Sunflower Hour

• Česko Sluneční hodiny (festivalový název) (více)
všechny plakáty

Mystifikační dokument sleduje čtveřici loutkoherců, kteří usilují o místo v televizním pořadu pro děti Sunflower Hour. Žádný z uchazečů nevede nezajímavý život: chlapecky vypadající David trpí komplexem méněcennosti, protože jej bratři od útlého dětství šikanují; Leslie se marně pokouší získat úctu a pozornost svého otce, evangelického duchovního; dívka přezdívaná Satanův potěr právě prochází nejtěžší fází postpubertálního vzdoru a tvrďácký Shamus si hraje na Ira a svoji loutku pokládá za skutečného člověka od chvíle, kdy jej v dětství opustil otec. Poté, co dokumentaristé zjistí, že producenti dětského pořadu dříve pracovali v pornoprůmyslu, začíná být jasné, že nikdo z tvůrců by pořad pro děti raději dělat neměl... Film s nakažlivým humorem zachycuje několik excentrických postav a jejich absurdní životy. (MFF Karlovy Vary)

Kmotr

Člověk by se až podivil, kdo všechno může strkat ruku do maňásků. Nešťastná parta čtyř smrtelníků se nedokáže vzepřít ponižování od svých nejbližších-bratrů, spolužáků, otce nebo zeleného maňáska, ale společná zkušenost jim nakonec pomůže překročit svůj vlastní stín a vyrovnat se se svými nedostatky. Film který neřekne nic zásadního, vizuálně neohromí, ústa se vám od smíchu také nezaseknou a chvíli pro vás příběh bude spíše utrpení, jehož závěr budete již od poloviny tušit. Zážitek ze Sunflower Hour ze mě vyprchal dřív, než jsem řekla borůvkovej koláč. ()

StarsFan

Tragikomedie po kanadsku. Pseudo-dokument utahující si z homosexuality, křesťanství, šikany, schozofrenie a dalších "odchylek" od většinové společnosti. Vyhrocené, ale zároveň takovým zvláštním způsobem uvěřitelné, že nebýt několika skutečně divných scén a závěrečných titulků, uvažuju doteď, zda se to skutečně vše stalo. Věřím, že pro mnohé bude tento film už někde za hranicí vkusu, ale má zkažená duše si ho užívala, a i přes lítost, kterou jsem k některým postavám cítila, mi přišel velmi vtipný. (A to mnohem více než Borat, ke kterému jistě budou Sunflower Hour někteří přirovnávat.) ()

Botič

Příběhově jednoduché jako kterékoliv porno a vizuálně úchylné jako libovolný díl Sezamové ulice nebo Teletubbies. Smrtící kombinace namíchaná ve správném poměru - to je Sunflower Hour - mokument o lidských karikaturách, které hledají sami sebe skrze plyšové náhražky naražené na zápěstí či pomocí řízení osudů živých loutek z masa a kostí, aby díky parodickému martýriu mohli na konci všichni povstat z popela a dojít pocitu (ne)smíření sami se sebou. Zábavná loutko-terapie, co je v jádru možná zkažená, ale na povrchu třeskutě vtipná. K dokonalosti chybí snad jen krutopřísná Pamela Anderson a z rohu vykukující Sacha Baron Cohen s maňáskem na ruce. Co by na Sunflower Hour asi řekl párek ušáků Hank a Mike? ()

Vodnářka

Čtyři mladí lidé, nesmíření s tím, kdo jsou a s tím, jak je přijímá okolí. Homosexuál, který se ze strachu z otce rozhodne raději 'hlásat' všude do světa o zvrhlosti homosexuality. V mládí šikanovaná Oliva, jež se svou nenávist k celému světu rozhodla dát najevo, co jen to půjde. Shamus, vyrovnávající se s odchodem otce jakýmsi přenesením vlastní osobnosti do malé loutky, s níž tvoří doslova nerozlučitelnou dvojici. A David, kterého šikanuje celá rodina včetně rodičů. Ti jsou za hodně zajímavých okolností pozváni na soutěž dětského pořadu. Ten organizuje režisér porno snímků s manželkou, jejichž vztah by potřeboval schopného psychologa zcela určitě... Ano, mohl by to být geniální námět na hraný dokument! V rukou Aarona Houstona se ovšem jakýkoliv pokus o zajímavější propojení příběhů absolutně ztrácí, většina nápadů zapadá a celý příběh jaksi neurčitě plyne... Pár vtipných momentů si divák sice užije, po odchodu ze sálu v něm však nezůstává vůbec nic... ()

Toj

Docela zábavný mockument, který trpí přehnanou popíkovostí a líbivostí. Není tak ostrý jak by mohl být, často je humor příliš přímočarý, postavy jsou možná až moc přehnané karikatury, humor pornoprůmyslu působí až příliš okatě a vulgárně... A film je delší než by musel být... Každopádně v rámci festivalové tvorby to je film, který určitě uspokojí diváky, kteří nejezdí na festival za filmy. :) ()

Caym

Pokud vám nevadí slovní a vizuální porno-vtipy na téma teplé vody v dřezu, penetrace a neustálé opakování slova „faggot“, jste na správné adrese. Jinými slovy, koho neodradí úvodní rozhovor s fiktivním zakladatelem dětského pořadu Sunflower Hour, ten má možnost užít si falešný dokument až do konce. _Nespornou výhodou prvotiny Aarona Houstona zůstává, že i přes obhroublý humor nezůstává jen u něj. S pomocí dokumentární kamery předvádí paletu ztřeštěných a doslova úchylných a excentricky přemrštěných postav, které mají naoko jediný cíl: stát se loutkařem. Druhým (pro ně neznámým) cílem je pochopit sám sebe a pohnout se v životě dál. _Představitelé zkonstruovaného dokumentu jsou totiž všichni tak trochu mimo. Nebo hodně mimo, podle toho, jak moc šílené lidi znáte. Jejich charaktery jsou naskicované do obřích rozměrů a jsou právě oním spouštěčem vtipu a zároveň lehkého doteku hrůzy a zděšení. K žádné z postav (snad vyjma Davida) byste se nechtěli dostat moc blízko. Na to Aaron kašle. Detaily tváří vás k nim přibližují až nepříjemně blízko, skoro jako byste narušovali osobní prostor postav na plátně a ony zase váš. Správný dokument zachycuje emoce – i Sunflower Hour vám je naservíruje a bonusově emoce přesvědčivé. Jediná postava nemá tendenci vypadnout z role, čímž film získává na realističnosti a plastičnosti. Příjemně překvapili především Leslie a Satanáška. Konečně se někdo přiblížil reálnému zobrazení vnímání (a zastoupení) subkultury goth patnáctiletou dívkou. Její postava není zoufale trapná a nenutí vás mlátit hlavou o sedačku. Nevstoupí do příběhu jen proto, aby tam byla (což tvůrci tak často a rádi dělají) a nechová se, jako by tvůrci nikdy neměli co dočinění s puberťáky, kteří objevili „temný svět“. Lehkým zklamáním je příběh irského fanatika – přes veškerou snahu se jeho postava jeví nejplošeji._Tragikomické panoptikum plné bizarních postav nakonec ladně přechází ve výpověď čtyř životních osudů lidí zasažených jedinou událostí. A jak to tak u tragikomedií bývá, (většina) životních příběhů končí pozitivně. Nebo alespoň z větší míry pozitivně. Nakonec jediný, kdo dojde újmy, je Seamus. Nic proti, Seamusi, ale nemrzelo mě to, Jerry už mi pěkně brnkal na nervy. ()

Angelopul

O publiku na karlovarském filmovém festivalu se říká, že je velmi vřelé a odvázané. Projevuje se to například při již obligátním potlesku při odnášení mikrofónu před začátkem promítání, nebo při spontánních aplaudech v průběhu projekcí. Letos mi však tato vlastnost publika ne vždy úplně sedla. Příkladem je nekritický úspěch fimu Sunflower Hour a ovace, které vyvolala jeho projekce, z kterých byli překvapeni i samotní tvůrci. Těžko totiž říct, zdali takový film, tedy spíše taková lehká provokace natočená bez velkých ambic a za pakatel, kvalitou připomínající studentské cvičení si vůbec zaslouží projekci na mezinárodním filmovém festivalu. A ačkoliv jsem se několikrát zasmál, tak celkové se mi nelíbil ani jednoduchý a sprostý pubertální humor, podobný humoru například v seriálu Southpark. Mimo mísu je pak u takto amatérského a nízkorozpočtového snímku poukazovat na nevyrovnanost hereckých výkonů či slabé zpracování. Možná že kdybych byl náctiletej, nebo bych film viděl na nějakém festivalu studentských filmů, tak bych byl tomuto snímku nakloněnější. ()

marvan

Opravdová lahůdka pro milovníky nekorektního humoru. Příběh konkurzu na nového člena maňáskového divadla pod vedením bývalé pornomodelky a objevitele dvojité penetrace staví na podobném druhu humoru jako např. Four Lions. Sunflower Hour mi přijdou o chloupek lepší, humor zde funguje jak v rovině slovní komiky, tak i ve výstavbě příběhu. Před pádem na úroveň zlomyslného pošklebování zachraňuje film fakt, že jsou nám výstřední postavy v závěru představeny jako zranitelné lidské bytosti. ()

jefff

Přesně toto je důkaz nadšení pro filmařinu. Za málo peněz se dá udělat fantastický snímek, stačí mít trochu talentu, chuť s nadšení...no a taky ten smysl pro humor. Pro mě byl Sunflower hour jedním z top filmů KVIFF 2011. ()

Anezkaaa

Pecka, neuvěřitelně zábavný film natočený za málo dnů a málo peněz. Navíc jsem dostala vočíčka na prst, nejde nedat pět * :D ()

hazaba

I tak může vypadat pomsta manželky... Před očima se nám rozvíjí příběh čtyř lidí, kteří mají určitou úchylku/fóbii a kteří se setkávají při velmi nepravděpodobné příležitosti. Pojetí dokumentu velice dobře daný námět rozpracovává a člověk si po skončení filmu říká - je to skutečnost nebo mystifikace? Temné stránky jednotlivých postav krásně kontrastují s použitými barvami, a přestože je vám některých líto, neubráníte se výbuchům smíchu... Rozhodně to není film, při kterém vypnete mozek a krásně si odpočinete, ale zároveň to není žádné psychologické drama, které by vás vymačkalo jako citrón. ()

jochanan

Aarone Houstone, uz se tesim na tvuj dalsi film!!! (IFFKV 2011) P. S.: Sunflower hour dostal na IFF KV cenu Fóra nezávislých! ()

billyador

Vzhledem k tomu,ze tenhle cernej humor bez skrupuli miluju,tleskal jsem pri svetove premiere na IFFKV panu debutujicimu reziserovi vestoje... humor jak z jointa potazenej,navazejici se do nabozenstvi, homosexuality, jinakosti a pak jeste par dalsich tematek.. + skvelej casting a fajn dokumentarni forma snimku z toho pro mne delaji nej comedy letosnich Varu ()

Zed70

Od začátku do konce se slečna sedící vedle mě smála, až se za břicho popadala. Na konci prohlásila, že strašnější film neviděla. Takhle rozpolcené budou rekace diváků na tenhle velmi zábavný snímek. Dlouho jsem se v kině takhle nepobavil. A Borat ani náhodou, toho jsem viděl a neměl jsem pocit že bych ho chtěl vidět podruhé. Tohle ano. ()

jecmen2

Velmi osvezujici, nove, zajimave, vlhke, odporne, intimni, smesne, drazdive, k popukani, smutne a hlavne neuveritelne uveritelne!!! Fakt me to bavilo a chci to videt znovu! ()

acervena

Po F jako fotři hned druhý nejlepší film festivalu - hodně mi to připomínalo britský Office s Rickym Gervaisem, včetně všech strašlivě trapných scének, bojovník za čistý heterosexuální svět s přišitým úsměvem a loutkou Neda Flenderse s plnou pusou, parkúrový mladíček ( to je snad nejlepší scéna z filmu), irský leprichaun s průvodcem ( skvěle zahrané - viz Loutka) a gothička - každý plný problémů a to všechno dohromady - to je hodně vtipný nářez, doporučuju více než vřele.. ()

abeauty

Před projekcí mi někdo prostě jen řekl „bude to o loutkářích“ a já si řekla „no to teda potěš“, ale protože venku bylo nesnesitelný vedro a další film nám začínal až za několik hodin, tak jsem se rozhodla to risknout. Dějová zápletka velmi jednoduchá a chytlavá, rozhodně jsem se teda nenudila, několikrát jsem se i zasmála, ale i přesto tady cítím nějakou bariéru, abych mohla dát vysoké hodnocení. Jsem asi moc slušná, jelikož mi to místy připadalo oplzlé, nechutné a pohoršující, ten humor nebyl zkrátka můj šálek kávy. Viděno na MFFKV 2011 ()