• Houdini

NFR 2003, Oscar 1 nominace: Námět(5.4.2004)

Rozpočet $1,5milióna(25.5.2010)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(11.4.2013)

Hvězdou tohoto filmu je jednoznačně Henry Fonda, který se prezentoval jako Abraham Lincoln ve svých mladých letech, kdy byl ještě právníkem. Film je koncipován v podstatě jako klasické právní drama, kdy až na konci se dozvíme, kdo je vlastně vrah a jak to všechno bylo. Fondův výkon je výborný.(16.2.2018)

Po úvodní tragické milostné vložce se film změní na modelové soudni drama a vy s údivem sledujete, že se základní vypravěčské postupy filmového soudního přelíčení nezměnily do dneška a co Ford používá pro udržení diváka, používají uplně stejně i současní režiséři. Jinak jde o základní Fordovo téma: zavádění zákona v mladé americké demokracii.(17.9.2008)

Film je dobry, od zaciatku zaujme a nepusti, Henry Fonda vzdy vedel hrat, dobre sa do toho opreli aj Alice Brady a Kromwell. Len skoda, ze ten sudny proces dostal neprimerane vela priestoru : 71 %(26.7.2016)

Geniálny,inšpirujúci.presvedčivý,autentický,prospešný,intenzívny,uznaný,prospešný,... výkon,ale najmä výnimočný herecký koncert mladého Henry Fondu ako potenciálneho amerického prezidenta LINCOLNA! Preto,že Ho zvolili do úradu došlo k občianskej vojne,po nej zrušil otroctvo a pod... Predtým ako sa tak stane,bude obhajovať dvoch ľudí obvinených z vraždy,tak sa naplno púšťa do spravodlivosti,lebo im hrozí šibenica na niečí záujem,vlastne de facto sledujem mladého Lincolna s tvrdohlavým postojom z mladých liet,kedy sa správa tak ako sa má čestný občan správať a ujíma sa prvého prípadu,kde sa dokonalo naučí praktikám spojených s budúcnosťou,prax správneho spravodlivého advokáta,tým si urobil meno a ide ďalej,vyššie! FONDA je vôbec výnimočne dobre zvoleným hercom pre túto rolu,kde má blízko k reálnej Abeovej fyziognómii,škoda,že si nedal repete a nemal šancu stelesniť Lincolna neskôr,bola by to udalosť dekád! Taktiež režisér Ford vo forme,tieto spoločenské filmy mu idú na výbornú,viď o rok neskôr The Grapes of Wrath! Ja som taký nadšený z filmu,že mám lepšiu náladu i chuť do života,že aspoň cez filmové plátno existuje JUSTICE!(5.4.2015)

Ak niekto čaká životopisný film, bude na omyle. Film iba sprostredkúva ranné ambície mladého Lincolna a jeho prvé súdne pojednávanie čoby obhajcu. Bohužiaľ, súdný proces dostáva neprimerane množstvo priestoru. Spracovanie je plné pátosu a odľahčenia, čo najväčšmi ukazuje hlasité chrápanie sudcu uprostred pojednávania. Zapamätal som si jednu nezmyselnú vetu, ktorá dokumentuje aj pár scenáristických chýb "Budem radšej, ak stratíte oboch chlapcov, než vidím, že vám puká srdce pri pokuse jedného z nich zachrániť". Pozitívne ide hodnotiť hlavne ztvárnenie Lincolna (vtedy ešte bez brady) mladým Fondom - nielen vizáž, ale aj pomalé pohyby a dôstojnosť.(11.3.2016)