Pomsta (TV seriál)

Revenge

• Austrálie

Revenge

USA, 2011–2015, 66 h 45 min (Minutáž: 45 min)

Tvůrci:

Mike Kelley

Fil Eisler

Madeleine Stowe, Emily VanCamp, Henry Czerny, Josh Bowman, Nick Wechsler, Gabriel Mann, Ashley Madekwe, Connor Paolo, Christa B. Allen, Barry Sloane, Karine Vanasse, Margarita Levijeva, James Tupper, Ashton Holmes, Dilshad Vadsaria, Olivier Martinez, JR Bourne, Amber Valletta, Wendy Crewson, James Morrison, Max Martini, Jennifer Jason Leigh, Brian Hallisay, Michael Trucco, Roger Bart, Courtney B. Vance, James McCaffrey, Hirojuki Sanada, Robbie Amell, Brian Goodman, Cary-Hiroyuki Tagawa, Yancey Arias, Michael Reilly Burke, Merrin Dungey, Jamal Duff, Jonathan Adams, CCH Pounder, William Devane, Veronica Cartwright, Tess Harper, Christina Chang, Rachel DiPillo, James Purefoy, Burn Gorman, Alex Carter, Maja Hazen, Amy Landecker, Dylan Walsh, Sybil Temtchine, Alicia Coppola, R. Keith Harris, John Billingsley, Marcus Choi, Amanda Brooks, Stephen Snedden, Nicole Pulliam, Tara Platt, Linc Hand, Logan Bartholomew, Candace Kita, Falk Hentschel, Emily Alyn Lind, Stephanie Maura Sanchez, Derek Ray, Conor Leslie, Phil Tyler, Leslie Stevens, Greg Perrow, Shevaun Kastl, Eric Zuckerman, Sherri Saum, Justin Hartley, Gina Gallego, Tina Casciani, Jessica Clark, Brianne Howey, Annabelle Stephenson, Dendrie Taylor, Nazneen Contractor, Stephanie Jacobsen, Jay Jackson, Brianna Lynn Brown, Monique Gabriela Curnen, Tessa Munro, Alicia Lagano, Ana Ortiz, Brian Lally, Bruno Amato, Matt Riedy, Chase Kim, Elena Satine, Gloria Votsis, Kerry Knuppe, John Prosky, Kamala Jones, Michael Nardelli, Alejandro Furth, Alyvia Alyn Lind, Jussie Smollett, Barnett O'Hara, Jensen LeFlore, Anthony Reynolds, Jonathan Davila, Sal Landi, Larry Sullivan, Ciara Hanna, Tom Virtue, David Wells, Maria McCann, Kandis Mak, Pilar Holland, Ed Quinn, Marcus Giamatti, Bradley Snedeker, Gena Shaw, Joe Montanti, Danielle Rayne, Brandon Keener, Amy Parrish, Nicholas James, Aria Ostrander, Tyler Jacob Moore, Myra Turley, B.J. Clinkscales, Daniel Zovatto, Sarah Lancaster, James Le Gros, Len Cordova, Barry Livingston, Stephen Mendel, Louis Herthum, Andy Favreau, Paul Sanchez, Kathleen York, Guy Nardulli, Anzu Lawson, LaMonica Garrett, Lynne Alana Delaney, Bruce Holman, Akinsola Aribo, Todd Grinnell, Michael Rubenstone, Matthew Glave, David L. King, Leif Gantvoort, Julie Dretzin, Anil Kumar, Tim Powell, Reshaun Jones, Greg Collins, Rod McCary, Melissa McCarty, Jim Jansen, David Lim, Marcos A. Ferraez, Rick Fitts, Brandon P Bell, Mel Fair, Anthony Palermo, Jason Davis, Amber Valletta (a.z.), Margot Farley, Margarita Levijeva (a.z.), Barbara Williams, Matt McCoy, Christopher Goodman, Drew Fonteiro, Adrienne Barbeau, Timothy V. Murphy, Salvator Xuereb, Grace Fulton, Joaquim de Almeida, Geoff Pierson, Clare Carey, Nick Leeson, Sean Whalen, Gary Carlos Cervantes, Jill M. Ohanneson, Collins Pennie, Anjul Nigam, Seychelle Gabriel, Susan Park, Jessica Tuck, Diogo Morgado, Phil Abrams, Fredric Lehne, Gail O'Grady, Brett Cullen, Jayne Brook, Steven Strait, Morgan Fairchild, Kristin Carey, Jessie Lande, Tim DeKay, Melanie Lewis, John Rubinstein, David Starzyk, Wade Williams, Scott Alan Smith, Marc Forget, Yeardley Smith, Ned Vaughn, Allison McAtee, Chasty Ballesteros, Christopher Grove, Nestor Serrano, Lola Glaudini, Carolyn Hennesy, Charles Shaughnessy, Courtney Ford, Michael Medico, John Cothran Jr., Tommy Flanagan, Sebastian Pigott, Gina Torres, Kim Richards, Tanya Tate, Matthew Yang King, Trenton Rostedt, Joanna Sotomura, Josh Pence, Lucinda Jenney, Bradley White, Liz Jenkins, Courtney Love, Christopher Wiehl, Barbara Eve Harris, Christa B. Allen (a.z.), Adrienne Barbeau (a.z.), Josh Bowman (a.z.), Michael Reilly Burke (a.z.), Henry Czerny (a.z.), Grace Fulton (a.z.), Alyvia Alyn Lind (a.z.), Emily Alyn Lind (a.z.), Ashley Madekwe (a.z.), Olivier Martinez (a.z.), Connor Paolo (a.z.), Matt Riedy (a.z.), Barry Sloane (a.z.), Asante Jones, Tom Amandes, Jayden Lund, Candy Ibarra, Irene Roseen, Cloie Wyatt Taylor, Angela Elayne Gibbs, Jennifer Birmingham Lee, Allison King, Juan Alfonso, Rochelle Robinson, Michael Rose, Riley Scott, Kal Bennett, Barry W. Levy, Anthony Alabi, Joseph Will, Hannah Leder, Rebecca Tilney, Clint Carmichael, Latarsha Rose, Nicola Lambo, Elliot Diviney, Danny Vasquez, Julissa Calderon, Evan Avtal, M.J. Karmi, Davida Williams, Corie Vickers, Alex Solowitz

Pilot byl zajímavý a i několik dalších dílů stálo za to (námět seriálu si mě jako takový vážně získal), bohužel však úroveň začala rapidně klesat (někdo to tu již zmínil - vedlejší postavy si rozehrály vztahovku a děj se posouval velmi, ale velmi pomalu). Od přibližně poloviny série se věci opět začaly vracet do starých kolejí a poslední díly měly opět poměrně vysokou úroveň. Úplný závěr (návaznost na 2.sérii) se mi příliš nezamlouval a její zhlédnutí jsem ještě dlouho zvažoval. Po překonání prvních deseti minut, kdy jsem byl lehce otráven, bylo vše opět v pořádku. Bohužel se však opakovala situace z první série a spousta dílů byla uměle natahována. Čím dál více se mi taky začal zajídat jejich styl vedení seriálu, který se vždy tváří jako něco sofistikovanějšího, ale přitom zdatně využívá prvky telenovel (snad celá druhá série byla kopií nějakého kolumbijského hitu) a čistě komerčně založených projektů (proč nějak inteligentně zakončit seriál, když má dobrou sledovanost a můžeme to natáhnout na x dalších let?). Neříkám, že o tom současná televize není, ale štve mě, když se klade profit nad kvalitu díla a odkaz, který po sobě zanechá. Sledovatelné to určitě je (přinejmenším série první), jen mě to hrozně vytáčí a zanechává ve mě hořkou pachuť, konec druhé série byl otřesný a tu třetí raději ani rozjíždět nebudu. 1. série 4*, 2. série 3*.(7.2.2013)

"Remember how much I love you. It's infinity times infinity." Tenhle seriál jsem si plánovala už dlouho, asi někdy od doby, kdy se začala vysílat druhá série. Jenže jsem se k tomu nikdy nedostala a když bylo oznámeno, že po 4. sérii Revenge končí, řekla jsem si, že je na čase. Hned úvodní pilot mě na sledování ale moc nenavnadil, všechno bylo hrozně zmatené a prolínaly se tam asi tři časové linie, když teda neznáte postavy, tak se vám to slušně zamotá. Ale tak jsem pokračovala a i když jsem si postupně zvykla, žádné vyložené nadšení se nekonalo. První série však skončila celkem slušně, druhá za ní pak už pokulhávala. Neustále se tam motala nějaká Iniciativa, nikdo nevěděl co a proč. Místo toho, aby se Emily mstila se to tam celé divně zamotalo, ale musí se jim nechat, že posledních několik dílů bylo skvělých. A tak následuje třetí série, hned začátek mě docela navnadil a já netrpělivě čekala na den D. Trošku mě to vyústění ale zklamalo a zbytek série už byl jen takový mdlý, plný divných odboček do slepých ulic a Emily, která měnila svoje plány 6x za epizodu. Poslední díl třetí série mě sice namíchnul, ale řekla bych, že se jednalo o nejlepší díl seriálu. 4. série už byla taková závěrečná a měla ten nádech už od začátku, všechno se to hezky uzavíralo a konec byl pak vcelku uspokojivý. Postavy tady byly napsané celkem dobře, hrdinové ani padouši nebyli vyloženě černobílý. Emily Thorne je pro mě hrdinka, která nemá konkurenci, Nolan jí pak zdatně sekundoval a postaral se i to, že se člověk u toho i zasměje. Naopak většina Graysonových, v čele s Victorií a Danielem (a postupem času i naprosto nesnesitelnou Charlotte) bych vystřílela hned v první řadě (a k tomu bych přidala i dobráky jako je Jack a Ben). Nejpřitaženější za vlasy z celého seriálu mi pak ale přišel počet zmrtvýchvstání, s tím mohli ubrat. Zatím 3*, nechám si to uležet v hlavě.(20.9.2015)

• hellstruck

A cenu za nejnudnější pilot získává.. Revenge! Ne, vážně, takhle utahaný pilotní díl jsem ještě neviděla. Chápu, že příběh se musí rozvíjet postupně a občas chvíli trvá, než se děj úplně rozjede, ale pokud vím, první díl by měl diváka nějakým způsobem nalákat, aby se chtěl podívat i na další epizody. To se u Revenge tedy nestalo. Připadá mi to, jako předvídatelnější a šablonovitější O.C., jenomže plné barbín a kenů a naprosto bez nějakého spádu. A opravdu, jestli ještě někdy uvidím tak "ultra drsnou" hrdinku jako je tahle Amanda Clark/ Emily, tak si začnu hledat větev! Možná, že další díly zkusím, abych jej mohla příslušně ohodnotit, ale bude to chtít opravdu hodně sebemrskačství.(9.5.2013)

Tuctový seriál o pomstě? Check. Zasazený do prostředí báječných a bohatých aka americká telenovela? Check. Nic víc, než obyčejná oddechovka? Check. Suma sumárum to tak na ty tři vychází. Tak proč pět? Emily VanCamp? Check. Madel...ale kecám, Emily VanCamp. E: po finále druhé řady. Nevím, jak bych teď ten seriál popsal. Kdyby se mě někdo zeptal tak uprostřed první řady, nebo vlastně i někde v první desítce druhé řady, řekl bych, že jde o docela obyčejnou vztahovku až telenovelu okořeněnou lehčí konspirací a pomstou jedné dámy. Prostě takový ten typ, který byste na první pohled zařadili spíš do programu pro škálu teenage girls - maminy v domácnosti. Faktem ovšem je, že tenhle seriál má grády a koule, jaké by mu valná konkurence napříč žánry mohla akorát tak tiše závidět. Takže já říkám, ať to čtete kdokoliv, nenechte se vůbec odradit nějakými předsudky. SPOILER: Nechápu proč, ale tvůrci asi mají nějak v neoblibě postavu Jacka Portera, takový boxovací pytel, jaký si z něj v Revenge dělají, jsem už dlouho neviděl.(26.12.2013)

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Hlavně první série je natřískaná dějem a zvraty, že se člověk nestačí divit co Emilyina černá fixka dokáže. Seriál se hodně opírá o herce, kteří jsou hlavně na straně "špatné" strany geniální. Madeleine Stowe i Henry Czerny byli ve svých rolích neskutečně silní a herecky celý seriál táhli. Vedle neustálých zvratů má Pomsta hodně zajímavé prostředí té nejvyšší smetánky městečka Hamptons. Poslední série už je sice trochu navíc, ale bral jsem to alespoň jako dlouhou rozlučku s celou touhle partou, které vládl excentrický Gabriel Mann je své životní roli. Pokud přijmete hromadu logických i scénáristických nesmyslů jako jsou geniální počítačové programy fungující jak ze Star Treku nebo aplikace, díky které se z Vaše telefonu stane nástroj zkázy, bude Vás Pomsta bavit minimálně stejně tak dobře jako mě. Emily, Jacku, Nolane, Victorie, Danny, Conrade, bylo to fajn! :)(26.1.2020)

• - Kvôli seriálu posunula Madeleine Stowe (Victoria) natáčanie svojho režijného debutu Unbound Captives na rok 2012. Počkať si teda museli aj už obsadené hviezdy ako Hugh Jackman, Rachel Weisz či Robert Pattinson. (nikenzi)

• - Pôvodne mala mať úvodná séria 13 epizód s uzavretým dejom, avšak potom, čo seriál získal titul najpopulárnejšieho projektu televízie ABC, scenáristi zápletku predĺžili a finále vyvrcholilo 22 epizódou. (nikenzi)

• - Po filmu Pomsta (1990) se jedná již o druhý projekt s originálním názvem Revenge, na kterém Madeleine Stowe spolupracovala. (Agita)