Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

V zásadě nemám co bych nějak výrazně kritizovala. Snad jen ten zdejší obsah distributora, kde je uveden spoiler jako kráva. Bondovka to byla ale bezvýhradně nápaditá, akční a udržela si mou pozornost bez toho, aby mé myšlenky vandrovaly jinam. Je fajn si v televizi užít film bez reklam, když ho dává čétédvojka. Velmi příjemným se mi jevilo obsazení zdejšího polykače kaviáru, britského herce Robbieho Coltrana, který by svým čaganem dokázal sestřelit i šišku z vrcholku vzrostlého smrku. A hlavně mi tvůrci udělali radost obsazením francouzské herečky Sophie Marceau do role ropné magnátky. Ona je pro mě ta pravá Bondgirl. Zmiňovaná Denise určitě ne, i když hezká je, ale prý není na chlapy.(24.5.2015)

Když si někdo troufne přímo na centrálu MI6, je nutné nemilosrdně zareagovat. Devatenáctá mise 007 přináší klasické atributy a možná i víc suchých hlášek, a jakmile Pierce Brosnan pronese ony vlajkové věty (představení se i tu, jak má rád připravený drink), ovane nás pocit bezpečí. Zase procestujeme polovinu zeměkoule, tentokrát proti nám stojí borec, který necítí bolest a má dokonalou taktiku. A je tu také záhadná dědička naftového impéria, která solidně lyžuje (místy blbě sestříhaná a akčně mdlá sekvence) a kterou bude obtížné zkrotit, no, a ještě nukleární vědkyně, která parádně špulí rty a vypíná prsa. Takovou fyzikářku bych ve škole chtěl mít. K tomu tvůrci znovu nabízejí technické vychytávky, solidní atmosféru a chytlavou poetiku celého vyprávění. Potěší několik akčních momentů (řada ale zklame, holt Michael Apted není žádný akční specialista – na druhou stranu netápe v klidných dialogových sekvencích jako jiní) včetně originální cirkulárky, potěší kombinace moderní i konzervativního pojetí, potěší velmi výrazný Brosnan. A samozřejmě obě výše zmiňované dámy. Pro mě ovšem další bondovka, která zatraceně rychle zestárla. Brýle 007 bych si prosil pod stromeček.(3.9.2016)

James Bond. Dvě slova, přesněji řečeno jedno jméno, které se stalo synonymem "pohádkového" hrdiny pro dospělé. Muži touží být stejně elegantní, uhlazení, ale zároveň drsňáčtí a úspěšní jako on. Ženy zase (třeba jen tajně) touží po takovýchto mužích, jaké jsem popsal, čili vlastně po něm. A po čem touží Bond? Asi po sklence protřepaného a nemíchaného martini s vodkou, po dalším supervynálezu od pana Q (třeba rentegenové brýle jsou velmi praktické :)) ), a snad i po tom, aby se už nenarodil žádný další padouch s touhou ovládnout svět a on aby tím pádem mohl odejít v poklidu do zaslouženého důchodu. Jenže na co by se pak výše zmiňovaní dospělí (a vlastně často i nedospělí) diváci koukali? Po čem by pak toužili? Snad by si i našli nějaký jiný idol, ale to už by byla jen chabá náhražka agenta 007. Ten je totiž jediný a jedinečný. Takže se přimlouvám za další a další a další a další .... pokračování nejdelší filmové série v historii lidstva.(3.2.2003)

Úvod byl i na Binda dosti slabý, ale posldní půlhodina to celé docela pozvedla do lešpího nadprůměru. Přesto ani tentokrát se mi Bond Brosnan nelíbil. Snad poprvé byla v takhle výstavní záporné roli v Bondovce ženská, ale S. Marceau mě příliš svou rolí nepřesvědčila. Denise Richards měla méně prostoru, ale byla zajímavější. Vychytávky nic moc, nejzajímavjěší byly asi vrtulníky s pilama, což nebylo zrovna Bondovské, ale padouchovské exhibo. Záporák, který než jako padouch vypadal jako intouš, mě taky zklamal. No a úvodní honička v člunech, to bylo dosti odstrašující. Zapojení M do dění se mi zase naopak líbilo. Předí štafety od Q, taky. Hudba podobná jako minule a dost to zlepšuje dojem ze samotného filmu. Zabíjení Bondem bylo tentokrát ještě horší než kdy dřív, to co děal, bylo na poklepání čela. Třebas to schováním se v kufru místo mrtvoly atd. 6/10(5.8.2012)

Devatenáctá bondovka s nejhorším "záporákem", jakého jsem kdy viděl. Robert Carlyle je docela schopný herec, ale co předvedl zde, je trestuhodné. Ale to není jen jeho nerozhodné postávání, trapné střílení a blbé žvanění, to není jen průšvih jeho pojetí, to je především problém scenáristy. Vymyslel totiž komiksovou postavu, která má vlastnosti superhrdiny (resp. superpadoucha) totiž, že necítí bolest a má supersílu. Toho scenárista využil, jen aby demonstroval, že Renard udrží v ruce rozžhavený kámen. Panečku! Neslýchané drsňáctví, skutečně... A dál už ho nechávají jednat jen jako někoho, kdo spíš ztratil schopnost myslet, než že by měl nějaké superschobnosti. S Bondem se pere jako holka (vůbec neprojevuje nějakou supersílu, sakra) a tváří se jako by byl po botoxové injekci. Jeho superschopnosti přišly vniveč. Bylo to, jako by dalšího padoucha, co chce zničit svět, hrál sám Chris Burke, ten herec s downem. Některé scény jsou ale poměrně napínavé, některé klasicky bondovsky hravé a zároveň neuvěřitelné. Honička ve člunech po Temži a v ulicích(!) Londýna, byla až k neuvěření. Akce na lyžích byla už vysloveně špatná a to nejen z filmařského hlediska. Ale pořád ještě radši zbaštím tohle, než třeba tlupu středoevropských pračlověků z filmu 10 000 př. n. l., jež sotva projde velkým jehličnatým lesem, cestu jim zastoupí mamut, který táhne nějaký kvádr na pyramidu v Egyptě... Zkrátka, tahle bondovka byla už hodně mimo a nezachránily ji ani ducpartie roztomilé Gedžitky Denise Richards.(7.11.2012)

• - Prvá bondovka, kde sa v úplne prvom zábere objaví Bondova tvár. (ash99)

• - Při úvodní honičce na člunech bylo pro natáčení použito celkem 35 lodí. (becki_tu)

• - Jedná se o první "bondovku", kde není Bondovou (Pierce Brosnan) hlavní zbraní Walther PPK, ale Walther P99, na který přezbrojil během předchozího snímku Zítřek nikdy neumírá (1997). (HectorHagman)