Vzteklina (festivalový název)

Izrael, 2010, 90 min

Guy Raz

Kostýmy:

Michal Dor

Na začátku je lesní past. Zatímco do ní spadne mladá dívka, její mužský protějšek se chytí do želez na medvěda. A pak se zvolna rozjíždí nenápadná lesní hra několika postav, která postupně víc a víc připomíná survival kdo s koho. Pro fanouška podobných filmů stokrát viděné, ale já musím ocenit několik věcí - les, černý humor a fakt, že téměř všechny postavy zařvou. Naražení na tyč, umlácení kladivem, rozstřílení, přejetí, neúspěšný pobyt mezi minami či kamenem za krk. Milá odpočinková vyvražďovačka je pro milovníky turistiky a mrtvol jako stvořená. A klišé s blondýnou se nekoná, což je také fajn. Tahle země je plná hajzlů!(16.4.2018)

Záživná a originálna multižánrová záležitosť z kinematograficky exotického Izraela. Kalevet u mňa zabudoval najmä vďaka svojmu prepracovanému scenáru, prinášajúcemu náhodné lesné stretnutie rôznorodej skupinky osôb, vyústiace do série nedorozumení, chybných záverov a prehnaných reakcií, majúcich pre všetkých zúčastnených fátalne následky. Z času na čas tu niekto dostane kvalitne cez držku, krviprelievanie je však zakaždým následne odľahčené scénou, obsahujúcou náznaky trpkého humoru.(12.5.2012)

Vážně jsem nečetl ani za polovic zdejších komentářů, přesto... Příjde mi, že Kalavet tu zdejší komunita (převážně) horrorových fanoušků neopochopila a těžko jej docení. Je to něco jinýho. I když to začíná na Izrael netradičně / na naše zvyklosti obvykle a jako snaha tvůrců o napodobení západního filmového horroru v rámci subžánru. Jenomže ten Aharon s Navotem zřejmě budou pěkný piškuntálové. Šablona je zdánlivě daná, ale čím víc se do toho člověk dostává, tím víc vidí, že se tvůrci osvobozují, je to čím dál hravější, nečekanější, nápaditější a hlavně černohumorný jako prase! Což hodně diváků v lepším případě ani nepostřehně ( viz scéna s minou, kriket x tenis a další ). Není to žádná velká věda, ale je to něco, co u nás jakožto konzumentů převážně západních horrorů najde těžko pochopení, tohle na to není parodie, tohle si s tím prostě hraje po svém a jde to krásně. A navíc - Ania Bukstein je strašně krásná baba. 7.5/10(5.2.2014)

Izraelský horor; môj prvý a ani to neni úplne horor. Skorej thriller a riadne prekombinovaný. On nápad by to bol dobrý, len ho nezvládli dotiahnuť dokonca. Napríklad scéna, keď sa dvaja najlepší kamaráti pohádajú a zhruba do piatich minút je jeden z nich mŕtvy. To nie je moc reálne teda. Alebo je zaujímavé, ako dobre snáď všetky postavy zvládajú bolesť. Ale skorej sa mi to páčilo ako nie. A Izraelci majú pekné baby.(9.9.2012)

Tohle je mazec!! Fakt zaujalo jako málo co z poslední doby. Jednoduchý příběh vycházející spíše z klasických "survival" hororů, dejte do lesa partičku lidí, zamotejte vztahy a události a nechte je řezat se hlava nehlava (hlavně hlava :-)) ) po celý film bez nějaké hlubší myšlenky, jen s lehkými odkazy tu a tam na klasiky. Fakt paráádní brutálka připomínající trochu kultovní Battle Roayale. Výborné prostředí, kamera, spád, gore .. třeba ta scéna s kladivem byla fakt "uměleckým záběrem", jak z nějaký videohry. Fakt super!!(15.5.2012)