Rychle a zběsile 6

Rýchlo a zbesilo 6

Fast & Furious 6

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2013, 130 min

Tento díl je nejakčnější ze všech dílů. Pro fanoušky série povinnost, pro příznivce akčního žánru a automobilové nadšence taktéž. Justin Lin na závěr svého setrvání u téhle ságy dokázal připravit to nejlepší, co jen mohl. ...100%...[23.05.2013_Cinestar_Černý most](23.5.2013)

Vsazení vysokooktanové akce do melodramatického rámce bylo vzhledem ke směřování série a k jejímu pojetí zlodějského týmu jako rodiny zřejmě nevyhnutelné. Melodramatické konvence jsou důvodem, proč film končí až na druhý pokus, proč má problémy s rytmem a proč se postavy řídí mentálními schématy na úrovni tříletých dětí. Rodinná tématika filmu brání v rozběhnutí, neboť po každé větší akční scéně následuje plkání o důležitých hodnotách, kterým je pouze nahrazována důmyslnější zápletka. Jediný, kdo dokáže nápadnou melodramatičnost reflektovat, je hlavní padouch, uvažující ze všech postav filmu nejracionálněji. V kontextu filmu poháněného nelogičnostmi a sentimentem představuje anomálii, která musí být odstraněna. ___ Jasný cíl filmu i přibližný způsob jeho dosažení je představen krátce po nostalgických úvodních titulcích (akcentujících logicky především "parťáckou" rovinu předchozích filmů) a teprve po jeho dosažení dochází k drobné modifikaci nevzrušivě přímočarého vyprávěcího vzorce: Torettova parta vymyslí, jak se dostat Shawovi na kobylku – Shaw je chytřejší a dopadnutí se vyhne, při čem exploduje několik drahých aut a zemře pár anonymních civilistů – Torettova parta vymyslí jiný plán, při jehož realizaci exploduje více drahých aut a zemře více anonymních civilistů... . Namísto postupného rozvíjení motivů a promyšleného dávkování informací jsou karty zbrkle vyloženy na stůl a jde se hlava nehlava za cílem (ani dvě malá "ženská" příběhová překvapení, jedno laciné, druhé hloupé, nijak nezvrátí dosavadní průběh událostí). Film je ještě víc narativně „dezintegrovaný“ než pětka, ale nerušené sledování v relaxačním „standby“ módu neumožňuje – požitek z atrakcí narušují ony často a ve vší vážnosti vedené dialogy. Kruciální problém pak představují samotné akční scény, rozbité množstvím zbytečných střihů a doražené očividnými digitálními triky (jediná automobilová honička z Jacka Reachera je zrežírovaná mnohem přehledněji než libovolná honička zde přítomná). __ Zatímco ženy jsou ve filmu nebezpečné, zrádné, bezbranné, po amnézii nebo pro pohled, mužům byly přisouzeny role neocenitelných ochránců, schopných milenců a excelentních řidičů. Šestý díl Rychle a zběsile je jednou velkou chlapskou pózou, filmem, z něhož je příliš patrná jistota sebou samým a hodnotami, které vyzdvihuje: pokud máte dost peněz, fyzické síly nebo zbraní (ideálně kombinací všeho uvedeného), můžete si dovolit na kohokoliv prakticky cokoliv. Jenom tím nesmíte ohrozit rodinu. Relativizace padoušských a hrdinských rolí skrze sebereflexivní poukázání na podobnost týmů, které proti sobě stojí (a jejichž členové se spolu utkají víceméně dle toho, jak je Roman spáruje), je nakonec jenom další z falešných gest, jimiž se Lin snaží zastínit skutečnost, že tentokrát vsadil na velké svaly, prázdné fráze a nabubřelou rétoriku více, než kolik je stotřicetiminutová žánrovka schopna unést. Nepopírám, pořád je to pleasure, ale po pětce, jejíž testosteronová přepálenost byla ještě vcelku přijatelná, mnohem více guilty. 70%(21.5.2013)

"Jak se tak koukám na ty obrázky, jakoby jsme honili naše zlí dvojčata." Na dvě hoďky byla podmínečně pozastavena platnost většiny fyzikálních zákonů a já jsem za toto rozhodnutí vděčný. Zejména proto, že kromě úderů, nábojů či pneumatik se nešetřilo ani chlapáckými hláškami a toho si já cením. Kromě toho si rozhodně budu dlouho pamatovat výjezd tanku z kamiónu na dálnici, skvělé bitky Michelle Rodriguez s Ginou Carano i skoky do hlubiny hluboké tak, že ani Hluboké hrdlo tak hluboké nebylo. Asi by nebyl problém najít ve filmu několik stovek nesrovnalostí, ale ty v dýmu z driftujících pneumatik není těžké přehlédnout.(27.10.2013)

Jedinej díl ze série, co jsem viděl kromě jedničky (ta mě moc nebrala) a musim říct, že super. Samozřejmě že největšim plusovym bodem je tu super nabušenej The Rock. Walker a Diesel normálka, o něco víc mi sedli Tyrese Gibson s Ludacrisem, to byla slušná dvojka. Ženský mi tu přijdou přehnaně drsný a moc jim to nežeru (kromě Giny Carano, před tou bych zdrhal). Co se týče samotnýho filmu, má super tempo, slušný akční scény a nenudil sem se skoro vůbec, jen občas sem si říkal, jestli to u některejch scén opravdu myslej vážně (záchrana michelle rodriguez dieselem při auto honičce nebo co ta runwayi na konci, dyt po ní jeli asi 40 minut furt rovně). Stejně ale převládá spokojenost a určitě si pustim pětku.(19.8.2013)

• Gilmour93

JARDAHONBA za body určitě vrněl blahem, jako by si na účet připsal další bod, leč mě tentokráte nechalo Linovo oktanové křepčení nezvykle chladným. Akce sice dosahovala velkoleposti bicepsu „Thora ze Samoi“, ale na rozdíl od pětky s ní nechutně kapal mazlavý olej neživočišné digitálnosti, co fyzikální zákony nepopírá, ale rovnou na ně sere a Pavlu Soukupovi dodává dosud netušená témata do minutek s Besipem. Navíc ten klišoidní bešamel kolem, když zrovna neburácely motory a civilisté stroze neumírali pod pásy tanku, budil subjektivní dojem, že je vše delší, než přistávací dráha při finální akční sekvenci. Jména Statham a Wan mě možná nalákají na sedmičku, ale něco mi říká, že se jim nepodaří splnit můj sen - hodit těm machos a amazonkám kostkový cukr do nádrže.. Apropo, kdyby prezident Zeman půjčil Dieselovi svou pihu, stačilo by už jen lízátko a je tu detektiv Kojak..(1.10.2013)

• - Úvodné preteky sa odjazdili na severozápadnej časti ostrova Tenerife zvanej Teno. Vo filme sa zdá, že autá pretekajú obrovskou rýchlosťou, ale v skutočnosti je táto cesta úzka a nedá sa po nej jazdiť rýchlejšie ako 40-50 km/h, okrem iného aj kvôli ostrým zákrutám a zlému stavu vozovky. Niektoré tunely v smere cesty nie sú spevnené ani osvetlené a vjazd do nich je označený upozornením "na vlastné riziko". Touto cestou sa dá dostať k majáku Punta de Teno. (monalisa69)

• - V čase 01:03:25 si Brian (Paul Walker) při bitce ve vězení obmotává kus hadru kolem ruky, v následující scéně, kde dokončuje úder, už však hadr na ruce nemá. (forkys)

• - Ve scéně, kdy se v úkrytu v Londýně Roman Pearce (Tyrese Gibson) snaží dostat k sladkostem v automatu na jídlo a agent Luke Hobbs (Dwayne Johnson) rozstřílí sklo automatu, je možné vidět, že automat obsahuje americké sladkosti namísto britských. (Shadowspark)