Duel šampiónov

všechny plakáty
Soutěžní
Slovensko, 2006, 22 min

Účinkují:

Janette Štefánková (moderátor), Michal Ďuriš st. (moderátor), Gregor Mareš (moderátor)

Vedomosti premenené na peniaze.  Vo vedomostnej súťaži Slovenskej televízie si pod moderátorskou taktovkou Janette Štefánkovej alebo Michala Ďuriša zmerajú sily, ako to už v dueloch chodí, vždy dvaja protihráči. V troch súťažných kolách majú možnosť porovnať si a premeniť na peniaze svoje vedomosti z najrôznejších oblastí života. Atraktívnou novinkou je bezpochyby okamžité odovzdanie celej finančnej výhry víťazovi v závere relácie. Samozrejme, ak sa nerozhodne hrať a vyhrávať ďalej... (oficiální text distributora)

tron

Viem, že je asi troška zvláštne dať Duelu rovnaké 4*, ako dávam oscarovým filmom, ale "v rámci žánru" je to proste nadpriemerná vedomostno-súťažná relácia. Akurátna minutáž, plno otázok, vcelku originálne pravidlá hry (napr. v jednom kole súťažiacemu č. 1 vyberá otázky jeho súper) a sympatický a neotravný (ale nie neviditeľný) feel good moderátor Gregor Mareš. ()

MM_Ramone

"Duel" je dosť otravná, televízna kvízová súťaž, ktorú vysiela STV. Do verejno právnej televízie sa takáto relácia celkom hodí. Výhry sú malé, otázky pomerne inteligentné, štúdio komorné, moderátori nesympatickí. Možno by to mohlo byť dobré, ale niečo tomu chýba. Nemá to iskru. Je to nuda... Tieto slová som napísal v máji roku 2011. A ocenil som to dvoma hviezdami. "Duel" však vychytal svoje nedostatky a našiel v osobe Gregora Mareša výborného moderátora. Stala sa z toho vynikajúca vedomostná súťaž, ktorej s radosťou dám štyri hviezdičky. **** ()

MontyBrogan

Duel ma baví, tak by som hodnotil možno aj vyššie, napriek prehnane korektnému Gregorovi Marešovi (ktorý vysvetľuje, čo by už moc nemusel, alebo sa opravuje, keď je každému jasné, ako to asi myslel), pretože je vždy pozitívne naladený sympaťák. Čo mi ale dlhodobo vadí, sú jednotvárne otázky pod danou kategóriou v druhom kole, ktoré má pre každú tému dve zadania. Keď si však vyberiete napríklad tému "Ako sa ten film volá?" a v prvej otázke pohoríte na slovenskom filme, lebo domácu tvorbu nesledujete, na reparát môžete rovno zabudnúť, pretože rozhodne dostanete v druhej otázke zase len slovenskú produkciu. Ako keby tie dvojičky súviseli nielen podľa názvu témy, ale aj detailnejším zameraním. Nabudúce bude možno rovnaká kategória obsahovať oscarové filmy, nie slovenské. No okruh, ktorý zahŕňa iba film ako taký, by mohol pozostávať z mixu týchto podskupín. Proste to pôsobí, ako keby otázky neboli "zamiešané". ()

nascendi

Komentár sa týka "novej" verzie Duelu vysielanej od roku 2012. Ani moje štyri hviezdičky nezdvihli priemerné hodnotenie a tak som jednu z nich vymazal. Duel je klasická vedomostná súťaž, od ktorej možno očakávať kvalitný zážitok v rámci existujúcich limitov. Úroveň by mohlo zdvihnúť použitie obrázkov, videosekvencií a hudobných ukážok. Údajne tomu bránia autorské práva. Po odchode Bibiany Ondrejkovej nemám voči Gregorovi Marešovi žiadne výhrady. Sledoval som množstvo televíznych vedomostných súťaží, ale Duel mi vyhovuje najviac. Prospela by mu vyrovnanejšia úroveň otázok, pestrejší výber tematických okruhov, prísnejší výber súťažiacich a možno aj vygenerovanie Superduelu najúspešnejších. ()

classic

Niekto má výhodu,keď nemá tzv v hlave nasraté,a tak sa ľahučko dostane k vrcholu,kde bude RTVS o pár tisíc eur ľahšia,potom budú dávať programy s nulovou úrovňou,čo je stále... Televízia je pre mňa Tabu,nie tobôž vidieť ksichty typu moderátora Gregora Mareša,ktorý zdeptá aj súťažiacich s jeho mimikami tváre. ()

• Otcom Duelu je Jaroslav Čorba ktorý pracoval dlhé roky v československej televízii. Pôsobil tiež v TV Markíza, kde sa venoval vedomostným súťažiam Pokušenie (1996) a Milionár (2000). (donnie22)
  • Aktuálnym rekordérom v počte víťazstiev je mladý učiteľ Slavomír z Levíc, ktorý vyhral dovedna 33x a odniesol si 31 500 €. Osudným sa mu stalo až nešťastné 34. kolo, kedy sa dostal do mínusu (- 490 €), rovnako ako jeho súper (- 1530 €), lenže aj napriek lepšiemu skóre mu pravidlá nedovoľovali v hre pokračovať. (donnie22)
  • V databáze otázok z vedomostnej súťaže Duel je v súčasnosti takmer 70 000 otázok zaradených do pár tisíc tematických okruhov. Počas jednej relácie ich súťažiacim odznie 50. (donnie22)