Romeo and Juliet

Rómeo a Júlia

Historický / Romantický / Drama

Velká Británie / Itálie / Švýcarsko, 2013, 118 min

• kareen

Na první pohled je všechno v pořádku - dobré dobové exteriéry, kostýmy, žádné šílené experimenty s verši Williama Shakespeara a navíc pár velmi dobrých herců ve vedlejších dospělých rolích. To se bohužel nedá říci o ústřední dvojici. Julie by ještě jakž tak ušla, naproti tomu Romeo je takový ten hezoun, který jako by vypadl z libovolného seriálu na Disney channels, pořád hází kolem sebe líbezné pohledy a cukrbliky, zato když konečně otevře pusu a začne bezvýrazně deklamovat slavné verše, je to dost průšvih. Vůbec, pokud se týká omladiny, měla jsem pocit, že se dívám na jakousi historickou verzi ( Will doufám promine) Gossip girls a nebylo to jen účastí Eda Westwicka. A co je horší, celé mi to přišlo takové vyprázdněné, bez duše a citu. Navzdory všeobecně zažité představě, Julie a Romeo není tragédie o lásce, konec konců, Romeo byl ve vztazích dost přelétavý a vztah s Julií by mu možná také nevydržel, nebýt hořkosladké příchuti zakázaného ovoce. Ne, tato hra je hlavně a především tragédií o nesmyslné nenávisti, která zničí vše, co jí přijde do cesty. Proto je také tak stěžejní smrt Merkucia a jeho fatální zvolání : "Mor na vaše rody ". Ne ovšem tady, tady je to odbyté a chybí tomu jakákoliv výpovědní síla, ne snad, že by fešácký představitel Merkucia měl nějaké charisma, či snad schopnost to utáhnout. Zaffirelliho verze je skvělá, osobně mám ráda i Luhrmannovo moderní provedení, ale tenhle snímek si do pomyslného žebříčku dramatikových oblíbených adaptací rozhodně nepřidám.(2.4.2014)

• Shakers

Ľúbi sa príbeh Vila Šejkspíra, ale ani druhý film s tým príbehom ma moc nebavil. Baz Luhrmann mal síce výborný casting, ale to jeho moderné spracovanie bolo fakt strašné. Tu je dobová atmosféra a výprava skutočne fajn a ešte viac fajn je hudba Abela Korzeniwskiho, kvôli nemu som si ten film vlastne aj pozrel, ale to je na filme jedno výrazne plus a týmto končí. Ústredné duo je skutočne nesympatické a hrozné, najradšej by som im hodil nejakú tehlu do hlavy. Jediní kto to ako tak za niečo stojí je Paul Giamatti. Inak bieda, nezáživne vyrozprávaný príbeh a otrasný herci celý film ťahá ku dnu rýchlejšie ako diera v Titanicu. Obľúbený soundtrack: Juliet's Dream, A Thousand Times Good Night, The Cheek of Night. 50% - 2*(27.3.2014)

Naveky najsmutnejší, taký je - ten príbeh Romea a jeho Júlie... Jednoducho dokonalé! Konečne sa nesmrteľný príbeh Lásky Romea a Júlie dočkal krásneho spracovania. Hodnotiť Shakespearov príbeh, s ktorým našťastie Julian Fellowes takmer nepohol, je vlastne zbytočné - každý ho poznáme a vieme akú obrovskú krásu v sebe prináša. Problémom pri prerábaní takých svetoznámych literárnych veľdiel však býva spracovanie. V tomto prípade však márne hľadám, čo by som tvorcom filmu vlastne vytkol - naozaj, nič ma nenapadá, aj keď možno mnohých odradí fakt, že tu nehrajú žiadne herecké megahviezdy - to však ja považujem skôr za Plus, pretože aspoň nepadá pozornosť len na hercov, ale skôr na to nádherné prevedenie a príbeh ako taký. Hailee Steinfeld a Douglas Booth sa mi ako hlavné postavy veľmi pozdávali, aj keď vraj Júliu mala pôvodne hrať Lily Collins, ktorá by bola taktiež isto vynikajúca. Najviac však filmovým kritikom prekážalo, že dialógy boli prerobené a upravené, takže nedodržali pôvodné veršované shakespearovské podanie. Aj keď neviem aký s tým je vlastne problém, keďže žiadne podstatné časti pôvodnej hry neboli opomenuté, ani prekrútené, dokonca tie najslávnejšie dialógy zostali úplne pôvodné. Náhodou to bolo aspoň epickejšie a plynulejšie. Čo sa týka výberu exteriérov, interiérov a kulís - tu treba vyjadriť obrovský obdiv. Vybrať ulice renesančnej Mantovy bolo skvelou voľbou, keďže to mesto ešte aj dnes pôsobí oveľa útulnejšie a renesančnejšie ako Verona, a tak to dodalo príbehu oveľa malebnejšiu atmosféru. Navyše tie kláštorné pestrofarebné freskové interiéry Sacro Speco v Subiacu, no fantázia. Vynikajúca voľba, o tom niet pochýb! Za mňa bez váhania 5*.(26.1.2014)

• LaRhette

Uf uf. Zatím poslední film k tématu, který jsem viděla. Nejspíš na dlouho. Už někde ze začátku jsem usoudila, že mi na tom něco nesedí, ale co? Obsazení může typově připomínat právě původní Zeffirelliho adaptaci. Autor nejspíš počítal s úspěchem, který mu přinese návrat ke klasické adaptaci v kombinaci s obsazením mladičké, ale už na Oscara nominované, sedmnáctileté Hailee Steinfeld (2010 - vedlejší role v Opravdové kuřáži bratří Coenů) a jedenadvacetiletého Brita Douglase Bootha, známého z úspěšných seriálových Nadějných vyhlídek (2011), LOLu (2012) či nejnovějšího Noeho. Dvojice se k sobě hodí dokonce i fyzicky, ale možná až přespříliš. Jsou si docela i podobní, měla jsem tedy pocit, že je to spíš takové sourozenecké, než že by jejich herecké spojení vyjadřovalo milostné vzplanutí. Shakespearovská řeč už v jejich ústech ztrácí na přesvědčivosti, je to takové to: Bylo to ve scénáři, tak to teď řeknu. Shakespeare má v jejich ústech ožívat, ale nechřadne spíš, čím jsme současnosti blíže?(19.5.2014)

• kaylin

Zfilmovat takhle klasickou hru jen proto, aby byla zfilmována i v roce 2013, je docela smutné. Sem tam je tu nějaký ten herec, který byl zajímavě vybrán, ale režie je naprosto povrchní a alibistická. Jako kdyby si tvůrci řekli, že tohle je prostě klasika a ta se natočí sama. Hailee se mi v tomhle ani trochu nezamlouvala, a ani Romeo není žádný zajímavý typ. Tenhle film nedává nic navíc. Na divadle bych to viděl raději než v téhle podobě bez nějakého vlivu na diváka, bez emocí.(17.4.2014)

• - Role Parise byla původně nabídnuta Paulovi Wesleymu, ten však odmítl, a tak ho nahradil Tom Wisdom. (Fevas)

• - Natáčení probíhalo v italském Mantui. (zuzatko1996)

• - Prvním najatým skladatelem byl James Horner. Jeho práce však byla zamítnuta. (Mirokukii)