Chňapáci (festivalový název)

Grabbers

Komedie / Horor / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2012, 94 min

Přerostlá chobotnice, jejíž mláďata vypadají jako masožravé, skákající květinky, se vyplavila z moře na irském pobřeží a zabíjí lidi. Je to vtipné. Je to v rámci mezí originální. Je to dobře koukatelné. Propaguje to pozitivní důsledky pití alkoholu. Jinými slovy to naplňuje vše, co divák může od půlnočních projekcí očekávat. [47th Karlovy Vary International Film Festival](30.6.2012)

,,JE JAKO KRVEŽÍZNIVÝ POLÁRNÍ MEDVĚD. – CHŇAPÁK!“..... /// Když se podivný vesmírný monstra usaděj kolem Irskýho ostrova, zákonitě (???) z toho musí vzniknout mix Útoku na věžák a Pomáhat a chránit. Hajzlové a poldové v hlavní roli neprudícího příběhu s hezkejma ,,chňapákama“ a britským humorem. V tom Londýně to bylo akčnější, tady je zase víc ,,frků“. Asi …tož nalej! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, za co všechno může globální oteplování (a migrace tučňáků). 2.) Baví mě čumět na vožralý lidi. 3.) Thx za titule ,,Schnecek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE *** NAPĚTÍ *(3.12.2012)

Poslední dobou jsem se zaměřil na hororové scifi komedie a shodou okolností jsem narazil na tento snímek. Nedávno jsem shlédl solidní britský kousek Attack the Block (2011) a tak jsem se vyloženě těšil na další skvělou podívanou. Jenže ono to s tímto filmem není vůbec jednoduché. Přestože i tentokrát se dočkáme celkem zábavných situací a hlášek, tak děj samotný už tak dobrý není a dá se zde nalézt dost slabin. Jakožto milovník Irska (to díky tomu, že jsem tam nějakou dobu žil) a irského pití, však tvůrcům odpouštím. Kde jinde bych taky viděl velice zajímavý nápad: Pokud chcete zabít lidožravé monstrum, musíte se nejdřív pořádně ožrat!!! Konečně vím na co se mám doma vymluvit, když jdu do hospody. „Co kdyby mě po cestě něco napadlo“.(3.11.2012)

Jediná obrana proti chňapákům, krvežíznivým chobotnicovým šmejdům z vesmíru, je být ožralý jako Dán... Tedy jste-li v Irsku, ožerete se samozřejmě jako Ir, to dá rozum. A že ti Irčani i Irčanky umějí skvěle chlastat! Až z toho můj abstinentský jazyk chytil slinu a můj abstinentský mozek mě začal pokoušet nebezpečnými myšlenkami. Ale to sem nepatří. Film je to velezábavný, dobře udělaný, s dobrým příběhem, s nádhernými ostrovními scenériemi, se sympatickými herci... Jen kdyby sebou občas kameraman tolik neházel a občas do toho nehrála slizce nasládlá "hobitínská" hudba, okatě (a určitě záměrně okatě) obšlehnutá z Pána prstenů (a jedna z mála věcí, která je mi na LOTRu protivná).(6.5.2015)

Hororová komedie udělaná správně. Šílená situace, ale humor pramenící z toho, že postavy ji berou naprosto vážně. A potom – aby hrdinové přežili mimozemská monstra, musejí se ožrat – irštěji už to ani nejde. Máme tu od začátku dobře budované napětí (atmosféra blížící se hrozby na izolované maloměsto, na to vždycky zaberu), sympatické herce, malebné lokace a naprosto parádní monstra, která jsou sice CG, ale to CG díky inteligentním volbám filmařů vypadá i o sedm let později lépe než cokoliv v Avengers (o procesu tvorby více zde). Zábavné, svižné, bez absurdního humoru za každou cenu. Škoda, že Lehanovi nevyšla dvojka, ale rozhodně se těším s čím přijde dál!(19.9.2015)

• - Film měl nesoutěžní premiéru na Filmovém festivalu Sundance 2012. Promítán byl i na Filmovém festivalu v Karlových Varech 2012. (Terva)

• - Herci Richard Coyle a Ruth Bradley (Garda Lisa Nolan) natáčeli některé scény v opilosti. Režisér Jon Wright chtěl, aby záběry vypadaly skutečně, a ne přehrávaně. (Terva)

• - Scenárista Kevin Lehane slyšel městskou legendu o tom, že když člověk bere hodně vitamínu B, zabrání tím bodnutí od komárů. Napadlo ho také, zda se komár opije, když bodne opilce. Tak vznikla předloha ke scénáři. (Terva)