Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

"Zničil jste mi továrnu, pak jste mi utopil Rolls-Royce a teď mě topíte v mém vlastním kaviáru." On už je zkrátka takový. Kdo? Bond. Tedy James Bond, aby nedošlo k záměně s nějakým jiným tvorem, který taky protřepává a nemíchá. Tenhle James Bond je totiž kabrňák, který kdyby měl čtyři penisy, tak je má neustále obsazené. Při této akci má zatím penis pouze jeden a tak se na něm musejí krásky střídat. To nevadí, protože všude kolem je plno ropy, finančních hotovostí s mnoha nulami na konci či výbuchů, které mě dokázaly pobavit. Jak by taky ne, když vzduchem svištěly obří cirkulárky a moje klukovská duše dostala dostatek zábavy na to, aby moc nepřemýšlela o tom, jestli to tentokrát 007 zase trošku nepřehnalo.(18.8.2017)

Velmi kvalitní bondovka. Akce je ve filmu výborně rozložená. Úvodní akce, kde Bond skáče z mrakodrapu s kufříkem, záhy pronásledování člunem, co víc si přát hned v úvodu. Herecké obsazení je slušné. Jsou zde dvě krásné bondgirl, i ta nakonec v záporné roli. Hlavní záporák mě celkem zaujmul, hudba výborná jako vždy. Takže pro mě 94% = *****(5.10.2012)

V TOP5 všech bondovek. Jako by byl scénář hlavnímu hrdinovi šitý na míru. Brosnan je právě tady nejvýraznější a nejcharizmatičtější. Možná za to může tuna sexistických poznámek a dvojsmyslů, ale funguje to jako dobře namazaný stroj. Doposud nejlepší akce a hlavně ukázkové tempo a fantastické bondgirls, které táhnou kupředu celý příběh. Málo která bondovka je tak pestrá a tak strhující jako právě tato. A především - díky chytré a bystré režii Apteda nestárne tak, jako přetechnizované a pomalejší Tomorrow Never Dies. V podstatě krok do nového digitálního milénia. A krok věru sebevědomý.(26.5.2006)

Devatenáctá bondovka s nejhorším "záporákem", jakého jsem kdy viděl. Robert Carlyle je docela schopný herec, ale co předvedl zde, je trestuhodné. Ale to není jen jeho nerozhodné postávání, trapné střílení a blbé žvanění, to není jen průšvih jeho pojetí, to je především problém scenáristy. Vymyslel totiž komiksovou postavu, která má vlastnosti superhrdiny (resp. superpadoucha) totiž, že necítí bolest a má supersílu. Toho scenárista využil, jen aby demonstroval, že Renard udrží v ruce rozžhavený kámen. Panečku! Neslýchané drsňáctví, skutečně... A dál už ho nechávají jednat jen jako někoho, kdo spíš ztratil schopnost myslet, než že by měl nějaké superschobnosti. S Bondem se pere jako holka (vůbec neprojevuje nějakou supersílu, sakra) a tváří se jako by byl po botoxové injekci. Jeho superschopnosti přišly vniveč. Bylo to, jako by dalšího padoucha, co chce zničit svět, hrál sám Chris Burke, ten herec s downem. Některé scény jsou ale poměrně napínavé, některé klasicky bondovsky hravé a zároveň neuvěřitelné. Honička ve člunech po Temži a v ulicích(!) Londýna, byla až k neuvěření. Akce na lyžích byla už vysloveně špatná a to nejen z filmařského hlediska. Ale pořád ještě radši zbaštím tohle, než třeba tlupu středoevropských pračlověků z filmu 10 000 př. n. l., jež sotva projde velkým jehličnatým lesem, cestu jim zastoupí mamut, který táhne nějaký kvádr na pyramidu v Egyptě... Zkrátka, tahle bondovka byla už hodně mimo a nezachránily ji ani ducpartie roztomilé Gedžitky Denise Richards.(7.11.2012)

„Mohla som ti dať celý svet." – „Jeden svet nestačí.“ Asi moja najobľúbenejšia bondovka. Kým ZLATÉ OKO (80%) bolo „obyčajným“ ale výborným akčným filmom, ale nie ktovieako zaujímavou bondovkou, a kým ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA (60%) nudil a kým DNES NEUMIERAJ (80%) bol čudným hybridom, JEDEN SVET NESTAČÍ je kryštalickou esenciou starosvetských bondoviek. Od skvele vyladeného Piercea Brosnana cez zdatného gaunera (Robert Carlyle z TRAINSPOTTINGU ako zloduch, necítiaci bolesť) až po výrazné akčné scény (lyže, cirkulárka), stroje všetkého druhu (vrátane ponorky) a perfektný dámsky kasting (Sophieu Marceauová, Denise Richardsová). Nemôžu chýbať tradičné bondovské figúrky Q (posledná rola Desmonda Llewelyna), M (Judi Denchová) a Zukovski (Robbie Coltraine sa mihol už ZLATÝM OKOM). Presne namiešaný kokteil akcie, humoru a nefalšovaných emócií, vrátane revolučného (na bondovky) záverečného skoncovania s istou postavou. ktoré je hrozne kontroverzné a v podstate ho rozdýchavam už aspoň 10 rokov. Kino Považan 2000(22.12.2004)

• - V jednej z pracovných verzií scenára vlastnil Renard sokola vycvičeného na to, aby ľuďom vyďobával oči. (ash99)

• - Film sa na rozdiel od Zlatého oka (1995) a snímky Zajtrajšok nikdy nezomiera (1997) opäť nakrúcal v tradičných Pinewoodských štúdiách. (ash99)

• - Cameo bondovského scenáristu Michaela G. Wilsona: stojí vo dverách do súkromnej herne v Žukovského kasíne a dá Electre podpísať nejaký papier. (ash99)