Kličko

Dokumentární / Sportovní

Německo, 2011, 110 min

Johannes Imdahl

Leopold Hoesch

Moderný okúzľujúci dokumentárny film, ktorý je na špičkovej profesionálnej úrovni ako borci o ktorých je. Začína celkom rozpačito a dodnes presne neviem, čo tým ako presne mysleli, ale je to proste niečo iné. Z detstva, sťahovaní, štúdií, či vzťahov so ženami, ich rodiny, priateľov sa dozvedáme len to podstatné pre ich ďalšiu kariéru aj keď ja ako ich fanúšik by som privítal podrobnejší životopis. Olympiádou sa len tak prebehne, ale zas ostatným začiatkom sa venuje dosť veľká pozornosť, takisto ako aj ostatnej kariére. Vzostupy a pády a aj následné pozdvihnutia sú veľmi dobre ukázané, je to priam až ako z filmu. Rocky, či Ali na mňa ako filmy nezapôsobili tak, ako tento dokument, možno len film Druhá šanca bol pôsobivejší. Ono chápem, že ešte boxujú a venujú sa rôznym životným záujmom ako napríklad politike a podobne a berie sa tu veľký ohľad na neprezradzovanie istých súkromných záležitostí a zvyšok sa bude môcť odhaliť až po rokoch, ale na dnešok je to výborné a pre športovcov a laikov poučné a povzbudzujúce, teda veľmi inšpiratívne. Takisto rozhovory s ľuďmi, ktorí na ich kariéru mali dôležitý vplyv boli dôležitým faktorom. U výborných dokumentov to patrí k štandardne skvelým, nie je to vec extázy, ale 95% tomu dávam. Pre mňa sú tiež oni symbolom slovanskej sily a inteligencie v športe a prejavujú sa tak aj v súkromí. Mnohí majú za najlepších boxerov histórie Rockyho Marciana, ktorý nezažil v ozajstnom boxe prehru, avšak nebolo vtedy toľko súperov na ten lokál, kde boxoval a možno aj to, že nikdy sa nemusel zdvíhať z prehry tomu dodáva rozpačitosť, ale beriem to tak, že vo svojej dobe bol najlepší, takisto Ali, ale ten mi ako boxer a človek nebol nikdy sympatický, ale získal si istú povesť, často nafukovanú, ale stal sa legendou a najlepším svojej doby. Pre mňa sú najlepší svojej doby a najlepší vôbec títo dvaja Kličkovci. Vitali a Vladimír patrí vám moja úcta.(30.7.2012)

Kličkové v dnešním boxu nemají konkurenci. Proč tomu tak je? Kdo vlastně jsou? Nic kromě jejich posledních knock-outu jsem o nich nevěděl. Jejich životní příběh je dost zajímavý. Dětství, rodina, prohry a hlavně jejich velká vítězství jsou zde k shlédnutí. Libili se mě pohledy a postřehy ostatních (Lennox Lewis, trenérů, manažérů i ostatních soupeřů). Tento dokument vážně stojí za shlédnutí. Celkově 80%(24.6.2012)

Jsem divačka boxem absolutně nedotčená, ale podívat se na tenhle dokument mě přiměla skutečnost, že jeden z bratří Kličkových Vladimír před pár dny opět obhájil svůj titul v souboji s Pianetou. Dokument se mi moc líbil, o co v boxu vlastně jde, mi bylo jasně vysvětleno hned v úvodních minutách slovy rozhodčího před jedním zápasem. Pak už jsem jen sledovala osudy jedné rodiny z Ukrajiny a především sportovní příběh obou bratří Kličkových...I přes poměrně dlouhou stopáž jsem se nenudila a dozvěděla jsem se opět něco nového (především se mi moc líbilo, jak tihle bráchové odhalili a posléze vykopali toho kreténa Dona Kinga). - Když se ještě vrátím k tomu poslednímu zápasu Vladimíra s Pianetou, všimla jsem si, že ihned po závěru vytáhla Vitalijova manželka mobil a někomu volala. Ještě jsem si říkala, panebože, komu tak nutně potřebuje v takové chvíli telefonovat...dneska už to vím. Mamince Kličkové... :)(6.5.2013)

Asi bez debat nejlepší dvojčata v boxu, který jen tak nikdo nepřekoná. Už dlouho patřej do mý špičky spolu s Alim, Tysonem, Holyfieldem, Loisem, Robinsonem, Marcianem, Maskem, de la Hoyou a spol. Chytlavej dokument s náhledem do historie i současnosti. Dokud tihle dva budou aktivní, mistrovský pásy se asi nikam nepřestěhujou. Otázka, kdy to začne diváky nudit.(18.7.2012)

Proboha, co to pořád melete o tom, že proti nim nechodí nejlepší možní vyzyvatelé? Nikdo lepší v současnosti prostě není a není to jen poslední rok, ale již pěkná řádka let. Kdepak, tady není čas na staromilství, a ač se může kritikům zdát současná konkurence méně výbušná, a exkluzivní svou demencí (Tyson and other Apes of the Jungle), pravda je ta, že i box se vyvíjí a železný Mike by i ve svých nej letech Klička dostal jen hodně těžko. Je tu rozdíl ve výšce, fyzičce i taktických dovednostech, a to říkám i přesto, že vysokým borcům zpravidla nefandím. Tihle dva ale ostatní převyšují i intelektem a co si budem povídat, to srdce jim taky nechybí. Škoda, že to mělo jen 110minut, taky bych raději delší úseky z jednotlivých přelomových zápasů, ale tenhle formát dokumentu směřoval trochu jinam. 80%(19.11.2014)

• - Pracovným názvom filmu bolo označenie Klitschko: Inside the Ropes. (MikaelSVK)