V prvním dílu nového pokračování cyklu České televize „Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých“ navštívíme Český Krumlov, který v současnosti patří k nejobdivovanějším a nejnavštěvovanějším historickým památkám Čech. Podíváme se na skalnatý ostroh před ústím Křemžského potoka do řeky Vltavy, kde byl vystavěn Maidštejn, jeden z největších obranných a správních hradů Rožmberků. Hrad Vitějovice je krásnou ukázkou rozestavěného královského hradu s obvodovou zástavbou, která nám umožňuje nahlédnout jak do postupu výstavby, tak i do boření hradu. Údolí řeky Malše v okolí Kaplice zdobí několik zřícenin hradů, které postupně upadly téměř v zapomnění. Jedním z nich je i královský hrad Velešín. Jen krátkým účinkováním na scéně české historie se může pochlubit hrad Kuglvajt, občas nazývaný podle vísky, u které se nachází, Kuklov. Rozsáhlé zříceniny málo známé tvrze Pasovary nalezneme v zarostlých troskách stejnojmenné vesnice nedaleko Českého Krumlova. Zatouláme se i do krajiny zaniklých hradů a pokusíme se vypátrat, kde se nacházely Ledenice, Maškovec, Boršov a Poděhusy. (Česká televize)