Chňapáci (festivalový název)

Grabbers

Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2012, 94 min

Poslední dobou jsem se zaměřil na hororové scifi komedie a shodou okolností jsem narazil na tento snímek. Nedávno jsem shlédl solidní britský kousek Attack the Block (2011) a tak jsem se vyloženě těšil na další skvělou podívanou. Jenže ono to s tímto filmem není vůbec jednoduché. Přestože i tentokrát se dočkáme celkem zábavných situací a hlášek, tak děj samotný už tak dobrý není a dá se zde nalézt dost slabin. Jakožto milovník Irska (to díky tomu, že jsem tam nějakou dobu žil) a irského pití, však tvůrcům odpouštím. Kde jinde bych taky viděl velice zajímavý nápad: Pokud chcete zabít lidožravé monstrum, musíte se nejdřív pořádně ožrat!!! Konečně vím na co se mám doma vymluvit, když jdu do hospody. „Co kdyby mě po cestě něco napadlo“.(3.11.2012)

Wow, to je skvělý film. Účinky byly prvotřídní a tvorové byli vynikající. To jen dokazuje, že s rospočtem 4.000.000 liber se dá něco vytvořit. Příběh je jednoduchý, cizí forma života klesne na zem v blízkosti malého irského ostrova, s bizarní komunity a začne jíst lidi. Skript je zábavný a poutavý, postavy ve filmu se pohybujou spolu s rychlým tempem a než se nadějete, je hotovo.(26.2.2013)

Nečekejte typickou komedii, hlavně ze začátku to má docela vážnej říz a mrtvolama se vůbec nešetří, potom už je ale těch střípků klasického břitkého černého humoru víc, ale ne tolik kolik bych si přál.Mimozemská zrůda je zdařilá, obsazení sympatické a pár hlášek se najde, hlavně nejlepší jak přežít invazi je být úplně na sračky, ale postrádá to nějakou kulervoucí scénu a pointou i zpracováním je to hodně suché a klišovité.Příjemná jednohubka.60%.(28.10.2012)

• playboxguest

Se mi zdá, že to jde s hororovýma komediema do kopru. Nejdřív Deadheads, pak Hra vlkodlaků, teď tohle. Prostě všechno na papíře zábava, na obrazovce blbost s nevyužitým potenciálem. Ačkoli Grabbers mi z těch tří zmíněných vycházejí nejlíp. Ke konci je to klasickej mix britskýho humoru, eko hororu a scénka prcků v knajpě mi připoměla Gremlíny. Ale co je to platný, když jsem prvních padesát minut zírala jak znuděnej zombík a každá scéna do mýho mozku jen vysílala signál: "Hehe, tohle mělo bejt nejspíš vtipný... No není...". Celkově slabší průměr. Což se dalo čekat, když Wright předtím natočil nemastné neslané Tormented. Sice tvůrce neodepisuju na základě jediného filmu, ale ono i tohle je takové nemastné neslané. Toddova kniha čirého zla holt nemůže být u všeho ;) 40%(30.12.2012)

Zmutovaní vesmírní hlavonožci vs. whiskou nasáklí Irové. Docela zdařilá a příjemně obsazená taškařice, která se může pyšnit jak velmi dobrými scénami, které by se neztratily ani v klasickém monster hororu, tak typickým ostrovním humorem. Problém byl jen v tom, že mi to na můj vkus až příliš často k sobě nepasovalo. Přesto jsem se bavil a nápad, jak zatočit s krvelačnými vetřelci by zasloužil medaili. Pobavil i 100x viděný konec, který ovšem tentokráte dával tušit, že v irské vesničce večírek zdaleka nekončí. 60%(2.12.2012)

• - Natáčení probíhalo v Irsku ve městech Belfast a County Donegal. (Terva)

• - Scenárista Kevin Lehane slyšel městskou legendu o tom, že když člověk bere hodně vitamínu B, zabrání tím bodnutí od komárů. Napadlo ho také, zda se komár opije, když bodne opilce. Tak vznikla předloha ke scénáři. (Terva)

• - Herci Richard Coyle a Ruth Bradley (Garda Lisa Nolan) natáčeli některé scény v opilosti. Režisér Jon Wright chtěl, aby záběry vypadaly skutečně, a ne přehrávaně. (Terva)