Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

gogo76

Postava Larryho Flynta je veľmi zaujímavá a určite mnoho hercov túto postavu Harelsonovi závidí, pretože tu naozaj bolo čo hrať. Jeho „divadielka“ v súdnej sieni ma strašne bavili, jeho advokáta samozrejme menej a asi najviac ma rozosmiali prelepené ústa a letiaci pomaranč. Courtney Love bola pre mňa vždy nesympatická káča, ale scenár vyžadoval presne tento typ a neviem, ale mám pocit, že ani nemusela veľa hrať. Asi nepreženiem, ak poviem, že je to jej životná úloha, bez ohľadu nato , koľko filmov ešte natočí. Celkovo jeden z tých lepších filmoch o skutočných postavách. Navyše pre mňa osobný bonus v podobe E. Nortona, ktorý bohužiaľ nedostal tak veľa priestoru. 80%. ()

Davies182

Woody Harrelson na nás každou chvíli po boku kolegy McConaugheyho vybafne v drsném seriálu True Detective, zatím se ale do beden pravidelně v reprízách vrací jako excentrický magnát Larry Flynt. Co všechno si lze představit pod pojmem sexuální průmysl? V režii Miloše Formana se divák snadno přesvědčí, že začínat v Americe s vydáváním prvního erotického (to je slabé slovo) magazínu tehdá nebyl žádný med. Respektovaný herec zde filmovému Larrymu propůjčil doslova omračující dávku charismatu, který pod jeho pokličkou tiše vře až do úplně posledního napínavého soudního sporu... Stejně to je borec. Oba dva. ()

Amarcord_1

90% - Já miluji Formanovy filmy za to, že jsou neuvěřitelně nadčasové, a vždy aktuální. Režisér si i v tomto případě vybral zcela svérázný námět, a naprosto přirozeným a přesvědčivým zpracováním z něj udělal dílo s mnoha otázkami, které člověku vrtají hlavou. Na poprvé bych mu tak vysoké hodnocení nedal, protože se mi zdálo, že se film zbytečně snaží šokovat. Brzy jsem si ale opravil názor. Šok zde není prvoplánový účel, ale následek divákova hlubšího bádání a uvažování. A to mě na "Lid vs. Larry Flynt" opravdu vzrušuje. ()

Xmilden

Ve své době velmi kontroverzní snímek, kterému s přehledem vládne šišlající, zfetovaný a mimo realitu se pohybující Woody. Přeci jen kouzlo snímku časem trošku vyvanulo. Boj jedince proti systému je zde zkoumán z pohledu velkého prasáka. Jerry Fujvel :) 80% ()

sepp

Pusobive natocene drama jednoho muze bojujicimu proti dogmatismu a staromilectvi. Dalsi z rady vybornych rezijnich pocinu ceskeho genia. ()

Real Tom Hardy

"I WISH I WAS BLACK." -------- Kontroverzný, ale zároveň vysoko unikátny film, veď koľko ich je o porne a boji za jeho popularizáciu? A nejde tu ani tak o to porno a erotiku samotnú, skôr o boji za pravdua slobodu. Miloš Forman má rád demokraciu, má rád kontroverznosť a tu to znova potvrdzuje. Woody Harrelson snáď v životnej roli. Vynikajúci pohľad nie len do zákulisia Hustleru. ()

kinej

Lid vs. Larry Flynt je jeden z Formanových filmových klenotů. Ač to bude znít odvážně, není o nic horší než Amadeus, či Přelet nad kukaččím hnízdem. Na silném dramatickém příběhu se mi líbí to, že ukazuje amreický sen tak trochu jinak. Kontroverze, jež tento film vzbudil je jeho nejlepší vizitkou, protože tento film musí skutečně běžné američany mást. Jak je možné, aby byl bojovníkem za lidská práva, člověk s tolika špatnými vlastnostmi? Asi to není jedoduché strávit. Každopádně film je zvládnutý po všech stránkách naprosto parádně a Woody Harrleson zde září. ()

cheyene

I kdyby nic, tak určitě vynikající hudební složka a bravurní herecké výkony ústřední trojice Harrelson, Love, Norton. Příběh sám o sobě je však také zajímavý a každá scéna v soudní síni stála za to. K páté hvězdičce mi tam pocitově něco chybělo, ale čtyři jsou také dobré. ()

Jamal

Jeden z nejlepších filmů Harrelsona. Filmová role zakladatele Hustleru Flynta mu sedla jak ušitá. Courtney zase vytáhnul z brindy Forman. (( :: ()

Pepinec

Žil byl jeden pošahanec posedlý pornem, co měl ve skříni spoustu fajnových hadrů, a tak jako my teď chodíme do kina, on rád chodil do vězení a k soudu. Pan Forman to natočil, což mě sice těší, ale jeho kopanec do americké pýchy mě na zadek neposadil... ()

filmfanouch

Datum 18. 2. 1932 je neodmyslitelně spjato s narozením rodáka z Čáslavi, který to dotáhl až do Ameriky, došel si pro 2 Oscary za režii a prakticky ve své kariéře nenatočil špatný film. Miloš Forman je legendou, jehož životní příběh je stejně zajímavý jako jeho filmová kariéra. I když se tyhle dvě kapitoly vlastně navzájem doplňují, především i proto, že Formanova zásada tkvěla v tom, že se musel chopit filmu, který ho něčím oslovil, dokázal se v něm najít. Například u svého nejslavnějšího filmu Přelet nad kukaččím hnízdem sebe vnímal jako hlavního hrdinu McMurphyho a zlou sestru Ratchedovou jako komunistickou stranu, která mu též rozkazovala, co má dělat a co si má myslet. Minimálně stejně osobní pro něj poté bylo zpracování příběhu zakladatele časopisu Hustler ve snímku Lid versus Larry Flynt. Většinou se Forman v hrdinech svých filmů dokázal najít, v případě Larryho Flynta právě kvůli tomu, že stejně jako on nenáviděl svůj politickým systém. Ovšem rozhodně nezašel tak radikálně daleko jako právě Flynt, který na Formanovu otázku, zda mu nevadí, že není ve filmu vykreslen dvakrát lichotivě odpověděl, že se nedá nic dělat, protože to vše byla pravda.   Pod slupkou zakladatele zvrhlého časopisu se schovával bojovník za svobodu slova, pro kterého obscénější než sex bylo krom války také lhaní politického systému a zbytečně páchaná brutalita . Téma o svobodě slova bylo Formanovi automaticky blízké, jde navíc o nadčasové téma, které dodnes vyvolává žhavé diskuze a Larry Flynt by nejspíš nebyl dvakrát nadšený z toho, jak taková svoboda slova (ne)funguje dnes. Miloš Forman se nicméně kontroverzní figurky spojené s kontroverzním tématem chopil skvěle a Lid versus Larry Flynt patří když už ne mezi nejlepší, tak minimálně mezi jeho nejdůležitější filmy.   Fascinující průlet jednou kapitolou USA stojící dost možná na životním výkonu Woodyho Harrelsona, který primárně nehraje zakladatele pornočasopisu, ale především právě toho bojovníka za svobodu a práva, který je možná označen za duševně nemocného, možná je odsouzen a možná se do toho přimotá nějaký ten atentátník, nikdy se ovšem nevzdá. O to fascinující je poté vnímat příběh Larryho Flynta z dnešní doby a zamyslet se nad tím, co mělo být v 80. letech vrcholem zvrhlosti. A je stejně tak inspirativní, že film, který tak razantně jde proti americké jurisdikci a americkému systému mohl vzniknout.   Z Lid versus Larry Flynt se tak stává film, který skutečně vypráví tučný příběh a za pochodu divákovi nabízí různé perspektivy na pohled, kdy je velmi snadné Flynta odsoudit jako magora i člověka, na jehož proslovech skutečně něco je. I díky Harrelsonovu působivému výkonu je ovšem snadné Flyntovi přijít na chuť a především díky Formanově režii a skvělému scénáři dvojice Scott Alexander/Larry Karaszewski vznikl film nejen obsahově silný, ale i filmařsky vtahující.   Krom Harrelsona pochopitelně stojí i za zmínku skvělý Edward Norton v roli právníka Alana Isaacmana, který si jako začínající herec splnil svůj sen spolupracovat s Milošem Formanem a po skvělém výkonu v thrilleru Prvotní strach si v roce 1996 střihl další herecký úspěch, kdy Norton jen mohl v následujících letech několikrát předvést, že nešlo o ojedinělé případy. A je tu pochopitelně i Courtney Love jako Flyntova vyvolená Althea. Love byla Formanem vybraná, protože dle něj byla pro roli dokonalá a měl ten správný čuch. Díky testům na drogy se navíc Love musela obejít bez pravidelné dávky drog, film jí díky tomu zbavil závislosti a ona mohla definitivně dostat druhou šanci. I díky skvělému výkonu právě v Lid versus Larry Flynt je to rozhodně dobrá zpráva.   Forman navíc dokázal vyvážit vážné momenty s těmi odlehčenými, vznikl díky tomu v součtu i jeden z jeho nejzábavnějších filmů a především Larry Flynt skutečně není ve filmu vykreslen jako Mirek Dušín a i proto je je vlastně pohled na jeho příběh tak fascinující. Pod tou skořápkou bojovníka za svobodu se totiž rozhodně skrýval člověk s chybami, které ovšem film neskrývá. A příběh Larryho Flynta je tak díky tomu i komplexnější, konfrontace spojené s bojem za práva o to intenzivnější a Forman díky tomu dokázal natočit vtahující soudní drama, přičemž téma a komentář skutečně zůstali nesmrtelnými. A Forman skutečně dokázal natočit film, který opět pojednává o síle výjimečného jedince a to charakterním neduhům navzdory. Forman ani v roce 1996 prostě vedle nešlápl.   ´´ Můj film je o pornografii asi tolik, jako je Romeo a Julie o sebevraždách teenagerů ´´. Formanův Lid versus Larry Flynt patří mezi nejzásadnější filmy české legendy, který je nadčasový a především strhující. Nejen díky skvělému Harrelsonovi, ale i díky bravurně sepsanému příběhu a především Formanově vypravěčskému umu. Mezinárodní respekt si Forman nevydobyl pro nic za nic, Lid versus Larry Flynt dodnes budiž jedním z důkazů..... () (méně) (více)

JohnnyD

Ďalší z rady Formanových životopisov hrá len druhú ligu oproti dokonalému Mužovi na mesiaci, no téma porna a enfent terrible Larryho Flynta (skvelý Woody Harrelson) je dostatočne zaujímavá. Škoda že ku koncu už film stráca dych. ()

forsberg

Obliba Formanových biografických filmů myslím hodně závisí na tom, jak je vám sympatický jejich hrdina. Já jsem si prostořekého Larryho Flynta zamilovala. Takže zapomeňte na slůvko kontroverzní a vychutnejte si výborný příběh o chlapíkovi který miloval svou práci, svou ženu, rozcapený bobry a měl kurevsky dobrého advokáta. ()

Aky

Paján na svobodu, právo na názor, na odlišnost. Absurdní, že takový film natočil Američanům Čech uprchlý z komunistické úzkoprsosti. Anebo možná, že to právě cítíme a rozlišujeme lépe a citlivěji než lidé, kteří si ve svobodě plavou odjakživa. ()

Disk

Jeden z nejdůležitějších a zároveň jeden z nejvtipnějších filmů Miloše Formana. O pornografii tu v žádném případě nejde. Hlavním bodem je tu svoboda tisku a právo vyjádřit veřejně svůj názor bez ohledu na pohoršlivost pokrytecké společnosti. Herecké obsazení brilantní (kromě Woodyho Harrelsona a Edwarda Nortona tu zazáří také Jan Tříska). Nadčasová záležitost, kterou by měli vidět především ti, kteří si ani neuvědomují, že druhým omezují nezpochybnitelné právo vyjádřit svůj názor, ať je jakýkoli. ()

Rosaviva

Zajímavý a kontroverzní film s výborným Woody Harrelsonem v hlavní roli, škoda, že nedostal Oscara. Courtney Love, si na druhou stranu, v podstatě zahrála samu sebe a děsně mi vadila. Ale jinak film to byl výborný, co víc k tomu říct. 4* ()

Foox

Další strhující příběh složitého člověka, který do společnosti jednoduše nezapadal. Forman dokáže s jistotou pobavit, dojmout, ale především udržet pozornost i u méně zajímavých částí života, i když je pravda, že Larry Flynt je obzvláště štědrou postavu k zfilmování. Woody Harrelson v roli napůl sympatického boháče přesně pracuje s postavou, ovšem i ostatní herci jsou dokonale přirozeně realističtí. Drobnosti na vytknutí by se samozřejmě našly, jenže kdo by se tím zabýval, když lze tak lehce podlehnout síle vyprávění. ()

Vančura

Výborná věc, která mě bavila i na druhé zhlédnutí (příšernému českému dabingu navzdory). Hlavní postava mi je sice dost nesympatická, ale v odzbrojujícím hereckém ztvárnění Woodyho Harrelsona se stejně filmovému Larrymu podařilo dostat mě na svou stranu - scéna, ve které mluví před davem lidí o svobodě a na plátně za ním běží obrázky americké vlajky, vojáků, Hitlera, koncentráků, mrtvých lidí apod. (kontrast války a smrti a sexu), je podle mě naprostým vrcholem filmu, a i podruhé mě dostala naprosto do kolen. Courtney Love je zde naprosto odporná, pro svou roli se ale bez diskuzí typově hodila naprosto dokonale. Mladý Edward Norton mě zde taky baví. Celkově je to film postavený na dokonalém obsazení, silném scénáři a mistrovské režii, kterému za sebe asi nemám co vytknout - strašně mě baví, a s odstupem let už navíc i v mých očích získává nostalgický punc starých dobrých devadesátek. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)