Wu xia

Swordsmen

Dragon

Historický / Drama / Akční

Hongkong / Čína, 2011, 116 min

Veľmi fajn zážitok vidieť retromlátičku, ktorá sa dá pozerať, má iskru, tak trochu žmurká po divákovi, ale nestavia na jeho vedomostiach o historických mometoch žánru wu xia. Svojím spôsobom návrat k prakoreňom v príbehu, resp. vzťahoch postáv, ich "osudovosti" a podobne, pretože to tak čínsky ľud rád, no zároveň pozdvihnutie medzi "moderné" dravé action movies so strieborno antracitovým filtrom, kamerové finty rozkročené medzi sixties a late nineties, obdobne aj zvuk či hudba. A naozaj, naozaj je fajn vidieť fight, ktorý by nenakrútili so mnou. A toto som v kine nestihla. Takže mi vypomohla zberateľská edícia filmov Donnieho Yena O:-).Idem sa teraz dovzdelávať, aby mi next nemusel Adrián vysvetľovať who is who (jop, ide sa hľadať Dalšia zberateľská kolekcia filmov len za 10 yuanov). (Asi.)(5.10.2011)

Pěkné krimi-drama se skromnou a vytříbenou akcí. ~ Do vesnice přijíždí dva zloději a vrazi ukrást peníze z místního krámku. Jen projíždějí kolem a vesnice jen protla jejich cestu. Zabránit loupeži se rozhodne a pokusí mladý muž, jenž u vesnice žije a pracuje v papírně. Shodou náhod a neuvěřitelného štěstí se mu podaří oba kriminální živly zneškodnit a zabít. Věc přijede do vesnice vyšetřovat detektiv, který začne pomalu zjišťovat, že štěstí a náhody neexistují, jen psychologie a logika. Brány minulosti postav se tak znovu otevírají a vězte, že minulost je mrcha. ~ Vyšetřování i zjišťování pravdy, hudba, kamera, herci i ta akce, které zase není tak moc, tak akorát, všechno se mi tu líbilo, včetně důvodů a jednání postav. Jenom té moderní hudby mohlo být využito ve větší míře, k dění sedla perfektně, a naopak toho žvatlání v závěrečných titulcích mohlo být méně, jako že spíš žádné. Příjemné skoro dvě hodiny. ~ PS: Díky za titulky Lagardere ~~~ PS: Nečekejte od filmu hromadu bojových scén, tohle NENÍ akční bojový film! Krimi / Drama / špetka Akce.(13.11.2011)

To máte tak, když Hercule Poirot přijede na místo Čínu a než aby si svolal podezřelé a postupně jim vysvětlit, jak se to všechno semlelo, pozve si zkrátka jen toho největšího vrahouna dynastie Tic Tac. A co čert nechtěl, skamarádí se spolu. Po zbytek filmu tam Donnie Yen chodí s žampionem na hlavě nebo si hraje na jednorukýho banditu. A na konci vám k titulkům zahrají Balls to the wall ale pozpátku. Ovšem, vyplatilo se.(16.11.2014)

Čínská líbivá pohádka o nápravě brutálního vraha dětí a budete tomu věřit ! Za prvé ho hraje přece Donnie Yen a to je dobrák přímo od zlomené kosti a za druhé když se chcete polepšit a myslíte to vážně, stačí když zabijete otce a máte rozhřešení v kapse, záleží však na Vašem čchi a přítelem pod schody, zda se Vám to podaří. Za třetí nebude.. Čili pokud jsem to správně pochopil, šlo o postavení se vlastní minulosti a vypořádání se s ní, no i tak se dá. Prdel mi z toho neupadne, nemám totiž šesté žebro (verbalova teorie) a používám nýtky ( hypotéza Ketri). Navíc každý by měl vědět, že prdel neupadává, ale může ulétnout ( pravda).(5.7.2013)

Žáner tohto filmu perfektne opísala Nevada, filozofickú rovinu vystihla MaedhRos a formu zhodnotil Adrian. Takže čo by som k tomu dodal? Počas prvej hodiny som bol nadšený hravosťou akou režisér pristupuje k žánru a počas druhej polovici filmu som mal strach a zároveň sa modlil, aby sa nevyskytol nejaký zádrhel, ktorý by to celé zbúral ako domček z kariet. Našťastie k tomu nedošlo a výsledok je proste pecka. Osobitne musím pochváliť herecký výkon Donnieho Yena. Pretože v minulosti som jeho prejav dosť kritizoval a to aj v takých ikonických úlohách akou je Ip Man. Buď sa radikálne zlepšil, alebo jeho minimalisticky prejav tentoraz dokonale sadol k úlohe ktorú stvárnil. Hlavné je, že v dramatických scénach sa mu konečne podarilo, vo mne vydolovať potrebné emócie. Čo je vzhľadom na to, že tento film je postavený na príbehu a nie na bitkách, extrémne dôležité. Takže pokiaľ viete, čo máte od tohto filmu očakávať, tak budete určite nadšení ako som ja. 10/10. edit 2020: tak aj na druhý pokus je to totálna pecka. V prvom rade to je dráma o postavách so skvelými hereckými výkonmi (áno vrátane Donnieho, ktorý tu podáva jeden zo svojich najlepších výkonov). Protipólom k Donniemu je Takeshi Kaneshiro. A to jak v dramatickej rovine, tak filozofickej v ktorej sa rozoberá povaha človeka, či sa dokáže zmeniť, či je dôležitejšie naplnenie zákona alebo milosrdnosť. Proste na obyčajné kung-fu tu je kopa tém na zamyslenie. K tomu je film podaný ako detektívka v ktorej sa postupne odkrývajú tajomstvá jednotlivých postáv. No a v poslednom rade to je aj famózne kung-fu s bitkami, ktoré sú predrátované alebo zrýchlované a napriek tomu, že taký štýl nemusím, tak vyzerajú pôsobivo. Jednak sú kontaktné a neskutočne drsné tak choreografia je vynaliezavá,ponúka mnoho netradičných kúskov a hlavne každá bitka je plná emócii, lebo vám na postavách záleží a záporáci naháňajú strach. Im kraľuje bývalá hviezda žánru Jimmy Wang Yu, ktorého hurónsky hlas pôsobí neskutočne hrôzostrašne. Vrcholom filmu je pre mňa scéna rozovoru medzi Donniem a Jimmym v ktorej sa smejú a plačú zároveň. To je scéna plná emócií. A celý film totálne vygraduje finálna bitka v ktorej som už vôbec nedýchal. Technická stránka je bezchybná. Všetko je prehľadné a nájde sa tu kopa nádherných kamerových kompozícií. Takisto hudba ponúkne kopu skvelých motívov. Toto je proste jeden z tých filmov, kde všetko do seba dokonale zaklaplo, takže dávam zaslúžených 10/10.(6.11.2011)

• - O bojovou choreografii se postaral Donnie Yen, představitel Lia.

• - Snímek je přepracováním grafické novely "A History of Violence" z roku 1997 autorů Johna Wagnera a Vincenta Lockeho. (Conspi)

• - Akční režii na filmu dělal Donnie Yen. Kredit akční choreograf sdílí Yan Hua a Kenji Tanigaki. (Rominator)