Pomsta (TV seriál)

Revenge

• Austrálie

Revenge

USA, 2011–2015, 66 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Tvůrci:

Mike Kelley

Fil Eisler

Madeleine Stowe, Emily VanCamp, Henry Czerny, Josh Bowman, Nick Wechsler, Gabriel Mann, Ashley Madekwe, Connor Paolo, Christa B. Allen, Barry Sloane, Karine Vanasse, Margarita Levijeva, James Tupper, Ashton Holmes, Dilshad Vadsaria, Olivier Martinez, JR Bourne, Amber Valletta, Wendy Crewson, James Morrison, Max Martini, Jennifer Jason Leigh, Brian Hallisay, Michael Trucco, Roger Bart, Courtney B. Vance, James McCaffrey, Hirojuki Sanada, Robbie Amell, Brian Goodman, Cary-Hiroyuki Tagawa, Yancey Arias, Michael Reilly Burke, Merrin Dungey, Jamal Duff, Jonathan Adams, CCH Pounder, William Devane, Veronica Cartwright, Tess Harper, Christina Chang, Rachel DiPillo, James Purefoy, Burn Gorman, Alex Carter, Maja Hazen, Amy Landecker, Dylan Walsh, Sybil Temtchine, Alicia Coppola, R. Keith Harris, John Billingsley, Marcus Choi, Amanda Brooks, Stephen Snedden, Nicole Pulliam, Tara Platt, Linc Hand, Logan Bartholomew, Candace Kita, Falk Hentschel, Emily Alyn Lind, Stephanie Maura Sanchez, Derek Ray, Conor Leslie, Phil Tyler, Leslie Stevens, Greg Perrow, Shevaun Kastl, Eric Zuckerman, Sherri Saum, Justin Hartley, Gina Gallego, Tina Casciani, Jessica Clark, Brianne Howey, Annabelle Stephenson, Dendrie Taylor, Nazneen Contractor, Stephanie Jacobsen, Jay Jackson, Brianna Lynn Brown, Monique Gabriela Curnen, Tessa Munro, Alicia Lagano, Ana Ortiz, Brian Lally, Bruno Amato, Matt Riedy, Chase Kim, Elena Satine, Gloria Votsis, Kerry Knuppe, John Prosky, Kamala Jones, Michael Nardelli, Alejandro Furth, Alyvia Alyn Lind, Jussie Smollett, Barnett O'Hara, Jensen LeFlore, Anthony Reynolds, Jonathan Davila, Sal Landi, Larry Sullivan, Ciara Hanna, Tom Virtue, David Wells, Maria McCann, Kandis Mak, Pilar Holland, Ed Quinn, Marcus Giamatti, Bradley Snedeker, Gena Shaw, Joe Montanti, Danielle Rayne, Brandon Keener, Amy Parrish, Nicholas James, Aria Ostrander, Tyler Jacob Moore, Myra Turley, B.J. Clinkscales, Daniel Zovatto, Sarah Lancaster, James Le Gros, Len Cordova, Barry Livingston, Stephen Mendel, Louis Herthum, Andy Favreau, Paul Sanchez, Kathleen York, Guy Nardulli, Anzu Lawson, LaMonica Garrett, Lynne Alana Delaney, Bruce Holman, Akinsola Aribo, Todd Grinnell, Michael Rubenstone, Matthew Glave, David L. King, Leif Gantvoort, Julie Dretzin, Anil Kumar, Tim Powell, Reshaun Jones, Greg Collins, Rod McCary, Melissa McCarty, Jim Jansen, David Lim, Marcos A. Ferraez, Rick Fitts, Brandon P Bell, Mel Fair, Anthony Palermo, Jason Davis, Amber Valletta (a.z.), Margot Farley, Margarita Levijeva (a.z.), Barbara Williams, Matt McCoy, Christopher Goodman, Drew Fonteiro, Adrienne Barbeau, Timothy V. Murphy, Salvator Xuereb, Grace Fulton, Joaquim de Almeida, Geoff Pierson, Clare Carey, Nick Leeson, Sean Whalen, Gary Carlos Cervantes, Jill M. Ohanneson, Collins Pennie, Anjul Nigam, Seychelle Gabriel, Susan Park, Jessica Tuck, Diogo Morgado, Phil Abrams, Fredric Lehne, Gail O'Grady, Brett Cullen, Jayne Brook, Steven Strait, Morgan Fairchild, Kristin Carey, Jessie Lande, Tim DeKay, Melanie Lewis, John Rubinstein, David Starzyk, Wade Williams, Scott Alan Smith, Marc Forget, Yeardley Smith, Ned Vaughn, Allison McAtee, Chasty Ballesteros, Christopher Grove, Nestor Serrano, Lola Glaudini, Carolyn Hennesy, Charles Shaughnessy, Courtney Ford, Michael Medico, John Cothran Jr., Tommy Flanagan, Sebastian Pigott, Gina Torres, Kim Richards, Tanya Tate, Matthew Yang King, Trenton Rostedt, Joanna Sotomura, Josh Pence, Lucinda Jenney, Bradley White, Liz Jenkins, Courtney Love, Christopher Wiehl, Barbara Eve Harris, Christa B. Allen (a.z.), Adrienne Barbeau (a.z.), Josh Bowman (a.z.), Michael Reilly Burke (a.z.), Henry Czerny (a.z.), Grace Fulton (a.z.), Alyvia Alyn Lind (a.z.), Emily Alyn Lind (a.z.), Ashley Madekwe (a.z.), Olivier Martinez (a.z.), Connor Paolo (a.z.), Matt Riedy (a.z.), Barry Sloane (a.z.), Asante Jones, Tom Amandes, Jayden Lund, Candy Ibarra, Irene Roseen, Cloie Wyatt Taylor, Angela Elayne Gibbs, Jennifer Birmingham Lee, Allison King, Juan Alfonso, Rochelle Robinson, Michael Rose, Riley Scott, Kal Bennett, Barry W. Levy, Anthony Alabi, Joseph Will, Hannah Leder, Rebecca Tilney, Clint Carmichael, Latarsha Rose, Nicola Lambo, Elliot Diviney, Danny Vasquez, Julissa Calderon, Evan Avtal, M.J. Karmi, Davida Williams, Corie Vickers, Alex Solowitz

Tak já vám nevím, zpočátku mě tento seriál hodně bavil, ale s 16. epizodou za námi mě baví čím dál tím méně. Hlavně mi není jasné, co by museli scénaristé napsat, aby tento seriál měl více než dvě sezóny (a aby si to zároveň udrželo již tak zpomalené tempo). Snižuji na tři hvězdičky. Nyní jsme v polovině druhé série a nevím proč, asi kvůli ideji pomsty, jsem k tomuto seriálu nějak přilnula.(1.3.2012)

Musím opravit své předchozí hodnocení o jednu hvězdičku. Šlo víceméně o předsudky. Ale přesto. Na začátku první série měl seriál úplně jiné kvality než na konci. Každý díl mě překvapil dobrým pocitem z příběhu a čekala jsem kdy si to zkazí. A ještě víc mě překvapilo, když nic takového nepřišlo. Jdu na druhou sérii a doufám, že opět nezklame. EDIT: Třetí série zajímavá a čtvrtá pěkně zakončená. Nemám co vytknout.(18.4.2013)

Seznamte se - Revenge, moje nejnovější seriálová posedlost. Nikdy mě seriálová dramata moc nebrala, ale poslední dobou měním názor. Revenge je dokonale napínavá podívaná, nikdy přesně nevím, co se bude dít, protože to, co scénáristé (Amanda/Emily) vymyslí nemám šanci předpovědět. Z počátku mi úplně neseděla Emily VanCamp, znala jsem ji jenom jako tu hodnou holku z Everwoodu, ale postupem času uznávám, že důvod, proč mi připadá, že hraje nepřirozeně, spočívá v komplikovanosti její postavy. Jak by se mi mohlo zdát přirozené chování herečky, která hraje, že je někdo jiný už přímo v seriálu? Takže ve skutečnosti je Emily VanCamp jenom o poznání lepší herečka, než sama věřím.(3.6.2012)

1. série - 80% - Zatímco se pomsta z Hamptons snažila tvářit jako nový Monte Cristo, rozehrály si vedlejší postavy vztahovku. Protože je ale samotná hlavní hrdinka díky chladné kráse Emily Van Camp sama velmi žádoucí, spojení obou žánrů bylo příjemnou nevyhnutelností. Občas je sice trochu zvláštní pocit přepínat z dlouholetých intrik a plánů do teenagerovského tokání Charlotte s Declanem a vyprávěcí tempo často v polovině epizody opadne, aby se vyšší rychlost zařadila až ve finálním zvratu, ale v zásadě nakonec nevadí ani to. Seriál totiž disponuje úžasně napsanými postavami a sledovat Victorii, Nolana nebo mého největšího oblíbence Jacka je tak velká radost. 2. série - 60% - Souhlasím sice s tím, že pomsta nejlépe chutná zastudena, ale tolik zbytečných odboček jsme si snad ani nezasloužili. Dokola omílané vztahové půtky, nekonečné komplikace boje s Iniciativou a v první řadě stoupající zbytečnost či otravnost některých postav (Ashley, Charlotte a v mém případě hlavně nesnesitelný Daniel). Když se ani v polovině sezóny nezdálo, že se Ems s Nolanem doberou nějakého dalšího klíčového kroku, byl jsem pevně přesvědčený, že je tohle léto tím posledním, které v letovisku trávím. Všechno změnila várka několika posledních epizod, která nechává vzpomenout na starší časy a v mnohém je i překonává. Jak si s takovou porcí zvratů a skvělých příležitostí poradí pozměněný tvůrčí tým, zůstává ve hvězdách. Ještě jednu šanci jim ale určitě dám. 3. série - 60% - Když duchovní otec seriálu Mike Kelley odešel z pozice showrunnera a byl nahrazen spíše kriminálkovým tvůrcem Sunilem Nayarem, zatrnulo mi. Jaké ale bylo moje překvapení, když se nový tým rozhodl udělat za slepými uličkami tlustou čáru ("Let's never say the words Carrion or Initiative again") a začal si prošlapávat vlastní cestu. Ta ale po velmi svěžím začátku vytahuje zbytečně levné zbraně a stává se nefalšovanou soap operou. Ne snad, že bych pro černobíle zavilé záporáky, odhodlané mstitele nebo pravou lásku neměl slabost, ale kadence, s jakou scénáře sází do děje zapomenuté či zdánlivě mrtvé potomky, rodiče a vůbec všechny rodinné příslušníky a komplice, je chvílemi až urážlivá. A ono smířlivé hodnocení tak zachraňují Jack a Nolan, dva správní chlapi, kteří sice občas šlápnou vedle, ale vždy to několikanásobně vynahradí. Na konci zůstává pocit, že konec už musí být nevyhnutelně velmi blízko, takže hlavu motající finální zvraty potěší a už poněkolikáté slibují opravdu velkou konečnou hru. Snad to tentokrát už nebudou sliby falešné. 4. série - 60% - Poslední kapitola vyrovnání se se starými křivdami je občas mýdlovější než samy telenovely, občas překvapivě zábavná - a naštěstí není jen pointou všeho mstícího snažení, ale také zamyšlením, zda lze opustit válku a najít třeba i kus životního štěstí. Právě tato epilogově chutnající dohra zanechává překvapivě pozitivní dojmy, zatímco klasická Pomsta, jak jsme ji celé roky znali, končí ve flashbacky nabité a díky tomu i nostalgicky dojemné epizodě Exposure. Dělo se toho ale opět až závratně moc, za což mohou jak nové postavy (zábavně přepálená Louise a naopak nesnesitelný dříč Ben, který prohrává už jen tím, že se Jackovi snaží ukrást pozici kluka od vedle), návrat neočekávané vzpomínky z dávné minulosti a hlavně koncept scénářů. Tvůrci totiž v jedné epizodě rozjedou novou linku, která působí dostatečně nosně na to, aby vydržela do samotného konce - jen aby v příštím díle urychleně skončila a přenechala svoje místo jinému nápadu. Občas proto velkolepě představované postavy působí zkratkovitě (Malcolm Black) nebo dokonce nepochopitelně (White Gold). Přes to všechno, snad díky tomu, jak moc jsem za ony čtyři roky měl hlavní postavy rád, budu na Hamptons vzpomínat se zvláštní nostalgií. Hra s červenou fixou totiž zůstává mezi seriály jedinečná, jakkoli se laťce dokonale gradovaných úvodních patnácti epizod už nikdy nepřiblížila.(2.1.2013)

• hellstruck

A cenu za nejnudnější pilot získává.. Revenge! Ne, vážně, takhle utahaný pilotní díl jsem ještě neviděla. Chápu, že příběh se musí rozvíjet postupně a občas chvíli trvá, než se děj úplně rozjede, ale pokud vím, první díl by měl diváka nějakým způsobem nalákat, aby se chtěl podívat i na další epizody. To se u Revenge tedy nestalo. Připadá mi to, jako předvídatelnější a šablonovitější O.C., jenomže plné barbín a kenů a naprosto bez nějakého spádu. A opravdu, jestli ještě někdy uvidím tak "ultra drsnou" hrdinku jako je tahle Amanda Clark/ Emily, tak si začnu hledat větev! Možná, že další díly zkusím, abych jej mohla příslušně ohodnotit, ale bude to chtít opravdu hodně sebemrskačství.(9.5.2013)

• - Henry Czerny s režisérem Phillipem Noycem v minulosti již spolupracoval, a to na snímku Jasné nebezpečí (1994). (..Lucas..)

• - Pôvodne mala mať úvodná séria 13 epizód s uzavretým dejom, avšak potom, čo seriál získal titul najpopulárnejšieho projektu televízie ABC, scenáristi zápletku predĺžili a finále vyvrcholilo 22 epizódou. (nikenzi)

• - Kvôli seriálu posunula Madeleine Stowe (Victoria) natáčanie svojho režijného debutu Unbound Captives na rok 2012. Počkať si teda museli aj už obsadené hviezdy ako Hugh Jackman, Rachel Weisz či Robert Pattinson. (nikenzi)