!Women Art Revolution

Fascinujúca výprava bohatou a do veľkej miery neznámou históriou feministického umeleckého hnutia.  Americká umelkyňa a filmárka Lynn Hershman Leeson sa venuje mediálnemu umeniu už od začiatku 70. rokov a známou sa stala vďaka svojim nedávnym prevratným filmom s Tildou Swinton (Teknolust (2002), Conceiving Ada (1997)). Po ukončení umeleckej školy v San Franciscu začala, inšpirovaná svojimi priateľkami – umelkyňami, natáčať rozhovory s kolegyňami, kurátorkami, historičkami a kritičkami. Tento ambiciózny dokument hovorí o práci mnohých umelkýň a prináša nám vzácne komplexný pohľad na rozmanitosť a bohatosť feministického umenia. (oficiální text distributora)

mrart

Dokument začíná roku 2006 dotazem na návštěvníky Whitneyova Muzea umění v New Yorku: „Můžete jmenovat tři ženské umělkyně?“... Women art revolution je důležitý dokument o feministickém uměleckém hnutí v Americe od konce 60tých do 80týchlet. Cenný je hlavně velmi archivními i vcelku nedávnými rozhovory s důležitými autorkami (včetně skupiny Guerilla Girls), které pomohly ke změnám a transformaci mnoha panujících stereotypů v uměleckém světě. ()