Romeo and Juliet

Romeo & Juliet

Rómeo a Júlia

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

Nová adaptace věčného příběhu z Verony, vlastně teprve druhá, kterou jsem viděla (ne, na Lea jsem ještě duševně nedospěla) a na Franca Zeffirelliho to sice nemá, ale přesto.. není vůbec špatná. Celkově jsem to čekala daleko horší, a přestože mi herečtí Romeo a Julie přišli hodně podobní (téměř by se dalo říct, že by jinde mohli hrát sourozence), hodila jsem to za hlavu a užívala si příběh, a dokonce se jim podařilo mě v závěru překvapit, lehce, dokonce i starý dobrý Will by byl překvapen, co mu to provedli za taškařici. Ale.. nebudu jako jiní, kteří to hnidopišsky uvádějí na pravou míru- ano, všichni víme, že se Romeo otráví a pak se teprve probudí Julie, aby se nakonec probodla dýkou. Chápu C.C., že byl v pokušení to udělat jednou jinak, že mu v hlavě hlodal červík pochybností, jak by to vypadalo, kdyby... si ještě stihli pohlédnout naposledy do očí. Z těchto a jiných naprosto irelevantních důvodů (krásně se mi spustila rýma) za 4*.(24.2.2014)

• kaylin

Zfilmovat takhle klasickou hru jen proto, aby byla zfilmována i v roce 2013, je docela smutné. Sem tam je tu nějaký ten herec, který byl zajímavě vybrán, ale režie je naprosto povrchní a alibistická. Jako kdyby si tvůrci řekli, že tohle je prostě klasika a ta se natočí sama. Hailee se mi v tomhle ani trochu nezamlouvala, a ani Romeo není žádný zajímavý typ. Tenhle film nedává nic navíc. Na divadle bych to viděl raději než v téhle podobě bez nějakého vlivu na diváka, bez emocí.(17.4.2014)

• nascendi

U tohto paškvilu snáď ani nemusím opakovať, že nakrútenie remaku je odôvodnené, ak je nová verzia lepšia alebo iná, ako predošlé. Netušil som, že Shakespearovo dielo je možné sprzniť až takým spôsobom. Zefirelliho verziu mám medzi svojou desiatkou najobľúbenejších a tento nepodarok by dobre zapadol do doposiaľ nepridanej topky. Je zaujímavé, že ku všetkej tej hrôze, ktorá bola na predlohe spáchaná (tých zopár slušných výkonov vo vedľajších úlohách nič nezachránilo) sa pridal aj slovenský dabing odpadovej úrovne.(21.8.2016)

Hezké exteriéry a výprava. Korzenowskiho hudba není vůbec zlá, ale jako bych ji už někde slyšel před tímto filmem. Bohužel, Julie - Hailee Steinfeld - je antirecitační mumla, které kazí dojem z předloženého textu. Tedy alespoň těch částí, ve kterých scénárista nevykastroval Shakespearův původní skvost. Překvapivě dobrý recitační projev (nikoli herecký) má Romeo a hlavě mnich Giamatti a Damien Lewis. Na Zeffirelliho to nemá, na Luhrmanna možná, ale toho zabíjí spíše ta kontemporarizace, než třeba herecké výkony.(3.4.2014)

• kareen

Na první pohled je všechno v pořádku - dobré dobové exteriéry, kostýmy, žádné šílené experimenty s verši Williama Shakespeara a navíc pár velmi dobrých herců ve vedlejších dospělých rolích. To se bohužel nedá říci o ústřední dvojici. Julie by ještě jakž tak ušla, naproti tomu Romeo je takový ten hezoun, který jako by vypadl z libovolného seriálu na Disney channels, pořád hází kolem sebe líbezné pohledy a cukrbliky, zato když konečně otevře pusu a začne bezvýrazně deklamovat slavné verše, je to dost průšvih. Vůbec, pokud se týká omladiny, měla jsem pocit, že se dívám na jakousi historickou verzi ( Will doufám promine) Gossip girls a nebylo to jen účastí Eda Westwicka. A co je horší, celé mi to přišlo takové vyprázdněné, bez duše a citu. Navzdory všeobecně zažité představě, Julie a Romeo není tragédie o lásce, konec konců, Romeo byl ve vztazích dost přelétavý a vztah s Julií by mu možná také nevydržel, nebýt hořkosladké příchuti zakázaného ovoce. Ne, tato hra je hlavně a především tragédií o nesmyslné nenávisti, která zničí vše, co jí přijde do cesty. Proto je také tak stěžejní smrt Merkucia a jeho fatální zvolání : "Mor na vaše rody ". Ne ovšem tady, tady je to odbyté a chybí tomu jakákoliv výpovědní síla, ne snad, že by fešácký představitel Merkucia měl nějaké charisma, či snad schopnost to utáhnout. Zaffirelliho verze je skvělá, osobně mám ráda i Luhrmannovo moderní provedení, ale tenhle snímek si do pomyslného žebříčku dramatikových oblíbených adaptací rozhodně nepřidám.(2.4.2014)

• - Natáčení probíhalo v italském Mantui. (zuzatko1996)

• - Prvním najatým skladatelem byl James Horner. Jeho práce však byla zamítnuta. (Mirokukii)

• - Na casting na roli Romea přišlo více než 300 herců. (Fevas)