Praha ze soboty na neděli (TV film)

Dokumentární / Krátkometrážní

Československo, 1964, 35 min

Bruno Šefranka

Komentáře uživatelů k TV filmu (11)

Dokument balancující mezi exportní pohlednicí ze středu Evropy plné obrazů broušeného křišťálu, oroseného piva, jedinečných památek a bodrých lidí a montážně nepříliš rafinovaně uchopenou výpovědí o frenetickém životě obyvatel našeho hlavního města. Tam, kde díky častému střídání nálad chybí atmosféra, spolehlivě zapracuje okouzlení náznaky sexuální revoluce, západních vlivů a nočního pražského života.(26.8.2013)

Stroj času s báječnou hudbou(12.7.2014)

Síce veľmi nechápem dokumenty, v ktorých sa nerozpráva ani inak priamo nevyjadruje žiadna myšlienka či názor, ale na druhej strane aspoň nemohla byť pokazená tá skvelá atmosféra miesta a doby. Film "iba" zachycujúci niečo tak vábivé, až by sa dalo povedať, že funguje ako stroj času. Takže už chápem...(7.7.2014)

Pro milovníky šedesátek je to dokonalý. Já jsem rád, že žiju teď, i když je všechno zrychlený, mně to nevadí, v klidu jsem se přizpůsobil, i pár pasáží tohoto dokumentu jsem zrychlil přetáčením. A co jako?(25.8.2013)

Snímek, na němž popase se oko nostalgikovo a jeho srdce při zření filmu tohoto zaplesá. Leč i bez mámivých brýlí nostalgie je to moc hezký dokument, který si vystačí s hudbou, zvuky, ruchy a úryvky hovorů, takže se obejde bez dalšího komentáře. Hned je vidět, že v roce 1964 byl jakýkoliv budovatelský étos mrtvý. Film sice začíná až neorealistickými záběry pracovní činnosti, leč odbije dvanáctá a všem odpadne práce od ruky. Davy víkendářů, chalupářů a trampů berou ztečí hromadné dopravní prostředky, autostrády jsou již tehdy přeplněny. Zbytek obyvatelstva pak vyráží do hospod, na koupaliště a k řece, kde množství slečen v odvážných bikinách a výstředních drdolech je opravdu nadkritické. Až idylicky maloměstský pak vypadají záběry z Kampy a Malé Strany. Babičky štrikující na židlích vynesených před domy, kluci hrající čutanou na ulici, kde aut netřeba se ještě obávat, holčičky skákající panáka a přes švihadlo, na parapetech vyhřívající se kočky, kvetoucí muškáty v oknech, lampář zažíhající plynové lampy. A jako protiklad večerní a noční Václavák stylizující se už svými neony do podoby centra západního velkoměsta. Revue s polonahými tanečnicemi, laterna magica, staropražské šantány a podnik, kde rocková mládež tančí hromadně (jak na spartakiádě) na z jukeboxu znějíci dobový hit Do You Love Me od skupiny The Dave Clark Five, za což by byla ještě před pár lety trestána. Praha, kde, jak to z dokumentu vypadá, sladké by bylo žít.(7.4.2013)

Hotový balzám na duši! Neopakovatelná atmosféra, ze které něco zůstalo i do pozdějších let i v Brně, takže jsem to mohla na vlastní kůži zažít. Moc bych chtěla tento dokument vidět znovu a pořádně si ho vychutnat. Podrobnosti si moc nepamatuji, spíš pár jednotlivostí, ale tu atmosféru nikdy nezapomenu.(20.2.2012)

Doba, kdy se ještě v sobotu dopoledne chodilo do práce a po Karlově mostě jezdily auta. Zajímavý sled záběrů s dobrou hudbou J. Šusta.(7.9.2011)

Perfektní zachycení víkendu (jednodenního) v Praze před skoro 50 lety, včetně tehdejšího nočního života. Dokument působí ohromně poklidně, těžko říct, jestli to ve skutečnosti opravdu tak bylo. Hudba podtrhuje pohodovou atmosféru celého snímku.(11.4.2013)

Skromná lahůdka pro milovníky stylu let šedesátých. Obzvláště plusové body za zachycení písně "Do you love me?" a 5 sekundové mihnutí Edity Štaubertové; mínusové body za použití zmodernizované "I could have danced all night" pro kabaretní vystoupení.(13.12.2011)

Dobové záběry Prahy a pražanů z roku 1964 jsou sice krásné a dokumentující město a jeho ruch, ale jsou i zavádějícím poselstvím o nikdy neexistujícím luxusu a úrovně zábavy o víkendu. Zde uvedené podniky byly určeny pro turisty ze západu popř. pro pár vyvolených čechů, kteří si socialistický luxus mohli dovolit.(12.2.2017)

idylka, ale prej to takový fakt dost bylo :).....bohužel je to černobílé. Jinak tam docela vidět, jak se Praha za těch 47! let promněnila, na Staromáku se jezdilo autem, plynový lampy nebo co..no, dokument bez komentáře(nic světaborného, vlastně skoro o ničem..), jen sled jakože hezkých idylických záběrů z víkendu v Praze, lidé odjíždějí na chaty, chalupy či k vodě, zbytek venčí pejsky a velký kočáry po parcích, pije se pivo, jezdí se po Vltavě na lodičkách a šlapadlech(no, prej se dalo někde i koupat ve Vltavě...ikdyž v dokumentu sem si nikoho nevšim), chodí se tancovat - tu a tam se dokonce trsá na západní hudbu - myslim, že tam hrajou v 64 zrovínka aktuální Beatles, různé generace se baví různě, překvapivě i ukázka takového jakéhosi kabaretu - tanečnice ve spodním prádle. Nikdy ani trocha z politiky, srpu a kladiva sem nevšim, naprosto neutrální záležitost....... :) Si řikám, že by docela stálo za to natočit Praha ze soboty na neděli po 47 letech....možná i černobíle....ale myslim, že by to, ikdybych se snažili to pojmout fakt ze široka a bez "cenzury"(jakože točit vše, co nám přijde typické a tu a tam i zajímavost, něco, co stojí za to zachytit, protože to bude určitě za pár let jinak....:) ), tak myslim, že by vyznělo zase jako pohoda a idylka....PS: mi došlo po určitý době, že je to vlastně těžce inspirovaný artovym dokumentem z roku 27, Berlin - symfonie velkoměsta..............(1.6.2011)