Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

H34D

Boj za svobodu, boj za porno, nebo boj za svobodu porna? Od všeho trochu... Miloš Forman servíruje svěží biografii jedné kontroverzní osobnosti, s potřebným respektem dodržuje fakta, ale neopomíjí ani špetku nadsázky a absurdního humoru, která k tématu neodlučitelně patří. Film plynule graduje, pečlivě vykresluje hlavní charakter, nevynechá emocionální momenty a jako celkem působí komplexně a po všech stránkách uspokojivě. 8/10 ()

xxmartinxx

Je mi jedno, nakolik to je a není vylhané. Forman opět natočil skvělý film. Není to sice naprostý filmařský zážitek, ale rozhodně stojí za pozornost. Je to zábavné, má to co říct a hrají tu dobří herci. Víc pro 4 hvězdy nepotřebuju. ()

flanker.27

"Jestliže věříš, že bůh stvořil ženu, musíš věřit, že stvořil taky její vagínu. Vyfoť jí." V době uvedení filmu u nás se i naše církve dost ozývaly (oficiálně proti způsobu propagace filmu). S Larry Flyntem jsem četl pár rozhovorů a ten chlap to má v bedně hodně srovnaný. ()

Morien

Film jsem už viděla několikrát, ale ještě jsem se ho nepokusila hodnotit. A možná bych ani neměla, protože právě když jsem napsala tuto větu, tak ze zdi vedle mě spadl veliký obraz v těžkém rámu, který by mě mohl i zabít. Každopádně jsem chtěla říct, že navzdory všemu a zejména mé lásce k Formanovi, Woodymu a rebelům mi tento film přijde nezajímavý a nudný. Kdybych ho nikdy neviděla, mému vědomí by to nechybělo. A nejspíš ani světu, kdyby nikdy nebyl natočen. ()

gudaulin

Životními tématy Formanovy filmové tvorby jsou postavení vyhraněné osobnosti v rámci systému a zejména hledání hranic osobní svobody v rámci liberální společnosti. Kde jsou meze přijatelnosti lidského chování , kde končí svoboda projevu a má-li být vůbec stanovena.. V Larry Flintovi vlastně jen pokračuje v linii zahájené Přeletem nad kukaččím hnízdem a pokračujícím muzikálem Vlasy. Zatímco u předchozích filmů vzbudil u kritiky i diváků nadšené ovace, u Flinta tvrdě narazil a to hned z několika stran. Jednak u vlivné křesťanské pravice, jednak u neméně vlivného feministického hnutí, kdy obě skupiny pořádaly zuřivé demonstrace a narušovaly distribuci filmu. Film vzbudil velké polemiky a Forman zůstal tentokrát značně osamocen. Upřímně řečeno, skutečný Larry Flynt je nanejvýš odpudivá postava, kterou Forman přes veškerou snahu o co nejpestřejší pohled zachycený z mnoha úhlů nepatřičným způsobem zlidštil. Napomohl tomu i fakt osobního přátelství mezi režisérem a Larry Flyntem. K tomuto zlidštění přispěl i vynikající výkon Woodyho Harrelsona v hlavní roli. Skutečný Flynt nebyl ani tak obětí svých vášní, jako byl spíš vynikající obchodník bez skrupulí. Po režijní stránce je to mimořádná filmová záležitost velmi dobře herecky obsazená, dokonce i Courtney Love coby neřízená střela americké popkultury hraje velice dobře, koneckonců aby ne, když hraje téměř sama sebe. Edward Norton je typově naprosto přesný a řada herců okolo hlavních hvězd podává spolehlivý výkon. Jen ten patos v závěru filmu je zbytečný. Ale to už souvisí s tím, co jsem naznačil výše. Není to vůbec špatný film, ale mám k němu pro jeho obsah přece jen o poznání chladnější vztah než k jiným Formanovým filmům. Celkový dojem: 80 %. ()

choze

Porno, drogy a svoboda projevu. A srdíčko. Woody samozřejmě skvělej ani Courtney se nemá za co stydět. ()

Sarkastic

Ano, tohle je kontroverzní a svým způsobem provokativní film. Ale mě to téma hodně zaujalo. Miloš Forman mě moc potěšil, že si vzal na paškál americkou demokracii, pobožnost a falešné puritánství a docela se divím, že na to sehnal peníze a mohl to natočit. Kromě zajímavého příběhu, který mě bavil i přes svoji rozvleklost, stojí za zmínku hlavně herecké obsazení v podobě výborného Harrelsona, překvapivě dobré Coutney Love (i za vydatné pomoci maskérů), sympatického Nortona a zvláštně obsazeného Třísku (nevím ani proč, ale vůbec mi sem nepasoval). Jinak s tímhle filmem fakt nemám větší problém, navíc mě překvapil i občasný výskyt ironického humoru, a tak možná lehce nadhodocuju, ale dávám 5*. "Pane Flynte, soud dospěl k názoru, že jste vážně duševně nemocen.-No, názor je jako díra v prdeli. Každej má nějakej." ()

Gilmour93

Když díra na trhu je díra a i dobytek má svůj dodatek.. Průřezová biografie pornomagnáta, který se snažil přesvědčit, že i vagínu stvořil Bůh a svoboda je nedotknutelný pilíř Ameriky, který (když máte dostatek prostředků na právní zastoupení) nelze strhnout.. S odstupem času z toho vyprchala skoro všechna kontroverze a zůstal jen zkratkovitě podaný a nepříliš plastický příběh o nekonečných hranicích amerického snu. Forman umí líp. Třeba když proti sobě postaví genialitu a průměrnost a vy se můžete ztotožnit. U konfliktu buranství a prudérie to jde dost těžko.. Každopádně Harrelson před i po CMP výborný, stejně jako C.Love, která do postavy odpudivé sjeté štětky dala velký kus sebe. Už se nebohému Kurtovi nedivím.. ()

Hal_Moore

Přesný pohled na americkou demokracii, před kterou se nejeden totalitní režim musí s úctou poklonit. Miloš Forman jako vždy daný problém bezchybně a nadčasově dokázal převést na plátno, kde na diváka vybafne jako malinká třešnička na dortu životní výkon Woody Harrelsona (kdo by to do toho kluka řekl). Na druhou stranu co tam proboha předváděla Courtney Love, na to se nedalo dívat. Rozehrála se až když začala fetovat, a to bylo pozdě. Ed Norton už jen příjemně doplňuje nadprůměrné osazenstvo. Sentiment výjimečně nezařadím mezi mínusy, neb film napsal sám život, na papír už mu pomohli jen scénáristi. Škoda jen špatné ruky při výběru Althey, taková Ashley Judd, kterou tam chtěl sám Flynt by se mi líbila více. ()

Aluska88

Další obdivuhodné dílo Miloše Formana. Tentokráte se zase zaměřil na skutečný život reálné osoby. Velice se mi líbila Courtney Love, která patří mezi ty představitelky, které mají obličej na ztvárnění feťaček či jiných zubožených existencí. Proč asi, že?:) Opět mě nezklamal Edward Norton a mile zaujal Jan Tříska. Ke zbytku není co dodat. ()

genetique

Forman týmto kontroverzným filmom vyprovokoval divákov k spornej diskusii a Harrelsona ku svojmu životnému výkonu. Ja som viac nepotreboval na to, aby som zdvihol oba palce hore. 85%. ()

molotov

Úžasný film o králi porna. Woody je nepřekonatelný a Norton se taky hodně snažil. Courtney je sexy jak se na ní sluší, aspoň do doby než je úplně sjetá. Muselo se jí to hezky hrát, když si něčím takovým prošla. Dobrej nápad je malá role soudce pro skutečného Larryho Flinta. Ať žije Hustler! ()

StarsFan

"Vražda je nelegální. Ale pokud vyfotíte někoho během vraždy, dají vás na obálku Newsweku. Možná dokonce získáte Pulitzerovu cenu. A pak... Sex je legální. Každý to dělá nebo aspoň dělat chce. jenže pokud vyfotíte dva lidi při sexu nebo jen tělo nahé ženy, dají vás do vězení." Za tuto myšlenku nakonec přihazuji Larrymu Flyntovi čtvrtou hvězdičku. ()

berg.12

Pokud vás nezaujme téma, pokud nechcete moralizovat spolu s režisérem, tak vám toho ten film zas tak moc nepřinese. A to je přesně můj případ. Film, řešící problém možná z příliš amerického úhlu pohledu, příliš americkým způsobem a myšlením. ()

Kaka

Dnes už klasika s legendárním režijním rukopisem mistra, kde je každý druhý záběr podobný těm z Amadea. Člověk tedy už po chvíli ví, že dostane výživnou studii osobnosti, která byla kontroverzní skoro stejně jako bohatá. Věcně podané, zábavné a svěží. Takhle máme ty story o vzestupu a pádu rádi. O to víc, když je to tak šťavnaté téma, jako pornografie a svoboda slova vs americká justice. Famózní Harrelson a jedna z největších rolí Courtney Love, po které se postupem času úplně slehla zem. ()

Spiker01

Trošku mi hlavně v první půlce vadila ona zrychlenost příběhu, kdy bylo evidentní, že by si Larry zasloužil 6h stopáž minisérie (dnes by bylo jasné) a postava pana Třísky, ale v druhé půlce jsem ani nedutal a jen zíral na dva krále v podobě Woodyho Harrelsona a Miloše Formana, který si zkrátka nebral servítky. Už tehdy byl film kontroverzní, dnes by snad ani v téhle podobě nemohl vzniknout...90% ()

viperblade

Zvláštní film. Zvláště s ohledem na to, co oni považovali za nechutnou pornografii. Jen se podívejte dnes! Stokrát horší, ale doba a především lidi si na to zvykli(?), tak možná i proto nejsou podobné žaloby. Snad jen ze strany církve. Spoiler! Jinak scéna, která se mě nějak výrazně dotkla (a kvůli které dávám 5 *), byla smrt Althey. Překrásně natočeno až mě zamrazilo, jak to bylo působivě skutečné. ()

castor

Miloš Forman zase po letech objevil scénář, který ho nadchl. A to i přesto, jak sám tvrdí, že nikdy si u stánku nekoupil časopis Hustler. Pornografický magnát, pohrdajíc soudem a bojujíc za svobodu projevu má dvě poloviny. Flyntovo stoupání kariérním žebříčkem a jeho mimořádně intenzivní vztah se striptérkou na straně jedné, a výjevy ze soudní síně na té druhé, které jsou však mnohdy zdlouhavou moralitou. Přesto Forman nabízí velmi zajímavý a velmi angažovaný kousek, který předkládá výtečné herecké výkony a jistou režii. A ze židle zvedne nejednoho ateistu a puritána. ()

troufalka

Nemám ráda ani americký způsob života (konkrétně to, co považují za svobodu), nemusím ani Formana a už vůbec ne takové týpky jako je Larry Flynt. Přesto se Formanovi nevyhýbám, asi dva jeho filmy se mi opravdu líbily (poznámka pro méně chápavé uživatele - tenhle to nebyl). Dívala jsem se hodně pozorně a dodívala se až do konce. Nemůžu říct, že by mě někateré aspetky filmu neujaly (chápavější uživatelé to možná správně odhadují na kameru nebo hudbu). Skutečnost je ale jiná. Film má vcelku jednu prostou myšlenku. A sice tu, že svoboda je i pro prase. Hurá, ať žije Amerika! ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)