Nová země

• Nizozemsko

Nova Zembla

Historický

Nizozemsko, 2011, 109 min

Veľmi príjemné prekvapenie. Nečakal som nič extra, no dostal som celkom vydarenú historickú drámu o človeku, ktorý dokázal prekonať sám seba a všetkých tak prekvapiť. Kto by to bol povedal, že taká sivá, resp. ryšavá myška, sa dokáže vo vypätých chvíľach tak vzmužiť. Stará známa pravda, len v krajných situáciách sa pravdivo ukáže, čo sa v každom z nás naozaj ukrýva, preto neradno nikoho hneď podceňovať. Navyše film ponúkol aj na pohľad príjemnú a slušne zvládnutú výpravu. Škoda niektorých situácií, ktoré by si snáď žiadali väčšiu dramatickú hĺbku. Vo výsledku tak emotívna stránka mohla byť ešte lepšia. Nadpriemer. 75/100(26.4.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $10,987,000▐ Škoda, že to dejovo nebolo o niečo pestrejšie. Kostýmy a výprava neboli najhoršie. Herci zas až tak moc čo nemali hrať. Aspoň že tam mali takú peknú herečku, ktorá sa tam na osvieženie fantázie námorníkov pár krát objavila. /55%/(3.5.2017)

• Elisson

Gratulujem holandským tvorcom. Film je tak "uveriteľný" akoby ho točili Amíci. Hlavný hrdina je zženštilé trdlo, ktoré ich tam nakoniec všetkých zachraňuje. Plavia sa severom, okolo ľadovcov atď, ale oblečení sú tak, že by aj v holandskej zime zmrzli. A spanilá dievčina je oblečená ako najväčšia kurva, aj keď všetky okolo nej majú šaty až ku krku. A to je to dokonca farárova dcéra. Milé.(26.1.2019)

Nenápadný historický snímok, ktorý prináša silný príbeh odhodlania prežiť. Na prvom mieste by som vyzdvihol premakane spracovanú atmosféru, ktorú tvorcovia vkusne dávkujú. Veľmi dobré herecké výkony dodávajú punc uveriteľnosti, aj keď v roli hl. hrdinu by som si vedel predstaviť aj charizmatickejšieho herca, a najlepšie, keby nebol hrdzavý. Okrem atmosféry silne cítiť 'vôňu' dobrodružnosti a exotiku alebo magičnosť neznámych diaľav. Škoda toho hollywoodskeho happyendu, kde záver si skôr žiadal viac vygradovať dramatický prvok. Veľmi príjemné prekvapenie z Holandska.(8.4.2016)

celkom kukateľné dobrodružstvo položené na historických podkladoch, drsnosť severu zimy ... ľudia ocitujúci sa v krajných možnostiach existencie. Kladne hodnotím aj slušnú výpravu filmu, trochu mi tam vadilo to prepojenie organizovania objavnej cesty s "republikou" (Holandsko som vždy pokladal za královstvo) a naviac organizácia výpravy pod rúškom vedenia evanieickej cirkvi ..(29.4.2017)

• - Postavu Claese ztvárnil 212cm vyskoký Semmy Schilt. Je to bývalý mistr Evropy v karate a několikanásobný šampion K-1, což je organizace, kde měli možnost změřit síly bojovníci různých bojových stylů. (Patriot.X)