Framtidens melodi

• Slovensko Pieseň zajtrajška (festivalový název) (více)

Stig Manner nevedie veľmi pohodlný život. Živí sa kupovaním a predávaním vecí na blšom trhu, čo je nepretržitý boj o každodenné prežitie. Jeho bohémsky priateľ, potulný spevák Janos, sa od pravidiel spoločnosti odpútava ešte viac. Stig je však presvedčený o Janosovom talente, a preto sa rozhodne ujať sa ho a zabezpečiť mu pozíciu, z ktorej by obidvaja profitovali. Janos ale priateľovým plánom vôbec nie je nadšený. Stiga začne okrem toho prenasledovať minulosť, čo môže všetko zmariť. „Pokúsili sme sa vytvoriť istý druh sociálneho projektu vychádzajúceho z neustálej improvizácie. Scenár nebol vôbec dôležitý, paralelne sme strihali nakrútené scény, konzultovali sme s hercami ich vývoj a brali do úvahy ich názory. Príbeh vychádza zo životných situácií oboch protagonistov. Tým sme dosiahli žiaducu rezonanciu, voľný tvorivý proces so zúčastnenými aktérmi.“ (Jonas Bergergård, Jonas Holmström) (Art Film Fest)

Biopler

Mňa to od začiatku nezaujalo. Amatérski herci, hoci sú kamaráti režisérov, nemusia úlohy prežiť dokonale a zahrať ich lepšie ako akýkoľvek iní herci. Na réžiu boli dvaja, no vo filme to vôbec tak nevyzerá. Uspalo ma to svojim "ničím". ()

Ronee

Dráma, trochu dokumentárne poňatá, o rodine, vzťahoch a živote, ako plynie a ako sa v ňom snažíme fungovať a niečo dosiahnuť. Myslíme pritom na budúcnosť, na to, čo bude zajtra, či sa nám to podarí. Jonas je vášnivý gitarista a spevák, na začiatku ho vidíme, ako nesie svoju gitaru a hrá v nákupnom centre na zemi a vlastne kdekoľvek a komukoľvek. Má aj manžéra, ktorý mu chce pomôcť nahrať cédečko. Je to starý pán Stig, na svoj vek veľmi čiperný. Autori povedali, že film je fikcia, hoci to všetko pôsobí veľmi reálne. Autorský film, ktorý natočili v podstate amatéri, má niečo do seba. ()