poster

Dobře placená procházka (TV film)

Komedie / Muzikál

Československo, 1966, 72 min

Scénář:

Miloš Forman

Hudba:

Jiří Šlitr
 • Vančura
  ***

  Pro mě osobně nemalé zklamání. Tohle společné dílo partičky přátel a kolegů spjatých s divadlem Semafor mi přišlo protivně prostinké, skoro až přiblblé, byť řada podobností s tradiční italskou operou buffa svědčí o větší promyšlenosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Zásadní je, že DOBŘE PLACENÁ PROCHÁZKA v podstatě nemá s klasickým filmem nic společného, a nemá proto smysl se zde nějak pokoušet hodnotit herecké výkony, kameru, střih, apod. Po formální stránce je toto dílko svérázným tvarem, který má asi nejblíže k muzikálu, a kde jsou na prvním místě jednotlivá pěvecká čísla. V tomto smyslu lze o této televizním inscenaci tak nanejvýš konstatovat LÍBÍ / NELÍBÍ, v závilosti na individuálním vkusu a osobní (ne)nakloněnosti semaforské poetice. A ta mě osobně zrovna v této podobě bohužel příliš neoslovila, většina písniček mě iritovala svými texty i pěveckým podáním, které se často pohybuje na hranici mluveného slova (což působí dosti afektovaně). Z průměru všech protagonistů vyčnívá pouze Hana Hegerová, zbytek mi tone už krátce po zhlédnutí v zapomenutelné šedi. Čistě osobně mě i zamrzelo, že jsem zde nenašel žádné charakteristické stopy Formanova režijního stylu, a celkové provedení na mě působilo příliš odtažitým a teatrálním dojmem, z něhož je na hony cítit doba vzniku. Pokud bych měl volit podobnou dobovou podívanou, vždycky raději sáhnu po muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, který mě baví neskonale víc.(23.4.2013)

 • noriaki
  **

  Špatné, špatné, špatné a slušná Hana Hegerová. Tuším že jsem ještě neviděl muzikál s tak šroubovanými písničkami. Občas se snad ani nezpívá, jenom recituje na hudbu, a to ve verších které k sobě za prvé nepasují, a za druhé se do melodie "nevejdou". Ze začátku mi to trhalo uši, a pak hlavně iritovalo.(11.3.2014)

 • Brain-D
  ***

  Za film se mihnou asi 4 věty jinak se pořád zpívá a mi trochu vadilo. Chtěl jsem tomu dát už 2*, ale jak přišla Hana Hegerová a její úžasný hlas...Tak jsem musel přidat. Pro milovníky starých filmů a obzvlášť muzikálo by to nemělo být opomíjeno. Já muzikál osobně moc nemusím, ale kdo viděl Formanovo "Hair", tak si říká že to bylo rozhodně lepší (více se tam mluvilo).(15.2.2012)

 • Adam Bernau
  *****

  Ani Světlonoš (Lucifer), ani Vodonoš (Aquorial), ale Listonoš (Mr. Postman). Rád bych věděl, jestli tetina věta "Vaše pozvání mě dojalo" byla její ironií, či zda to znamená, že také v Liverpoolu nosí telegramy Pošťák ex machina. Dojem z opery poněkud kazí, že šlágr Ty jsi švarná já jsem švarný evidentně patří do zcela jiného kontextu. Ale to nic. Podruhý už vám to ani nepřijde. A potřetí, to budete se těšit. šubydydumpidam(12.3.2015)

 • MartinX.
  ****

  Dobře placenou procházku považuju za asi nejzdařilejší semaforský film. Mírnou slabinou jsou dva představitelé hlavních rolí mladých manželů. Eva Pilarová je skvělá jazzová zpěvačka, ale jako herečka na mne nevyzařuje pozitivní energii a René Gabzdyl teměř žádné charisma pro změnu nemá. Naopak, oba semaforští protagonisté jsou v inscenaci velmi dobří, i když Šlitrovu výkonu asi chybí zpětná divácká vazba, a tak sem tam něco vyzní hluše. Hudba, texty, autorský vklad S+Š a obou režisérů = 85%.(19.1.2008)

 • - V závěru se televizní inscenace mírně odlišuje od divadelního libreta. (Kubrickon)

 • - Film vydal v roce 2009 Supraphon na DVD jako bonus v rámci své kolekce „Unikáty“. (Kubrickon)

 • - Ján Roháč byl režisérem původní opery „Dobře placená procházka“ v pražském populárním divadle Semafor. Ta měla premiéru 15. června 1965. Společně s Milošem Formanem se Roháč zhostil i jejího převedení do televizní podoby. (Kubrickon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace