Lady of the Dynasty

• Čína Wang čchao te nu žen jang kuej fej (více)

Vavča

Velkolepá výpravná historická freska, která neustále měnila obsazení za i před kamerou v průběhu plánování produkce. Sice je mimo ta fabulace s byzantskými vyslanci na dvoře dynastie Tang 8. stol., ale budiž, vyprávění tak má trochu jinou perspektivu, ačkoliv je to nesmyslné stejně jako ukazovat budovy ve stylu evropské renesance v Číně 8. stol. Nicméně námět je to velmi zajímavý, Leon Lai dospěl už ve filmu White Vengeance, kdy hraje charismatické starší muže, jeho výkon je bez chybičky, stejně jako Fan Bingbing, který hrála roli Yang Yuhuan už v jednom seriálu pár let zpět. Talentovaná tanečnice je vtažena do císařské rodiny původně jako nevěsta pro 18 císařova syna (Wu Chun), ale osud, žárlivost, intriky v paláci ji přisoudí jinou roli. Je to technicky na úrovni dokonalého estetického audiovizuálního masakru, o tom žádná. Bohužel ne vždy se daří vytvořit dramatické pnutí, napětí mezi postavami, občas se prostě jen klouzá po povrchu. Žádné wire-fu, nebo neuvěřitelnosti jiného druhu, na které je určitý segment českého publika alergický zde neuvidíte. Pár bojových scén, ale spíše jde o tragické drama. Nezaručuji totální spokojenost, ale pokud někdo poprvé uvidí tento snímek jako svůj první asijský film, dost možná ho oblast JV Asie natrvalo přitáhne. OST polského varšavského orchestru, který složil Zbigniew Presiner pod taktovkou Adama Kloceka má rozhodně svoji sílu. Škoda, že nebyl po ruce silnější scénář, pevnější režisérská vize by taky udělala svoje. Hlavním režisérem je Shi Qing (který spolupracoval s Yimou Zhagem na filmu Codename Cougar), Na debut to nebylo špatné, ale na dohnání svých kolegů má Shi Qing co dělat, moje hodnocení berte jako přívětivé vůči začátečníkovi, zkušenějšímu režisérovi bych neodpustil, že nevytřískal více z daného rozpočtu a obsazení. ()