poster

All Watched Over by Machines of Loving Grace (TV seriál)

Dokumentární

Velká Británie, 2011, 3 x 60 min

Režie:

Adam Curtis

Scénář:

Adam Curtis

Komentáře uživatelů k TV seriálu (6)

 • Marius
  *****

  Nazvať Ayn Rand filozofkou je urážkou filozofie. Inak Curtis zas nesklamal.(6.10.2011)

 • Vavča
  ****

  Krátký seriál rekapitulující jedny z největších myšlenkových konceptů a mýtů 20/21. století, velmi informativní, nekompromisní, temné, nesnaží se to naznačovat kudy z toho marasmu ven, ale už jen skopáním finační elity do kuličky, vyvrácením konceptu celosvětového ekologického vybalancovaného systému, prokázáním, že demokratizace se neodehraje skrze net a když, bude trvat jen krátce. To všechno jsou velmi závažné závěry, které si dodnes mnozí neuvědomují. Ovšem nejzábavnější je poslední díl, konečně je vidět, kdo může za ten nehorázný bordel v Africe, kde jsou kořeny. To že na budku dostane Dawkins a jeho předchůdci je pouze třešničkou na dortu. Je vynikající podívat se na známé koncepty z jiného úhlu a vidět, čemu mnohdy doopravdy slouží a zejména jak propagátoři těchto myšlenek dopadli, to je nejvíce ilustrující, jak ubozí mhody byli. Závěr je pořádnou ranou do žaludku západní civilizaci, otázka je ,zda to může mít v dnešní době ještě nějaký dopad. Velmi edukativní, myslím že i přes náročnost témat, žáci 9. třídy a středních škol tomu budou v pohodě rozumět.(3.8.2011)

 • evulienka3
  *****

  Tento dokument by mal byť povinný!(20.1.2016)

 • KlonyIlony
  *****

  Curtisův nový seriál dává mnoho námětů k přemýšlení – druhá epizoda např. pojednává o tom, jak na základě teorie o rovnováze ekosystému elitní think-tank Club of Rome došel k závěru, že dojde k celosvětovému ekologickému kolapsu na začátku 20. století; teze o povaze ekosysému (tedy že „ekosystém“ není dynamický systém; příroda se vyvíjí chaoticky) mají sami o sobě závažné implikace; Curtis v seriálu taky mistrně načrtl intelektuální historii posledního staletí – nebo řekl bych spíš její temnou stránku (Curtis, jak známo, se věnoval i dopadům myšlenek Freuda a neokonzervativců); Curtisovy jde o to ukázat, jak tyto (zřejmě chybné) představy o „ekosystému“, lidské přirozenosti etc. ovlivňují a formují naši společnost. 1. epizoda je hlavně o dopadu myšlenek filozofky extrémního individualismu (nazvané objektivismus) Ayn Randové, jimiž se inspirovali teoretici (či vizionáři) internetové utopie a vládní činitelé odpovědní za politickou ekonomii (bývalý ředilet FED Allan Greenspan v mládí patřil do jakéhosi okultního kroužku kolem Randové). Ve 3.dílu Curtis mimo jiné představuje životní příběh biologa Richarda Dawkinse, který byl schopen teoreticky ukázat, že lidé fungují jako stroje na přenášení genů, a jsou proto "naprogramovaní" k egoismu nenávisti druhých. Toto "zjištění" jej prakticky dovedlo k šílenství a sebevraždě. Myslím, že Curtis tímto filmem chtěl ukázat, jak se chápání přírody a nás samých jako mechanismu promítlo v přístupu k životu. Jeho pojetí je z principu příliš idealistické, je však přínosné o těchto tématech přemýšlet. Curtis rozhodně odvedl skvělou práci v osvětlování klíčových intelektuálních problémů dneška.(20.7.2011)

 • Mo.
  *****

  Jak by to bylo snadné, kdyby člověk nebyl ničím víc, než jen biologickým strojem poháněným geny a celá příroda a svět by byly jako jedny velké perfektně seřízené hodiny. Žádná svobodná vůle, žádná odpovědnost, všechno v dokonalé rovnováze. [--] Jenomže lidé nejsou roboti, příroda není v rovnovážném stavu, běžné chápání pojmu ekosystém je úplně mimo, a Allan Greenspan zřejmě šukal Ayn Rand a k tomu fetoval. Dokument Adama Curtise velmi poutavě rozkrývá, jak se stalo to, že si na mechanistickém pohledu na svět začala ujíždět celá západní kultura a jak obrovské globální dopady to má na společnost a život lidí v ní.(9.12.2012)

 • Vlče
  *

  Adam Curtis je brilantní dokumentarista, ale tady si ukousl příliš veliké sousto. Century of Self nutilo dívat se na dvacáté století úplně jinýma očima a oproti jiným dokumentům se vyznačovalo nebývalým rozsahem průzkumu problematiky. To je ale právě ta největší nevýhoda téhle mini série: pasáže o ekologii a hlavně evoluci (Hamilton a Dawkins) jsou v podstatě úplně zcestné a složené ze špatně interpretovaných "faktů". V případě dokumentu o těchto věcech by to byl zásadní problém, ale pokud by někdo chtěl vysvětlovat na jejich základě genocidu ve Rwandě, je to prostě průser... Curtis se tak nepřímo a snad i trochu nechtěně přidává k těm, kdo vědu nechápu a špatně jí využívají k vysvětlování současných společenských fenoménů. Jinak forma - hudba a obraz a jejich vzájemné přechody - je naprosto dokonalá.(28.12.2013)