Amrapali

Dwarka Divecha

Pran Mehra

Kostýmy:

Bhanu Athaiya

Príbeh sa odohráva 500 rokov p.n.l. Zranený kráľ Adžatšatru utečie z bitevného pola, len aby sa dostal do znepriateľeného územia a skolaboval do náručia krásnej tanečníčky Amrapali. Tá netuší, že v uniforme miestneho vojaka sa ukrýva úhlavný nepriateľ jej krajiny, pomôže mu, ošetrí jeho rany a znovu ho postaví na nohy. Kráľ sa rozhodne v prestrojení zostať na mieste a zistiť, prečo bolo jeho vojsko porazené. Amrapali sa medzičasom stáva dvornou tanečníčkou a Adžatšatru je čoraz viacej bezmocný voči jej šarmu. Je ale len otázkou času, kedy sa jeho pravá identita dostane na svetlo sveta... a Amrapali bude musieť čeliť najťažšiemu rozhodnutiu svojho života. ****Jedinečný zážitok. Tento film sa veľmi rýchlo šplhá na špičku mojich obľúbených bolly filmov. Nemalú zásluhu na tom má jedinečná Vyjayanthimala a jej nádherné tance. Na dvdčka sa dostala zostrihaná dvojhodinová verzia, takže niektoré dejové línie nikdy neboli ukončené, alebo boli len spomenuté a ďalej sa s nimi nepracovalo. Je miestami trochu naivný, ale ma krásnu atmosféru starých filmov, v ktorej sa to ľahko stratí :)(13.6.2011)

Amrapali je veľmi pekný film, určite aj vďaka svojej veľmi umiernenej dĺžke na tú do nepôsobil prázdno a zbytočne naťahovaný. Atmosféra starých filmov je tu naozaj pekná a dá sa vychutnať.(19.8.2018)

Příběh inspirovaný buddhistickou legendou o královské kurtizáně a tanečnici Amrapali. Osud jejího milého mi velmi připomínal indického krále Ašóku, obávaného a krvežíznivého válečníka, který po vyhlazení svého úhlavního nepřítele, obrátil svou mysl nadobro k učení Buddhy a opustil cestu válek a násilí. Stal se největším a hlavně nenásilným šiřitelem tohoto směru do všech koutů známého světa. Odkaz hodný následování pro všechna náboženství. Film jako celek je chudším bratříčkem jiného historického skvostu Mughal-e-Azam, ale nabízí na svém konci určitě silnější poselství. Bohužel jsem neviděl mnoho starších indických filmů, ale zdá se mi, že herečky té doby musely být tanečně vyspělejší, než je tomu dnes. Klasických tanců si užijeme opravdu dosyta. Za doprovodu čistě jen hudby, či i se zpěvem. Musím ale přiznat, že písně samy o sobě mi až tolik neučarovaly, ale rozhodně ani nezklamaly. Vizuál je vskutku působivý a okouzlující. Nevím, o kolik minut je film ošizený střihem, ale je pravda, že to na celistvosti příběhu poznat je, což je škoda a nechápu to. Určitě bych přidal na spádu a zajímavějších zvratech, které by to někdy až příliš poklidné tempo popohnaly vpřed a do větší rozmanitosti. Myslím, že slabší čtyři hvězdy jsou plně odpovídající. K dokonalosti tomu chybělo mnohé a nad průměr to vynikalo zcela určitě. Příjemná ukázka z indické kinematografie let šedesátých.(26.3.2019)