Tajemství křišťálových lebek (TV film)

• Česko

Legenda o křišťálové lebce

• Česko

Záhada křišťálových lebek

Legend of the Crystal Skulls

Dokumentární

Velká Británie, 2009, 47 min

Laura Jones

K lebkám nic nového, obvyklé argumenty pro a proti. Jedno je jisté, Mayové ani Aztékové je nevytvořili, natož pak ručně broušením pískem po generace. Dokud někdo nevyreze lebky diamantem a laserem a neporovna je nejmodernějšími mikroskopy, budou to pořád jen dohady. A co na tom, že jsou z křišťálu z Madagaskaru?(7.1.2019)

Tak zajímavý námět a tak povrchní zpracování! Škoda. /29. 10. 11./(29.10.2011)

Tak jak to bylo doopravdy? Francouzský dobrodruh a obchodník s uměním Eugene Boban se nahoře na obláčku nebo dole v kotli musí tlemit jako blázen, jak že nám to zavařil škeble a vychutnal si britské i francouzské národní muzeum, když jim jako starodávné mayské či aztécké artefakty prodal křišťálové lebky a tato věhlasná muzea si potom navzájem potvrzovala pravost, jo když to má i to druhé musí to být ok. Nejen lebky ve výše uvedených muzeích, ale i slavná skull of doom, lebka zkázy, ano je to ta, kterou jste mohli vidět v úvodních titulcích slavného seriálu Arthura C. Clarca Svět tajemných sil, všechny vykazují použití moderních brusných nástrojů. Nicméně zastánci "pravosti" tvrdí, že to je pouze důkaz toho, že je vyrobili ufóni. No asi je opravdu vyrobili ufouni, protože ti přece mají nejmodernější obráběcí technologie nebo je rovnou vyřezali laserem. Tak jak to teda je?(19.11.2011)

Námět mě okamžitě zaujal, ale zpracování dokumentu už ne. Raději bych viděla různé pokusy, jak by bylo něco takového možné vytvořit, než jen pouhé hledání důkazů pro popření od lidí, kteří jsou předem rozhodnuti o nepravosti (i když na tváři objevitelky/majitelky byla patrná nepochybná touha po senzaci :) ).(23.2.2012)

Chápu to správně, že se profesor Henry Jones Junior celý čtvrtý díl pachtil za bižuterní tretkou? Teď mi ještě řekněte, že neexistují posvátné kameny Šankary, Archa úmluvy a Svatý grál a já se na to vážně vykašlu! Decentní dokument, co odhaluje podvrhy kolem údajných historických artefaktů z předkolumbovské Střední Ameriky (výroba v druhé půli 19.století, pravděpodobně Evropa, křišťál z Madagaskaru) a přitom nechává nepatrný prostor známému faktu, že lidé věří tomu, čemu věřit chtějí.. Moment, takže ani velekněz Mola Ram neumí holýma rukama vyrvat srdce z těla..?(16.9.2016)