Rychle a zběsile 6

Rýchlo a zbesilo 6

Fast & Furious 6

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 130 min

Jak upozorní v jedné scéně Tyrese Gibson (šašek, který ale jako jediný říká králi pravdu, proto bychom ho měli brát vážně), Rychle a zběsile 6 je třeba chápat jako alegorickou výpravu za Moby Dickem, obrovským nákladním letadlem, do kterého hrdinové zabodnou harpuny a srazí ho k zemi jako nějakou ohromnou poletující velrybou. Dwayne Johnson posedlý dopadením Shawna tu pochopitelně zastupuje kapitána Achaba, tým kolem Doma zase posádku harpunářů, která mu v jeho úsilí navzdory různým nepřízním pomáhá. Tahle celkem originální adaptace Bílé velryby od Melvilla, kterou tu před námi tvůrci Rychle a zběsile 6 rozehrávají, je mimo to doplněna ještě o tři naprosto mimořádné automobilové honičky. Nevím přesně, kdo na těch scénách dělal, protože v Hollywoodu je běžná praxe, že akci natáčí úplně jiný tým než ten, co se motá kolem režiséra. Prostě se na to najme speciální firma. Kdysi mě třeba zarazil rozhovor s hlavním kameramanem Quantum of Solace, který tvrdil, že se natáčení akčních scén vůbec neúčastnil. Vtipné jsou z tohoto hlediska pak ovšem lidé, kteří chválí nějakého režiséra za akci a vytýkají mu slabší příběh, ačkoliv právě příběh je jeho hlavní a často i jedinou devizou, zatímco akce jde úplně mimo něj. Chci nicméně říct, že zejména honička na dálnici v Rychle a zběsile 6 snese srovnání s tím nejlepším, co tu za poslední dvě dekády na tomhle poli vzniklo. Je tam všechno - rovnoměrný přímočarý pohyb, zrychlený pohyb, pohyb po kružnici, rovnoměrně zrychlený pohyb po kružnici i nerovnoměrný pohyb.(13.7.2013)

Opět jeden film, ze kterýho mě rozbolela hlava. Snímek se zápletkou jako z dílu seriálu Mission: Impossible, který stojí za to vidět kvůli luxusní (ve filmu snad asi jediné denní) dálniční honičce s tankem, Gině Carano a pak pár naprosto unikátním scénám, jako například Domovo odskočený čelíčko, kterým jsem se solidně vysmál. Na předchozí díl tohle nemá ani náhodou, za to má Sung Kanga. Slabota... 65%(13.7.2013)

Tento díl je nejakčnější ze všech dílů. Pro fanoušky série povinnost, pro příznivce akčního žánru a automobilové nadšence taktéž. Justin Lin na závěr svého setrvání u téhle ságy dokázal připravit to nejlepší, co jen mohl. ...100%...[23.05.2013_Cinestar_Černý most](23.5.2013)

Jednička to nastartovala, dvojka nám ukázala, jak vypadá slabší odvar, trojka diváky zavedla za jinými postavami do Tokia, čtyřka ukázala, že série ještě není mrtvá a může dál fungovat, pětka dovedla sérii na vrchol a šestka zůstala těsně pod ním. Stále se bylo na co koukat, Vin Diesel a Paul Walker hrají role, které jim svědčí, podobně jako Dwayne Johnsonovi. V příběhu šestky se vrací na scénu také Michelle Rodriguez, což je příjemným kořením pro tento příběh, do něhož v cameu zasáhne také Jason Statham. Hledat tu nějakou realističnost u akčních scén nemůžeme, podobně jako v předchozích dílech, ale stále jde o povedenou zábavu, která připravila půdu pro sedmičku, na kterou se brzy vydám do kina.(31.3.2015)

70% - Obsahuje spoilery: Stále je to moc dobré a zábavné, ale chtělo by to trochu ubrat na nereálnosti akčních scén. Vlastně všechno, co se dělo od setkání Diesela s Evansem u osamělé továrny, kde si tvůrci asi řekli, že dupnou na plyn akční přiblblosti, zavánělo snahou udělat z Diesela a spol. neskutečné superlidi. Neříkám, že se celá série nenese v určité nadsázce a je mi jasné, že chce Lin stále udivovat nečím novým, ale těch momentů s nadzvednutým obočím a wtf na rtech, kdy stačilo málo, aby scéna byla tak akorát a místo toho byla ještě kousek vyšroubovaná, bylo až moc. Sám Diesel se proměnil v až moc velkého mudrce a Evans byl jako záporák takový nemastný neslaný, vůbec mi nenaháněl pocit nejistoty a nebezpečí, což by záporák v současném akčním filmu měl dokázat. Madam Rodriguez měli nechat mrtvou, její návrat se mi nelíbil. Navíc Elsa Pataky je tisíckrát víc sexy. Smrt Gal Gadot je také nejvíc nesmyslná, pokud se tato kráska taky nechystá v sedmičce vstát z mrtvých a pořádně Stathamovi nakopat prdel za zabití jejího šikmookého miláčka, pro kterého se obětovala, aby žil o pár chvil déle, než ona. No, kdybych to měl shrnout, víceméně jsem dostal, pro co jsem si přišel, nebýt čtyřky a pětky, hodnotím lépe. A na 7. díl se samozřejmě těším, mám tyto postavy rád a dokud se něco někde opravdu nepodělá, akční film s automobilovými honičkami, pěstními souboji akčních ikon současnosti, přestřelkami a krásnými ženami mě bude bavit klidně ještě 10 dílů...(22.6.2013)

• - Jordana Brewster musela mít jen menší roli, protože měla závazky k seriálu Dallas (od r. 2012). (S.W.A.T)

• - Spoiler: Potitulková scéna filmu odhaluje upravenou část z filmu Rychle a Zběsile: Tokijská jízda (2006). V té nová postava Iana Shawa (Jason Statham) zabíjí Hana (Sung Kang) při zběsilém nárazu do jeho auta, čímž odhaluje vrahovu identitu, která byla ve starším díle zatajena. Následně vyhazuje náhrdelník k Hanově autu a volá Dominicovi (Vin Diesel). Hanovo auto pak exploduje, čímž je odhaleno, že třetí film Tokijská jízda se chronologicky odehrává po událostech tohoto filmu. I když má tak tento díl v názvu číslici šest, jedná se dějově o díl pátý. (ManOfPhoenix)

• - Dívka, která startuje v Londýně noční závod mezi Dominicem Torettem (Vin Diesel) a Letty (Michelle Rodriguez), je zpěvačka Rita Ora. (Caszidy)