Bylo, nebylo - Série 1

(série)
USA, (2011–2012), 16 h 20 min (Minutáž: 41–45 min)

Hudba:

Mark Isham

Jennifer Morrison, Ginnifer Goodwin, Josh Dallas, Lana Parrilla, Jared Gilmore, Robert Carlyle, Jamie Dornan, Raphael Sbarge, Tony Amendola, Lee Arenberg (více)

Epizody(22)

Emma Swanová (lovkyně lidí na kauci) žije svým osamělým životem v Bostonu. Jednoho večera jí u dveří zaklepe malý kluk Henry. Tvrdí jí, že je její syn, kterého před deseti lety dala k adopci. Podle Henryho je Emma dcera Sněhurky a prince Krasoně. Chce, aby s ním jela do malého městečka Storybrooke v Maine. Jen ona může zlomit kletbu. (Varan)

psychoJoa

Once upon a time jsem si opravdu zamilovala. Moc mě baví seriálové verze jednotlivých pohádek, dva sympatičtí záporáci a snad nejvíc prolínání “reality” s “pohádkou”. Musím říct, že 1. série opravdu stojí za shlédnutí. Navíc velmi oceňuji i její zakončení. Divák se dočká konce a přitom dostane i pozvánku na další sérii. ()

Wallis3

Jo, tak tohle vyprávění mě baví. Prominu i leckdy stupidní chování postav, kterýmu se nevyhne snad žádný seriál, protože tady je to vynahrazeno příjemnou atmosférou, pohádkovou hudbou, která se mi usadila v mysli, skvělým nápadem a hlavně se při vyprávění musíte držet ve střehu, aby jste si příběh z pohádkového světa poskládali. První série uběhla na sto prdů a hurá na druhou. Trošku se děsím těch sedmi, aby z toho nebyla zbytečně natahovaná žvejka. ()

Streeper

Byla jsem docela dost překvapená, vůbec jsem netušila, že se mi to bude takhle moc líbit. Líbí se mi, že se skoro každý díl věnuje jedné pohádkové postavě, také to vysvětlí hodně nejasností z pohádek, třeba mě vždycky nešlo do hlavy, proč Zlá královna nesnášela Sněhurku jen kvůli kráse a tady se to konečně vysvětlilo. ()

Elio

Tento seriál pohltil moje pubertální léta a teď se k němu jakožto plnohodnotný dospělák vracím, přičemž s radostí musím říct, že nic z jeho kouzla nevymizelo. Možná, že dokonce seriál oceňuji o dost víc, protože se na něj nyní dívám už v původním znění a mnoho z rozmanitých detailů a chytrých příběhových kliček mě nemíjejí jako v době uvedení, kdy se seriál vysílal ještě v televizi a já občas pár minut nestihla kvůli škole. Celé dílko je samozřejmě plné na dnešní dobu špatného CGI, klišé a pohádek a časem je natahováno tak jako mnoho "hitů" té doby, ale část z reálného světa v 1. sérii je právě tou tažnou silou, která celý seriál pozvedá na úroveň vysokého nadprůměru. To a dvojice hlavních záporáků, Evil Queen a Rumpelstilskin. Ti dva hýří charizmatem na všechny strany a sledovat jejich herecké řádění je jedna radost. Dobro je tím pádem pochopitelně v nevýhodě, ale ani tak nezaostává, herecky jsou zde všichni silní a dokonce se nám zde mihne budoucí Winter Soldier. Jednoduše řečeno, tento seriál je tak trochu legenda z let minulých. Sice časem vybledá ve světle natahovaných epizod dalších řad, ale pořád se řadí ke klasikám. A závěrečné zakončení 1. série, ze kterého jednoduše mrazí, by si přálo ukrást mnoho dnešních seriálů. Tak, vzhůru na 2. sérii. ()

PKD

Netuším, zda-li jsou další série též tak vycajchnované jako tato (to, že je zde 5 ze 7 s. v červených mě sice navnazuje, leč zároveň znepokojuje) ale jedno vím jistě...1.pol. je rozhodně slabší, než 2. Domnívám se tak proto, že si krom pilotu od dílu 2-11 skoro nic nepamatuji, byť jsem se začal od 12.dílu (který jsem nahodil po 6.5 měsících od 11.) rozpomínati na to, co se dělo předtím. Páč, pokud by to byla taková jízda jako 2.pol., to bych nezapoměl. Ale ještě pár dílů z 2.s. v budoucnu zkusím, páč II mě zajímá, co se stane s démonickou (i když na Carlylea nemá) silně sexy Reginou. Lana Parilla je jako žena, až dechberoucí. A k tomu ještě umí hrát.;-) Připomíná mi to časy se Smallville, který se ale co se týče scénářů, obsazení a propracování postav s OUaT nemůže rovnati. A to nemluvím o množství vatových dílů, které je zde potlačeno na minimum, zatímco výše jmenovaný tv s. jimi přímo hýřil. Romantika (ta spolehlivá ždímačka slz) je v oné 2.pol. vytáhlá na absolutní maximum, že všechny ty jihoamerické telenovely jsou ve srovnání s tímto, čajíček. Proč? Inu to bude asi proto, že zde je naprosto soudržný a koncepčně promakaný svět (tedy přesněji 2) který funguje a příjde mi reálnější, než kdejaký souč. scifoid. Co se týče obsazení, tak nemám v podstatě co vytknouti a vyloženě jsem snad nenašel postavu, co by mě lezla na nervy. Z těch TOP bych samoz. na 1.místo dal démona Carlylea, který s přehledem ovládá prostor, kdykoli se objeví a jehož scéna se synem v lese vs kouzelná fazolka, mi dala připomenouti 28 Týdnů Poté. Na 2. jest samoz. ´´Zlá´´ královna Regina jejíž matku bych s chutí rozřezal na kusy a nyní je mi zcela jasné, proč se tak vehementně pletla do vztahu Willa a Anastázie. Tam se jí to neštěstí ve výsledku, nepovedlo. Pak je to G.Goodwinová se svým klučičím účesem a možná až nechutně jošťomilým xichtíkem, že i když sem ji chtěl občas uškrtit , tak s tím jejím výrazem by to prostě nešlo. M.Orry i když v 1.s. nemá tolik prostoru, mě též zaujala. No a hl. Emma (která porodila Abramsova Kirka mj.) mě ničím přequapitti nemohla, páč III ji znám už dlouho před shlédnutím 1.s. tohoto tv s.;-) Co se týče zbytku mužského osazenstva, krom pana Zlatého, kterého jsem již vychválil, všichni jsou ok a vědí co hrají. Zaujal mě ale E.Bailey v roli Pinocchia (to, že jsme viděli jeho dřevěnou formu, považuji za velké mňam plus) kterého si zvláště pamatuji z 1 výborného dílu z Nightmares and Dreamscapes. A jeho otec stvořitel byl obsazen naprosto dokonale pánem, kterého si zase pamatuji z TTSCCH. Kitsis s Horowitzem mi dokázali, že Tron 2 a následný  T: uprising nebyl náhoda. Jen mě zpětně trochu mrzí, že si tak nevyhráli se spin-offem, zvláště proto, že je jeho námět pro mě poněkud osobní (jehož první záblesk se objevuje v 17.díle) a navíc má jen 13 dílů s jasným začátkem, prostředkem a koncem. A když si to srovnám s díly 12-22, tak je celkově o třídu níž, což nezn., že ho budu míti méně rád. Jen to prostě zamrzí. Shrnutí, i přes to, že jsem si před lety říkal, že v klidu zůstanu u Wonderlandu a na základ, ze kterého vychází kašlu...byla to squellá jízda. Až jsem opravdu netušil...jaká. () (méně) (více)