovaný recenzent v Cinemě: "Více takových atomových vědkyň v našich kinech." Vodka - Martini opět teče proudem, BMW Z8 se jako obvykle nevrátí ke svému vynálezci, jehož představitel Desmond Llewelyn se představuje ve své žel bohu poslední roli. Je vidět, že podle Fleminga byl major Boothroid Bondovým strýcem, jeho otcovské rady vezmou každého bondmaniaka za srdce. John Cleese je sice velice dobrou náhradou, ale... Na co jsem zapomněl? No ano, úvodní skladba, title song - Garbage a hlavně Sheryl Manson předvádějí skvělý výkon, píseň World Is Not Enough sklidila po světě podobný úspěch jako svého času Goldfinger od Shirley Bassey. Takže jistě chápete, že to jinak nejde - 90%.(23.1.2003)

Super! Po druhém zhlédnutí považuji tuto bondovku za jednu z nejlepších. Velmi dobrá akce a tentokrát i opravdu povedený děj. Carlylův Renard je božský padouch, Brosnan s Coltranem jsou opět skvělí a ty dvě dámy (Marceau, Richards) snad ani nepotřebují komentovat... ;-) Parádní "bondovská" zábava! 80 - 90 %(11.4.2004)

James Bond. Dvě slova, přesněji řečeno jedno jméno, které se stalo synonymem "pohádkového" hrdiny pro dospělé. Muži touží být stejně elegantní, uhlazení, ale zároveň drsňáčtí a úspěšní jako on. Ženy zase (třeba jen tajně) touží po takovýchto mužích, jaké jsem popsal, čili vlastně po něm. A po čem touží Bond? Asi po sklence protřepaného a nemíchaného martini s vodkou, po dalším supervynálezu od pana Q (třeba rentegenové brýle jsou velmi praktické :)) ), a snad i po tom, aby se už nenarodil žádný další padouch s touhou ovládnout svět a on aby tím pádem mohl odejít v poklidu do zaslouženého důchodu. Jenže na co by se pak výše zmiňovaní dospělí (a vlastně často i nedospělí) diváci koukali? Po čem by pak toužili? Snad by si i našli nějaký jiný idol, ale to už by byla jen chabá náhražka agenta 007. Ten je totiž jediný a jedinečný. Takže se přimlouvám za další a další a další a další .... pokračování nejdelší filmové série v historii lidstva.(3.2.2003)

Dalsi z nadprumernych bondovek s Brosnanem. Fakt je tezky psat tady neco jinyho nez u ostatnich, protoze nijak nevybocuje. Opet nejaky stylovy vychytavky, dobra hudba, hodne sexy Richards, par slusnejch zvratu, par skutecne povedenejch akci a zaroven par nudnejch pasazi, misty napinavy, misty vtipny, i kdyz Bond moc nehlaskuje a vcelku slusnej zaporak, i kdyz Carlyle je misty spis takova karikatura a Marceau to s tim jejim hezkym xichtikem moc neverite. Jeste bych zminil Johna Cleese, kterej tu je sice jen chvily, ale jako nastupce Q a s tim spojene forky to je fakt bezchybny. Taky mi prislo, ze je Bond vetsinu filmu celkem solidne nasranej a vypadalo to celkem cool a hlavne dostane parkrat pekne na prdel. Celkove i kdyz tahle bondovka neni nic extra, tak moc nenudi a zabava to je slusna.(20.6.2005)

• - Muž, který v casinu otvírá dveře Elektře a Bondovi, je producent Michael G. Wilson. (becki_tu)

• - V jednom záběru je vidět, jak si James Bond upravuje pod vodou kravatu. S tímto nápadem přišel sám Brosnan. (becki_tu)

• - Křeslo, ve kterém má Bond (Pierce Brosnan) v závěru dle představ Elektry (Sophie Marceau) zhynout, je tzv. garotte, skutečný popravčí nástroj, který se používal až do roku 1974. (kwaicheng)