Wu xia

Swordsmen

Dragon

Historický / Drama / Akční

Hong Kong / Čína, 2011, 116 min

// Distribútor: We Distributions, Lark Films Distribution // Koniec filmu je síce pritiahnutý za vlasy, ale to je tak jediná vec, ktorú môžem skritizovať. Bojové scény sú zvládnuté elegantne, veď niet sa čomu diviť, keďže ide o Donnie Yena. Milo ma prekvapil dej filmu, ktorý bol možno jednoduchý, ale rozhodne bol zaujímavý. No a tiež nemôžem zabudnúť na prostredie, pretože bolo úžasné.(13.7.2012)

• Seti

Moje očekávání Swordsmen bohužel vůbec nenaplnil. Doufal jsem, že dost dlouhá a poměrně nudná expozice bude vyvážena zaslouženým akčním nářezem, jenže režisér Peter Chan hodil klasickou béčkovou šablonu podobných příběhů za hlavu a snažil se o něco hlubší uchopení. Žádné inferno se tak nekonalo a finále pro mě bylo značně rozčarující a zcela neuspokojivé. Hořké zklamání a nečekaná nuda.(31.10.2011)

Taká tá historická úvaha, či sa zlo dá zmeniť. Či je spravodlivosť vždy opodstatnená. Kaneširo a Yen sú výborný charakterový herci. Čo dokázali v nespočetne veľa filmoch. Ale v prípade Swordsmena nemajú veľmi čo ponúknuť. Film to nie je zlý. Má skvelú kameru, tradične krásne prostredie čínského vidieka, ktoré dodáva celému príbehu romantizujúci presah. Ale akčné scény sú nezaujímavé a výplň je vystavaná na detektívnej zápletke, ktorá je síce zaujímavá do dramaturgie a v rámci podávania informácií, ale na konci zostáva taký ten pocit, že som od toho čakal viac, než som v skutočnosti dostal.(24.3.2018)

Pěkné krimi-drama se skromnou a vytříbenou akcí. ~ Do vesnice přijíždí dva zloději a vrazi ukrást peníze z místního krámku. Jen projíždějí kolem a vesnice jen protla jejich cestu. Zabránit loupeži se rozhodne a pokusí mladý muž, jenž u vesnice žije a pracuje v papírně. Shodou náhod a neuvěřitelného štěstí se mu podaří oba kriminální živly zneškodnit a zabít. Věc přijede do vesnice vyšetřovat detektiv, který začne pomalu zjišťovat, že štěstí a náhody neexistují, jen psychologie a logika. Brány minulosti postav se tak znovu otevírají a vězte, že minulost je mrcha. ~ Vyšetřování i zjišťování pravdy, hudba, kamera, herci i ta akce, které zase není tak moc, tak akorát, všechno se mi tu líbilo, včetně důvodů a jednání postav. Jenom té moderní hudby mohlo být využito ve větší míře, k dění sedla perfektně, a naopak toho žvatlání v závěrečných titulcích mohlo být méně, jako že spíš žádné. Příjemné skoro dvě hodiny. ~ PS: Díky za titulky Lagardere ~~~ PS: Nečekejte od filmu hromadu bojových scén, tohle NENÍ akční bojový film! Krimi / Drama / špetka Akce.(13.11.2011)

Film so zvláštnym príbehom zachraňujú predovšetkým súboje a Donnie Jen v hl. úlohe. Príbehová linka nie je zlá, možno kolíše v sínusoidách a trochu kombinuje protichodné témy, rozhodne však nenudí. Konanie niektorých postáv mi ostalo nepochopené, postava premúdrelého čínskeho Sherlocka pre príbeh zbytočná až otravná. Ešteže to zachraňovali súboje; škoda, že ich nebolo viac. Apropo, herca Wang Ju alias Jednorukého šermiara som takmer nespoznal.(15.9.2018)

• - Snímek je přepracováním grafické novely "A History of Violence" z roku 1997 autorů Johna Wagnera a Vincenta Lockeho. (Conspi)

• - O bojovou choreografii se postaral Donnie Yen, představitel Lia. (Zdroj: ČSFD.cz)