Reklama

Reklama

Lady of the Dynasty

  • Čína Wang chao de nu ren yang gui fei (více)
Historický / Drama / Romantický
Čína / Jižní Korea / Japonsko, 2015, 121 min

Recenze (1)

Vavča 

všechny recenze uživatele

Velkolepá výpravná historická freska, která neustále měnila obsazení za i před kamerou v průběhu plánování produkce. Sice je mimo ta fabulace s byzantskými vyslanci na dvoře dynastie Tang 8. stol., ale budiž, vyprávění tak má trochu jinou perspektivu, ačkoliv je to nesmyslné stejně jako ukazovat budovy ve stylu evropské renesance v Číně 8. stol. Nicméně námět je to velmi zajímavý, Leon Lai dospěl už ve filmu White Vengeance, kdy hraje charismatické starší muže, jeho výkon je bez chybičky, stejně jako Fan Bingbing, který hrála roli Yang Yuhuan už v jednom seriálu pár let zpět. Talentovaná tanečnice je vtažena do císařské rodiny původně jako nevěsta pro 18 císařova syna (Wu Chun), ale osud, žárlivost, intriky v paláci ji přisoudí jinou roli. Je to technicky na úrovni dokonalého estetického audiovizuálního masakru, o tom žádná. Bohužel ne vždy se daří vytvořit dramatické pnutí, napětí mezi postavami, občas se prostě jen klouzá po povrchu. Žádné wire-fu, nebo neuvěřitelnosti jiného druhu, na které je určitý segment českého publika alergický zde neuvidíte. Pár bojových scén, ale spíše jde o tragické drama. Nezaručuji totální spokojenost, ale pokud někdo poprvé uvidí tento snímek jako svůj první asijský film, dost možná ho oblast JV Asie natrvalo přitáhne. OST polského varšavského orchestru, který složil Zbigniew Presiner pod taktovkou Adama Kloceka má rozhodně svoji sílu. Škoda, že nebyl po ruce silnější scénář, pevnější režisérská vize by taky udělala svoje. Hlavním režisérem je Shi Qing (který spolupracoval s Yimou Zhagem na filmu Codename Cougar), Na debut to nebylo špatné, ale na dohnání svých kolegů má Shi Qing co dělat, moje hodnocení berte jako přívětivé vůči začátečníkovi, zkušenějšímu režisérovi bych neodpustil, že nevytřískal více z daného rozpočtu a obsazení. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (2)

  • Během propagačního promítání snímku byla ve filmu scéna, která byla později filmovými tvůrci z důvodů čistě jen diskutabilních odstraněna. Jedná se o scénu, v níž jen krátce znesvářená dvojice Yang Guifei (Fan Bingbing) a samotný čínský císař Tang Xuanzong (Leon Lai) míří v sedle svých koní do volné krajiny daleko z královského paláce. V okamžiku, kdy se císař pokouší malátnou Yang za jízdy dostat z jejího sedla na to své, strhává ji po částech stále větší a větší díly již tak ve větru volně povlávajícího oděvu, který v poslední fázi odhaluje všem divákům hereččino obnažené ňadro. (Conspi)
  • Vůbec od okamžiku, kdy se v tisku objevily zprávy o připravovaném natáčení snímku, což bylo v roce 2009, byla s režijním postem spojována i taková jména, jako jsou Zhang Yimou, v jehož kreativní mysli zrodilo se tolik dnes již kultovních čínských historických snímků, Tian Zhuangzhuang, který proslavil se snímky The Warrior And The Wolf z roku 2009 nebo snímkem Li Lianying: The Imperial Eunuch z roku 1991. K těmto jménům se v pozdější fázi příprav připojilo dokonce i jméno zahraniční, a to jihokorejského režiséra Jae-young Kwak, v jehož tvůrčích spárech uvízlo hned několik velmi dobře hodnocených snímků, jako například Windstruck z roku 2004 nebo My Mighty Princess z roku 2008. Jak se ale později ukázalo, dokonce ani on si nerozuměl s čínskými výkonnými zástupci celého projektu, jejichž pohled na filmové ztvárnění života tehdejších obyvatel mocné čínské říše Tang, byl docela odlišný. S dalšími průtahy se od stále jen rozpracovaného projektu, který dokonce neměl pevně stanovený ani oficiální název, odvraceli dokonce již i samotní herci. Z původně avizovaných hereckých tváří se projektu vzdali Leehom Wang, čínsko-americký zpěvák a herec, kterého mohli diváci vidět v roli generála v dobrodružném historickém snímku z roku 2010 Little Big Soldier. Nebo japonský herec Šun Oguri, který měl původně ztvárnit původního manžela překrásné a půvabné Fan Bingbing, tedy samotné Yang Guifei, hlavní postavy celého milostného komplotu. Jedinou postavou, která se v obsazení objevovala od samotného začátku, tak zůstala právě půvabná Fan Bingbing, která se v identické roli objevila již v divácky poměrně úspěšné v třicetidílné televizní sérii Da Tang Fu Rong Yuan z roku 2007, na jejíž úkor dokonce později herečka prohlásila: „V televizním zpracování jsem stejnou roli již ztvárnila, a bylo to úžasné. V té době jsem měla pocit, že dostat podobnou filmovou nabídku, vzala bych ji snad za jakýchkoliv podmínek." (Conspi)

Reklama

Reklama