Nová země

• Nizozemsko

Nova Zembla

Historický

Nizozemsko, 2011, 109 min

Zase jednou první! Mám rád filmy o plavbách dávných mořeplavců. Je mi jedno, zda se jedná o válečnou výpravu za kořistí, o objevitelskou expedici, či jen ,,rutinní'' plavbu například z Anglie do nějaké z trestaneckých kolonií v Austrálii. Film Nova Zembla nás zavádí do Holandska na konci šestnáctého století. Je natočen podle skutečných zápisků Gerita de Veera. Španělé a Portugalci vytvořili Holandsku námořní blokádu cest kolem Afriky a tak je přikládána velká naděje nalezení severní cesty do Číny a Indie kolem Ruska. Holandsko potřebuje nutně obchodovat. Ačkoliv expedice byla na svoji dobu celkem moderně vybavena i připravena, přesto nemohla tušit jaké nástrahy jim připraví drsný arktický sever. Po několika dnech, kdy loď projížděla pásem ker, byla ledem sevřena a uvězněna. Kapitán se rozhodl přečkat přicházející polární noc na lodi. Ta však byla tlakem ledu rozlomena a námořníci museli najít útočiště v provizorně sestaveném srubu na souši Nové země. Zde čelili nejen nekonečné temnotě, mrazu, nedostatku zásob a osobním averzím, ale i útokům ledních medvědů. Když polární noc skončila, padlo rozhodnutí pokračovat dále pěšmo a se dvěma záchrannými čluny, které se podařilo získat z vraku losi a opravit... Při této cestě zahynul kapitán Barents, místo jeho posledního odpočinku je neznámé. Přeživším se podařilo dorazit k pobřeží Murmanska... Severní trasu objevil až po několika stech letech ruský ledoborec v roce 1932. /// Smekám před všemi těmi, kteří s nedokonalými mapami hnáni odvahou (samozřejmě i touhou po slávě a bohatství) podnikali nebezpečné výpravy do neznáma... Když jsem viděl námořníky v renesančních kostýmech a tehdejší obuvi pobíhat po ledovcích, musel jsem smeknout podruhé. Kromě romantického závěru, nemám ke snímku výhrad. Herci, loď, kostýmy i exteriérové lokace byly dokonalé. Příjemný byl i soundtrack ! Tenhle film stojí rozhodně za vidění ! * * * *(25.10.2012)

• Elisson

Gratulujem holandským tvorcom. Film je tak "uveriteľný" akoby ho točili Amíci. Hlavný hrdina je zženštilé trdlo, ktoré ich tam nakoniec všetkých zachraňuje. Plavia sa severom, okolo ľadovcov atď, ale oblečení sú tak, že by aj v holandskej zime zmrzli. A spanilá dievčina je oblečená ako najväčšia kurva, aj keď všetky okolo nej majú šaty až ku krku. A to je to dokonca farárova dcéra. Milé.(26.1.2019)

Odvahu tých všetkých chlapíkov, ktoré takéto veci podnikali a nezosypali sa ani v najhorších situáciách, treba asi len obdivovať. Výprava a kamera veľmi dobré. Herecky tiež slušné, aj keď všetky tie tváre mi splývali do jednej. A aj napriek tomu, že som veľká romantička, tentokrát mi tá romantická línia s ex-anjelicou Doutzen pripadala až moc ... hlavne ten záver. 3,5*(27.4.2017)

celkom kukateľné dobrodružstvo položené na historických podkladoch, drsnosť severu zimy ... ľudia ocitujúci sa v krajných možnostiach existencie. Kladne hodnotím aj slušnú výpravu filmu, trochu mi tam vadilo to prepojenie organizovania objavnej cesty s "republikou" (Holandsko som vždy pokladal za královstvo) a naviac organizácia výpravy pod rúškom vedenia evanieickej cirkvi ..(29.4.2017)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $10,987,000▐ Škoda, že to dejovo nebolo o niečo pestrejšie. Kostýmy a výprava neboli najhoršie. Herci zas až tak moc čo nemali hrať. Aspoň že tam mali takú peknú herečku, ktorá sa tam na osvieženie fantázie námorníkov pár krát objavila. /55%/(3.5.2017)

• - Postavu Claese ztvárnil 212cm vyskoký Semmy Schilt. Je to bývalý mistr Evropy v karate a několikanásobný šampion K-1, což je organizace, kde měli možnost změřit síly bojovníci různých bojových stylů. (Patriot.X)