Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rasputin. Muž opředený mnoha mýty, pro některé guru a prorok, zachránce ruského impéria a jako léčitel a mystik i zdraví mnoha lidí, pro jiné nepřítel Ruska číslo jedna. Na dvoře poslední ruského cara Mikuláše II. měl Rasputin silný vliv, který se opíral především o důvěru pověrčivé Alexandry Fjodorovny, manželky imperátora. Původem ze sibiřské vesnice se tento mystik dostal až na carský dvůr, když zachránil carského syna, v roce 1905. Legendou je i Rasputinova smrt 30. prosince 1916. Atentátníci ho pod vedením knížete Jusupova otrávili cyankáli, které však na něj nepůsobilo, po té několikrát střelili a nakonec hodili do Něvy, kde se, podle pitvy, utopil... Ztvárnění Rasputina hvězdným Depardieuem se setkalo se značnou kritikou. Údajně bylo natáčení řízeno Depardieuem, kterého pověřil samotný Putin. Postava Rasputina vždycky přitahovala nejen historiky, ale i literáty a byla vděčnou látku i pro filmaře. Každopádně Rasputin Josée Dayanové je zajímavým příspěvkem do této řady. Ve Francii byl film vysílán pouze na televizní stanici France 3 v roce 2011 a prezentován jako televizní historický film. Posléze vyšel na DVD. Naopak v Rusku byl film uveden téměř dva roky po té, v roce 2013, v nové střihové verzi v kinech jako historický velkofilm. Film se natáčel ve městě Puškino nedaleko Petrohradu v Kateřinském a Jusupovském paláci, kde byl Rasputin zavražděn. (Česká televize)

(více)

Recenze (46)

Aky 

všechny recenze uživatele

Zdejšímu nízkému hodnocení se divím. Příběh je samozřejmě notoricky známýu, tudíž žádné překvapení nelze očekávat a vlastně jde jen o to, jak poutavě a věrohodně bude podán - a k tomu nemám celkem co vytknout. Depardieu je a hraje jako rodilý mužik, reálie jsou překrásné, onu těžkou utrefitelnou polohu, kdy by člověk měl hlavními hrdinovi držet palce a současně by mu měl lézt na nervy, se podařilo zachytit dost přesně... ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Aneb jak si Josée Dayan umanula, že Gerard si nutně musí zahrát každou známou historickou nebo literární postavu v dějinách a vecpala do role jurodivého mužika otylého Gala, který si schopnost uhranout trénuje především na dvojité porci le foie gras s příslušným množstvím merlotu. Už se nemůžu dočkat, až bude Gerard hrát Johanku z Arku. ()

Reklama

klerik 

všechny recenze uživatele

Ako TV film fajn. Lenže ťažko tu hľadať nejaký konkrétny príbeh. Pár scén dokáže vytvoriť dokonca napätie, ale väčšinou je to len taký nezainteresovaný pohľad na zvláštnu postavu ruskej histórie. Podobný problém ako pri BATHORY - tvorcovia sa nevedia rozhodnúť, či chcú rozprávať "true story" alebo hlavnú postavu obmotať tajomnou fantasy aurou. Vzhľadom na epizódovitosť však film nenudí... ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Film, který Gérardovi změnil život. Po něm se totiž zamiloval do Ruska a stal se z něj ruský občan. Fakticky ale nečekejte zázrak. Už v prvních scénách je znát, jak se to tady bude odvíjet. Jediný, a bezesporu největší plus, je uhrančivý výkon Gérarda. Jinak Vám to ale neřekne nic navíc, co byste o Rasputinovi už nevěděli. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Známy príbeh podaný na štýl televízneho filmu. Zdalo sa mi, že som tam zahliadol bojovú scénu z filmu Admirál, čo takémuto filmu uberá, keďže tam išlo o občiansku vojnu a tu o prvú svetovú vojnu. Takéto filmy vedia vzbudiť veľké vášne a majú nádych tajomna, najmä keď je známe, že ten priateľ Rasputina bol žid, či to, že vďaka Nemcom neskôr Lenin a boľševici ovládli Rusko, na čo nebola potrebná ani cárova žena. Ale kto bol vlastne dobrý? Bol to Rasputin, z ktorého obludu možno naozaj vyrobili? Bola to kráľovská rodina, generáli, či tajné služby? Isté však je len to, že neskorší boľševici nimi boli. Akú úlohu v tom hrali židia, tajné spolky, či akési skryté zlo, nuž to sa celkom dnes asi ani nedozvieme, za Stalina zmizla dokonca aj pitevná správa o Rasputinovi, takže ani z veci hľadiska, čo prežil a čo bolo pre neho smrteľné sa nedozvieme. Príbehy by sa mali držať oficiálnych faktov, môžu však načrtnúť aj iné pohľady na vec, tento mi pripadal celkom zaujímavý, no film nemá pridanú hodnotu. Veľmi životopisný film to nie, keďže sa tu nedozvedáme ani o jeho detstve, putovaní svetom, o jeho manželke a deťoch, či veľmi ani o jeho pokleskoch, dávajú sa tu do popredia skôr jeho liečiteľské schopnosti. Hudobne to tiež nie je žiadna Amélia z Montmartru, ale hraje tu významný herec Gérard Depardieu, ktorého aj vzhľadom na nedávne udalosti, keď sa stal občanom Ruskej federácie obviňujú zo slepého rusofilizmu aj tým, ako napríklad obhajuje prezidenta Putina. Gérard bol však tlstejší ako skutočný Rasputin. Tento film je príliš jednoduchý, zaslúžil by si lepšie spracovanie. Taktiež by som to neodporúčal sledovať v slovenskom dabingu, v tom som to videl ja a bolo to príšerné. ()

Galerie (54)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu Rasputin (Gérard Depardieu) prchá před svou smrtí z paláce hlavní branou, ve skutečnosti však prchal zahradou, kde se mu ještě podařilo přeskočit přes zeď. (Hollywoodman)
  • Film si zvláště velmi oblíbil ruský prezident Vladimír Putin. Za něj vzkázal představiteli hlavní role Gérardu Depardieuovi, že si může u něj kdykoliv převzít ruský pas a i občanství. Gérard Depardieu nabídku nakonec přijal, ale až v roce 2013. (Hollywoodman)
  • Tento televizní film se natáčel v ruských městech Petrohrad, Pushkin a ve francouzském městě Marseille. (Trajektt)

Reklama

Reklama