Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

„Mohla som ti dať celý svet." – „Jeden svet nestačí.“ Asi moja najobľúbenejšia bondovka. Kým ZLATÉ OKO (80%) bolo „obyčajným“ ale výborným akčným filmom, ale nie ktovieako zaujímavou bondovkou, a kým ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA (60%) nudil a kým DNES NEUMIERAJ (80%) bol čudným hybridom, JEDEN SVET NESTAČÍ je kryštalickou esenciou starosvetských bondoviek. Od skvele vyladeného Piercea Brosnana cez zdatného gaunera (Robert Carlyle z TRAINSPOTTINGU ako zloduch, necítiaci bolesť) až po výrazné akčné scény (lyže, cirkulárka), stroje všetkého druhu (vrátane ponorky) a perfektný dámsky kasting (Sophieu Marceauová, Denise Richardsová). Nemôžu chýbať tradičné bondovské figúrky Q (posledná rola Desmonda Llewelyna), M (Judi Denchová) a Zukovski (Robbie Coltraine sa mihol už ZLATÝM OKOM). Presne namiešaný kokteil akcie, humoru a nefalšovaných emócií, vrátane revolučného (na bondovky) záverečného skoncovania s istou postavou. ktoré je hrozne kontroverzné a v podstate ho rozdýchavam už aspoň 10 rokov. Kino Považan 2000(22.12.2004)

Ze začátku jsem z toho byl poněkud rozpačit (ropa na Kavkaze mne fakt nebere), ale postupně Bond nabral grády a byla to velmi slušná akční podívaná. Za zmínku stojí určitě Bondovi tanečky s létajícími cirkulárkami či pěkná epizodka, kdy 007 mluví s vtipným ruským akcentem. Co je slabé jsou padouši. Ani jeden neměl žádné charisma a nebavili mne. Stejně jako finále, které bylo na můj vkus klasicky přepálené. Poznámka - říkám si, jestli se vůbec automobilkám vyplatí platit si za tu čest být oficiálním vozidlem 007. To je dva záběry na znak na volantu, dva záběry na auto, pak přiletí vrtulník s cirkulárkou a finito... 70%(30.11.2011)

Devatenáctá bondovka s nejhorším "záporákem", jakého jsem kdy viděl. Robert Carlyle je docela schopný herec, ale co předvedl zde, je trestuhodné. Ale to není jen jeho nerozhodné postávání, trapné střílení a blbé žvanění, to není jen průšvih jeho pojetí, to je především problém scenáristy. Vymyslel totiž komiksovou postavu, která má vlastnosti superhrdiny (resp. superpadoucha) totiž, že necítí bolest a má supersílu. Toho scenárista využil, jen aby demonstroval, že Renard udrží v ruce rozžhavený kámen. Panečku! Neslýchané drsňáctví, skutečně... A dál už ho nechávají jednat jen jako někoho, kdo spíš ztratil schopnost myslet, než že by měl nějaké superschobnosti. S Bondem se pere jako holka (vůbec neprojevuje nějakou supersílu, sakra) a tváří se jako by byl po botoxové injekci. Jeho superschopnosti přišly vniveč. Bylo to, jako by dalšího padoucha, co chce zničit svět, hrál sám Chris Burke, ten herec s downem. Některé scény jsou ale poměrně napínavé, některé klasicky bondovsky hravé a zároveň neuvěřitelné. Honička ve člunech po Temži a v ulicích(!) Londýna, byla až k neuvěření. Akce na lyžích byla už vysloveně špatná a to nejen z filmařského hlediska. Ale pořád ještě radši zbaštím tohle, než třeba tlupu středoevropských pračlověků z filmu 10 000 př. n. l., jež sotva projde velkým jehličnatým lesem, cestu jim zastoupí mamut, který táhne nějaký kvádr na pyramidu v Egyptě... Zkrátka, tahle bondovka byla už hodně mimo a nezachránily ji ani ducpartie roztomilé Gedžitky Denise Richards.(7.11.2012)

James Bond. Dvě slova, přesněji řečeno jedno jméno, které se stalo synonymem "pohádkového" hrdiny pro dospělé. Muži touží být stejně elegantní, uhlazení, ale zároveň drsňáčtí a úspěšní jako on. Ženy zase (třeba jen tajně) touží po takovýchto mužích, jaké jsem popsal, čili vlastně po něm. A po čem touží Bond? Asi po sklence protřepaného a nemíchaného martini s vodkou, po dalším supervynálezu od pana Q (třeba rentegenové brýle jsou velmi praktické :)) ), a snad i po tom, aby se už nenarodil žádný další padouch s touhou ovládnout svět a on aby tím pádem mohl odejít v poklidu do zaslouženého důchodu. Jenže na co by se pak výše zmiňovaní dospělí (a vlastně často i nedospělí) diváci koukali? Po čem by pak toužili? Snad by si i našli nějaký jiný idol, ale to už by byla jen chabá náhražka agenta 007. Ten je totiž jediný a jedinečný. Takže se přimlouvám za další a další a další a další .... pokračování nejdelší filmové série v historii lidstva.(3.2.2003)

V zásadě nemám co bych nějak výrazně kritizovala. Snad jen ten zdejší obsah distributora, kde je uveden spoiler jako kráva. Bondovka to byla ale bezvýhradně nápaditá, akční a udržela si mou pozornost bez toho, aby mé myšlenky vandrovaly jinam. Je fajn si v televizi užít film bez reklam, když ho dává čétédvojka. Velmi příjemným se mi jevilo obsazení zdejšího polykače kaviáru, britského herce Robbieho Coltrana, který by svým čaganem dokázal sestřelit i šišku z vrcholku vzrostlého smrku. A hlavně mi tvůrci udělali radost obsazením francouzské herečky Sophie Marceau do role ropné magnátky. Ona je pro mě ta pravá Bondgirl. Zmiňovaná Denise určitě ne, i když hezká je, ale prý není na chlapy.(24.5.2015)

• - V jednej z pracovných verzií scenára vlastnil Renard sokola vycvičeného na to, aby ľuďom vyďobával oči. (ash99)

• - V jednom záběru je vidět, jak si James Bond upravuje pod vodou kravatu. S tímto nápadem přišel sám Brosnan. (becki_tu)

• - Bondovka plná akčných scén mala aj výborný divácky ohlas a v kinách zarobila vyše 352 miliónov dolárov. (ash99)