Jeden svět nestačí

The World Is Not Enough

James Bond: Jeden svet nestačí

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 1999, 128 min

Jeden svět nestačí, neboť jeho moudrost celou sežral sám Bond. Tady už není jen agentem Jejího velyčenstva, tady je z něho Columbo a MacGyver zároveň. Bond ví všechno, všechno vyřeší a záplata v podobě bolavého ramene opravdu supermanovské manýry nezachrání (stejně jako výbuchy a monotónní akce). Na druhou stranu tu jsou skvělý šťávy a vkusně vyřešené nástupnictví Q. To ostatní ale už je jen vyluhovaná nuda s proprietami bondovského univerza. [Přesná stopáž: 123 min](5.11.2012)

Velmi kvalitní bondovka. Akce je ve filmu výborně rozložená. Úvodní akce, kde Bond skáče z mrakodrapu s kufříkem, záhy pronásledování člunem, co víc si přát hned v úvodu. Herecké obsazení je slušné. Jsou zde dvě krásné bondgirl, i ta nakonec v záporné roli. Hlavní záporák mě celkem zaujmul, hudba výborná jako vždy. Takže pro mě 94% = *****(5.10.2012)

Tahle bondovka je veskrze průměrná a má výraznější klady i zápory. Tak začnu tím lepším. Tím je například skladba The World is not Enough, kterou nahráli Garbage. Myslím, že ta se řadí k tomu nejlepšímu co v tomto subžánru pop music na špiósnké motivy vzniklo a může se hrdě stavět k takovým flákům jako je Goldfinger, Diamonds are Forever, nebo Goldeneye. Dalším kladem je Sophie Morceau, respektive její herecký výkon. Její postava není jen bezduchou bond-girl, ale naopak se jí díky herečce dostalo i určité osobnosti a věrohodnosti. A tím se dostávám k těm záporům. Dennise Richards je zase herecky jalová a skoro by se až dalo říct, že její roli by zastala oživlá nafukovací pana. Kdybych už ji předtím neviděl jinde, myslel bych si, že je to nějaká zaběhlá hosteska, která se nachomýtla k natáčení. A další slabinou je střih ve spojení s kamerou. Například bond na lyžích zabrzdí před hlubokou propastí. Střih. Zvedá se a jede dál. Ale je úplně jinde! Absenci propasti má asi zakrýt to, že je Bond na okraji obrazu, ale to vůbec nefunguje. A takových špeků tam je víc. Něco takové by mě nepřkvapilo u Kobry 11, ale u Bonda?(22.1.2010)

V zásadě nemám co bych nějak výrazně kritizovala. Snad jen ten zdejší obsah distributora, kde je uveden spoiler jako kráva. Bondovka to byla ale bezvýhradně nápaditá, akční a udržela si mou pozornost bez toho, aby mé myšlenky vandrovaly jinam. Je fajn si v televizi užít film bez reklam, když ho dává čétédvojka. Velmi příjemným se mi jevilo obsazení zdejšího polykače kaviáru, britského herce Robbieho Coltrana, který by svým čaganem dokázal sestřelit i šišku z vrcholku vzrostlého smrku. A hlavně mi tvůrci udělali radost obsazením francouzské herečky Sophie Marceau do role ropné magnátky. Ona je pro mě ta pravá Bondgirl. Zmiňovaná Denise určitě ne, i když hezká je, ale prý není na chlapy.(24.5.2015)

• TheRaven

Bondovky nikdy nebyla moje oblíbená záležitost, ale řikám si, aspoň jednu bych do konce mohl dokoukat, když už v tom hraje Carlyle. Šel jsem do toho s naprosto čistou hlavou, ale mé podvědomí doznalo pravdy, tohle není žánr pro mě. Moře přehnaností, nelogičností atd mi na dojmu nepřidaly. I když slyšel jsem, že je i spousta lepších bondovek než je tahle, tak uvidíme. Snad to příště vyjde lépe.(21.8.2008)

• - V jednom záběru je vidět, jak si James Bond upravuje pod vodou kravatu. S tímto nápadem přišel sám Brosnan. (becki_tu)

• - Pretože firma BMW nebola schopná dodať včas na nakrúcanie prototyp nového modelu Z8, musela sa v niektorých scénach použiť replika. Všimnite si, že Bond v ňom vo filme prakticky vôbec nejazdí... (ash99)

• - Celá úvodní honička na člunech zabrala 7 natáčecích týdnů. (becki_tu)