Deset důvodů, proč tě nenávidím

• Česko

10 důvodů proč tě nenávidím

10 Things I Hate About You

10 vecí, ktoré na tebe nenávidím

10 Things I Hate About You

Komedie / Romantický

USA, 1999, 94 min

S odstupem času stále nadstandardně koukatelné a zábavné. Film měl štěstí na dobré mladé začínající herce. ■ Shakespearovo Zkrocení zlé ženy se v angličtině jmenuje The Taming of the Shrew. Výraz "shrew" znamenal ve staré angličtině rejska. Rejsek je velmi aktivní, hodně žere, při zápase vydává nepříjemné zvuky. Ve shakespearově době označoval tento výraz zlou a svárlivou (ďábelskou) ženu. Ve filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím, označí ve scéně na parkovišti jedna z postav Kat za "shrew". V českých titulkách je to přeloženo jako "harpyje".(14.9.2011)

Jedna z nejlepších teenagerských romantik, která vyniká hlavně v komediální sféře, kde jsou na denním pořádku hláškující černoští profesoři, výchovné poradkyně píšící erotické romány a otcové, co své dcery pro výstrahu oblékají do oblečků simulujících těhotenství. Neztrácí ale glanc ani když si hrdinové začnou vyznávat lásku v zaparkovaném autě nebo někdo na stadión vypustí zpívajího Heatha Ledgera. Zkrátka výborná záležitost, jíž jsem si ale naprosto zamiloval až po shlédnutí v originálním znění. A ten soundtrack... 9/10(23.2.2006)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +výborný scénář, casting, hudba, v podstatě téměř vše, navíc film zviditelnil oba hlavní představitele -tak možná do dokonalosti chybý nové zpracování :-)/// Tahle romantická Teen komedie se v rámci žánru řadí mezi to nejlepší co je k vidění. Dnes už je snímek trošku starší a po čtvrtém zhlédnutí už film nijak nepřekvapí. Spíše bych řekl, že ho znám nazpaměť. Přesto vždy pobaví a dost dobře se u něj nasměji. Skoro bych řekl, že některé scény se staly již klasikou. Jen je škoda, že film nějakým způsobem nekatapultoval pohlednou Larisu Oleynik (znát ji můžete jako tajůplnou Alex Mackovou ze stejnojmeného seriálu ) do dalších rolí. Ale třeba se nekdy dočkám. Každopádně kdo neviděl, tak to hleďte napravit, rozhodně doporučuji./// Celkem 89%///(13.10.2007)

Není to úplně dokonalá romantická komedie, ale při porovnání Deseti důvodů s dnešními teen komedii bych našel víc jak jen 10 důvodů, proč je zrovna tahle pecka z 99 mnohem lepší. Nesází jen na laciné vtípky a nebojí se sem tam sklouznout i k vážným tématům, ale odvanout všudy přítomnou neskutečnou pohodu se nepodaří ani náhodou. Druhým výrazným důvodem je, že současné "komedie" pro mladé asi jen těžko vyplodí nějaké Herce. Deset důvodů proč tě nenávidím nabídlo Heatha, Josepha Gordona-Levitta a Julii Stiles, ze kterých vyrostli výborní herci. Přidejte si naprosto dokonalé písničkové OST, a vyjde vám film, který je, na rozdíl od dnešní žánrové konkurence na více než jedno použití. 85 %(1.4.2010)

• H34D

Docela průměrná teen romantická komedie s dvěma sympatickými představiteli v hlavních rolích (H. Ledger + J. Stiles). Humor patří vzhledem ke svému žánru k tomu trochu inteligentnějšímu, jenže je ho ukrutně málo. American Pie (1-3) je sice výrazně nechutnější, ale nalejme si čistého, pobavíte se u něj mnohem více. Charaktery všech postav jsou příliš černobílé, škatulkované, vykonstruované, umělé a příběh (~scénář) stupidní a předvídatelný, proto zůstávám pouze u lepších 2 hvězd... 5/10(26.5.2008)

• - Spoiler: Scéna, ve které Kat Stratford (Julia Styles) čte deset důvodů, byla natočena hned napoprvé a podle scénáře se v ní neměla rozplakat. (Jirka_Šč)

• - Režisér Gil Junger ve filmu ztvárnil menší roli jednoho z učitelů. (Olík)

• - Shakespearova hra „Zkrocení zlé ženy“ se v angličtině jmenuje „The Taming of the Shrew“. Výraz "shrew" znamenal ve staré angličtině rejsek. Rejsek je velmi aktivní, hodně žere a při zápase vydává nepříjemné zvuky. Ve shakespearově době označoval tento výraz zlou a svárlivou (ďábelskou) ženu. Ve filmu 10 důvodů, proč tě nenávidím označí ve scéně na parkovišti jedna z postav Kat (Julia Stiles) za "shrew“. (Jirka_Šč)