Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Akciou nabitá Bondovka, ktorá vám nedá vydýchnuť. Niektoré akčné scény vyzerali dosť čudne, no niektoré ma doslova prikovali do kresla. Prvá Bondovka, keď sa do deja a akcie priamo zapojil M, čo v predchádzajúcich bolo nemysliteľné. Tiež, že atentát na vplyvného človeka bol spáchaný priamo v centrále MI6. Tiež inovácia, ktorej som ako divák tlieskal bola, keď Bond zastrelil asi najnepríjemnejšiu ženu/ záporáka, s akou mal kedy agent 007 románik. Už kvôli tomu, aký pocit vo mne vyvolala postava Sophie Marceau si zaslúži film vysoké hodnotenie. Druhý záporák (Robert Carlyle) konečne vyzeral, ako skutočný záporák. Z neho tá charizma sršala, už len keď sa objavil na obrazovke. Denise Richards je na zožranie, dokonca vie počas čistenia potrubia odistiť atómovku, čo sa môže niekedy hodiť. Niektoré nelogické momenty sa dostali do zapomenutia slušnou výpravou a kvalitnými trikmi. In memory Desmond Llewelyn.(17.6.2010)

„Mohla som ti dať celý svet." – „Jeden svet nestačí.“ Asi moja najobľúbenejšia bondovka. Kým ZLATÉ OKO (80%) bolo „obyčajným“ ale výborným akčným filmom, ale nie ktovieako zaujímavou bondovkou, a kým ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA (60%) nudil a kým DNES NEUMIERAJ (80%) bol čudným hybridom, JEDEN SVET NESTAČÍ je kryštalickou esenciou starosvetských bondoviek. Od skvele vyladeného Piercea Brosnana cez zdatného gaunera (Robert Carlyle z TRAINSPOTTINGU ako zloduch, necítiaci bolesť) až po výrazné akčné scény (lyže, cirkulárka), stroje všetkého druhu (vrátane ponorky) a perfektný dámsky kasting (Sophieu Marceauová, Denise Richardsová). Nemôžu chýbať tradičné bondovské figúrky Q (posledná rola Desmonda Llewelyna), M (Judi Denchová) a Zukovski (Robbie Coltraine sa mihol už ZLATÝM OKOM). Presne namiešaný kokteil akcie, humoru a nefalšovaných emócií, vrátane revolučného (na bondovky) záverečného skoncovania s istou postavou. ktoré je hrozne kontroverzné a v podstate ho rozdýchavam už aspoň 10 rokov. Kino Považan 2000(22.12.2004)

Dalsi z nadprumernych bondovek s Brosnanem. Fakt je tezky psat tady neco jinyho nez u ostatnich, protoze nijak nevybocuje. Opet nejaky stylovy vychytavky, dobra hudba, hodne sexy Richards, par slusnejch zvratu, par skutecne povedenejch akci a zaroven par nudnejch pasazi, misty napinavy, misty vtipny, i kdyz Bond moc nehlaskuje a vcelku slusnej zaporak, i kdyz Carlyle je misty spis takova karikatura a Marceau to s tim jejim hezkym xichtikem moc neverite. Jeste bych zminil Johna Cleese, kterej tu je sice jen chvily, ale jako nastupce Q a s tim spojene forky to je fakt bezchybny. Taky mi prislo, ze je Bond vetsinu filmu celkem solidne nasranej a vypadalo to celkem cool a hlavne dostane parkrat pekne na prdel. Celkove i kdyz tahle bondovka neni nic extra, tak moc nenudi a zabava to je slusna.(20.6.2005)

Ze začátku jsem z toho byl poněkud rozpačit (ropa na Kavkaze mne fakt nebere), ale postupně Bond nabral grády a byla to velmi slušná akční podívaná. Za zmínku stojí určitě Bondovi tanečky s létajícími cirkulárkami či pěkná epizodka, kdy 007 mluví s vtipným ruským akcentem. Co je slabé jsou padouši. Ani jeden neměl žádné charisma a nebavili mne. Stejně jako finále, které bylo na můj vkus klasicky přepálené. Poznámka - říkám si, jestli se vůbec automobilkám vyplatí platit si za tu čest být oficiálním vozidlem 007. To je dva záběry na znak na volantu, dva záběry na auto, pak přiletí vrtulník s cirkulárkou a finito... 70%(30.11.2011)

Jeden svět nestačí mi svého času opravdu ke štěstí nestačil, nicméně s odstupem času musím velice kladně hodnotit jiskrný duel Bonda a Elektry, který vrcholí skutečně drsnou ukázkou zásad agenta 007. Scénář je zpočátku trochu vratký, zmatený, hodně konverzační, ale jakmile se děj rozjede a do hry vstoupí třeba výtečný kaviárový magnát Žukovski Robbie Coltrana, je o zábavu postaráno. Hlavní zlodušský "konatel" má tentokrát překvapivě vyhublou tvář Roberta Carlyla a ve své podstatě se jedná o poměrně pohnutý osud, který až netypicky poutá pozornost a sympatie. Akční scény nejsou zase tak ujeté, story se drží při zemi a přebírá méně fantaskních elementů a Brosnan od Zlatého oka hodně přitvrdil v projevu, což je dobře. Sedí mu to. Judi Dench jako M se definitivně osvědčuje, ta chemie femininní šéfky šlapek parádně a nový "Q" (vlastně R) John Cleese je také více než slibný. Navíc titulní píseň GARBAGE je opravdu skvělá! Sesumírováno a postaveno do kontextu: zřejmě opravdu nejlepší brosnanovka. Edit 2012: Aptedova režie je strašně profesorská a nudná - sice přehledná, ale ty pomalé a táhlé jízdy kamerou i používání schématu záběr x protizáběr ve frenetické akci prozrazují režiséra staré školy. Navíc scénář táhnoucí Bonda k melodramatu obsahuje nadměrné množství patetické vaty. Trochu mě zpětně mrzí, že M, která se původně profilovala jako řízná a nemilosrdná velitelka se tu mění v trochu legrační babičku bez ostruh. Jsou tu zajímavé pokusy experimentovat s propojením bondovské náchylnosti k ženám a hlavního padoucha, jenže to při troše šťouravosti smrdí místy hodně špatným divadlem. Chtě nechtě se tak po letech znovu vracím k prvotnímu dojmu z kina. V kontextu brosnanovek to není nejslabší počin, ale titul nejsilnější patří o jeden film dopředu. Tenhle nestačí.(21.6.2005)

• - Bondovka plná akčných scén mala aj výborný divácky ohlas a v kinách zarobila vyše 352 miliónov dolárov. (ash99)

• - V jednej z pracovných verzií scenára vlastnil Renard sokola vycvičeného na to, aby ľuďom vyďobával oči. (ash99)

• - Vo filme sa pôvodne mali objaviť aj Victoria Beckham (alias Posh Spice zo Spice Girls) a Ewan McGregor ako Bondov nemanželský syn a zároveň pomocník hlavného zloducha. (ash99)