Potomek knížat (festivalový název)

• Polsko

Księstwo

Heritage

Polsko, 2011, 124 min

(MFF KV 2011) Film tak nejednoznačně zařaditelný - ne dle žánru, ale spíše dle toho, nakolik je to zábava a nakolik nuda - s příběhem, který bude něco připomínat každému, kdo pochází z menšího města či vesnice a podařilo se mu nějak uspět ve větším světě tam venku, za kopci. Jinak jde de facto o sled zábavných či rádoby dramatických scének a film tak prostě nějak plyne až ke svému konci. Ne úplně špatné, ne úplně pecka, kterou bych musel vidět znovu. Zawierucha ovšem poměrně talentovaný, mladý herec(6.7.2011)

Polský soutěžní snímek uvedený na letošním MFF v Karlových Varech. Hlavní hrdina Zbyszek se jako zkrachovalý student a práv a fotbalista vrací na rodný venkov. Jeho přezdívka “kníže“, ke které přišel díky otci, který mu vtloukal do hlavy šlechtické kořeny, mu působí stále více posměchu, díky jedné životní prohře za druhou. Film představujíce extrémně sirové prostředí polského venkova, kde se kořalka pije po hektolitrech a pro ránu pěstí se nejde daleko. Přesto je patrné, že se autoři snaží účelově provokovat (zejména polského diváka) a některé sekvence mají s příběhem samotným pramálo společného. Celkový dojem pak Potom knížek zanechává spíše průměrný. (MFF KV_05/07/2011)(17.7.2011)

MFF KV 2011. Proč černobíle? Průměrný film, který příliš nezaujal a tak mě nemrzelo, že jsem neviděl konec kvůli časové kolizi s dalším festivalovým filmem. Vlastně mně ten konec ani nezajímal. S hlavním hrdinou jsem se neztotožnil, vyprávěný příběh mě nevtáhl a nudil jsem se. Propadák to nebyl, pár věcí se mi i líbilo, ale toť vše.(9.7.2011)

• fool-mood

Mohl to být fajn film, námět potenciál měl. Jak píše Zyne, lidem z vesnice bude spousta scének "něco" připomínat, stejně jako počet nudných a vtipných situací. Já jsem chvílemi měla dokonce pocit, že musím před tou křečí utéct. Nicméně neutekla jsem a seděla jsem do konce titulků (spíše kvůli dlouhé a pomalé frontě u východu než z vytržení), nebýt překombinovatosti a předvídatelnosti a a ... zkrátka mě to neoslovilo, ač z vesnice jsem.(8.7.2011)

• Checht

46. MFFKV - ze začátku to nevypadalo až tak špatně, ale jakmile to začne moralizovat má to nekročeno do hrobu, a jakmile se to stratí samov sobě, je to rázem v něm. Ve vší úctě, konec mně přišel stejně zmatený jako úvodní slovo režiséra před projekcí. Dvě hvězdičky za docela slibný začátek a za hlavního představitele, který hrál jako o život.(10.7.2011)