Dominik je normální kluk. Má mnoho přátel, tu nejvíce sexy holku na škole, bohaté rodiče a dostatek finančních prostředků na nákup značkového oblečení. Ale jeden nevinný polibek všechno změní. Začíná se stranit okolí, všechen svůj čas tráví u počítače. Schází se s neznámou dívkou, která ho zavede do „místnosti sebevrahů“, ze které není úniku. Chycen do pasti utkané z jeho vlastních emocí, se Dominik zaplétá do sítě intrik a postupně ztrácí to, čeho si nejvíce vážil.(oficiální text distributora)
Hrdinou snímku je atraktivní osmnáctiletý Dominik, kterého za několik měsíců čeká maturita na prestižním soukromém gymnáziu a následně určitě i další skvělá budoucnost. Má úspěšné a hlavně bohaté rodiče, je oblíbený u svých vrstevníků, netrpí ani nezájmem krásných spolužaček. Jednoho dne se ale ve škole natolik znemožní, že se už nechce vrátit. Zamkne se v pokoji a propadne se do internetového světa, kde narazí na diskusní fórum lidí koketujících se sebevraždou. Je jím pohlcován více a více a nezadržitelně se vzdaluje živému světu kolem sebe.
Tvůrci hledají odpovědi na otázky, co člověka vede k této závislosti a jednu z odpovědí nacházejí ve vykreslení nefunkčních vztahů v rodině. Ačkoli Dominikovi rodiče jsou svému synovi schopni nabídnout nadstandardní hmotné zázemí, v jejich vztazích zcela chybí osobní kontakt a emoce. Právě oni syna sami uzavírají do výjimečného a sterilního světa, kde se vůbec nesetkává s realitou (např. do školy ho zásadně vozí osobní řidič a když je jednoho dne nucen vrátit se domů sám autobusem, téměř netuší, jak se chovat). Synovo odloučení je pro ně silným impulsem ke snaze pochopit jeho vnitřní svět, což tvůrci ovšem zcela bravurně vykreslili v až groteskně pojatých scénách, v nichž se rodiče snaží synovi pomoct, ale vůbec to neumí. V polské kinematografii se poprvé objevil ambicióznější film, v němž je virtuální svět pojímát stejně vážně, jako skutečná hra herců. Více než rok vznikala animovaná část (tvůrci The Bug, Adam Torczyński a Olga Szablewicz-Pisuková) - tedy jakýsi druhý život hrdiny. Svět internetu se tvůrcům svým způsobem nezdál příliš fotogenický, a tak nejprve uvažovali o jeho ztvárnění v podobě osobité varianty počítačové hry, v níž by postavy měly svého trojrozměrného avatara. Nakonec ale padla volba na počítačovou 3D animaci ve stylu japonské anime.
Snímek rozdělil polské diváky na dvě skupiny: jedna ho přijímá s nadšením a je uchvácena jeho dynamickým stylem, dobře budovanou dramatičností i autenticitou hereckých výkonů (zejména talentovaný Jakub Gierszał jako rozpolcený a tápající Dominik), druhá skupina film odsuzuje za určitou schematičnost ve vyprávění příběhu. V každém případě samotné vyústění filmu, které se případné schematičnosti snaží vymknout, diváka určitě překvapí. -
Pavla Bergmannová(Letní filmová škola)
Dominik je normálny chlapec. Má
veľa priateľov, najkrajšiu babu v škole,
bohatých rodičov, peniaze na značkové
oblečenie. Jeden nevinný bozk
s kamarátom však všetko zmení. Začne
sa pred okolím izolovať a všetok
čas trávi za počítačom. Nadviaže kontakt
s neznámou dievčinou, ktorá ho
uvedie do „miestnosti samovrahov“
– miesta, odkiaľ niet úniku. Dominik
sa ocitne v pasci vlastných pocitov.
Zapletie sa do smrteľného komplotu
a postupne stráca to najcennejšie, čo
v živote mal...
Dlhometrážny hraný debut jedného
z najtalentovanejších poľských režisérov.
Prvýkrát sa podarilo v tomto
geografickom priestore vytvoriť
dielo, kde je virtuálny svet avatarov
rovnako presvedčivý a dôležitý
ako výkony hereckých predstaviteľov.
Emotívne vypätý a šokujúci
príbeh s brilantnými výkonmi, ktorý
pôsobivo prekračuje obvyklé hranice
predstavivosti.(Art Film Fest)
Anti-emo pamflet přetažený do tradicionalistického (polského) hávu vyhrocené moralitky o špatných rodičích a ještě horším synovi, která vlastně říká, že homosexualita je psychická porucha dostavující se v pubertě a lze jí léčit dobrým rodinným zázemím, Naopak když idylka u domácího krbu chybí, vede to k sebevražedným sklonům. Exploatačně pojaté postavy (rodiče jsou charakterizováni zálety, rochněním se v penězích, snobskostí a zaměstnáním nelegální pracovní síly), nerealisticky schematické chování (závěr s holkou s růžovými vlasy) a fantaskně přepjatá imaginace internetových diskusních fór jako něco na pomezí Second Life a Final Fantasy jsou jen některé z řady prvoplánově efektních prostředků, které se zde používají ve službě apelativní funkce. "Místnost sebevrahů" ve výsledku nejvíce zaujme tím, že podvratně využívá prostředky a estetiku emo subkultury pro vyprávění, které emo démonizuje jako zpovykané, sexuálně nejisté spratky.(27.6.2011)
[MFF Cinematik 2011, Piešťany] Emo subkultúra inkasuje poriadne nechcenú facku po ktorej sú priaznivci Tokio Hotel nútení si uvedomiť, že byť z ničoho nič homosexuál automaticky znamená hanbiť sa, utiahnuť sa, sebapoškoďovať sa, teda v praxi nadobro stratiť hlavu, zavrieť sa na 2 roky do izby, tam hystericky jačať/bucháť si hlavu o stenu, prepadať do paranormálnych stavov a útechu dosahovať pri chorej internetizácií v útrobách "Second Life" virtuality. Len tak pomimo to o "emákoch" až tak úplne nie je, keďže nám tu vystupujú tiež (až alarmujúco) neukáznení rodičia, ktorých priority tvorí kariérny rast, snobské večierky, zamlčované zálety a teda zvolení priesečník zlej výchovy s "poruchou psychiky" vyostrene upozorňuje "pozor vážení, toto sa može týkať kohokoľvek z nás." Vo výsledku je to však nevyvážená pózička obsahujúca efektné ozdôbky, dynamickú reprodukciu dvoch dej. línii, (okrem tej klubovej) uvreščanú "la resistance" hudbičku, hromadu ošemetných otázok a v skratke-všetko (narvané dokopy) a (vo výsledku vlastne) nič. Inými slovami mi "Sala samobójców" tu i tam pripadá ako taký riadne slabý+konfúzny odvar "Ben X" občasne využívajúci trapnosť z "Twilightu", samozrejme s ofinou nie do "kohúta", ale do čela...(19.9.2011)
Nahlédnutí pod pokličku jedné moderní a úspěšné rodiny působí tísnivě a bolestně. Doposud bezproblémový Dominik se nečekaně ocitne v překvapivé situaci, která ho hluboce zraní. A od této zlomové chvíle se vše začne ubírat jiným směrem, než by mělo. Zaneprázdnění rodiče mu nevěnují žádný čas, ani pozornost a tak utíká na net. Zoufale hledá útočiště, pomoc, spojence, prostě někoho, kdo by mu rozuměl, naslouchal… Zajímavě zpracované tíživé téma s přesvědčivou a zároveň uvěřitelnou hlavní postavou za doprovodu krásné hudby. Season Challenge Tour, září 2015. (27.9.2015)
V první čtvrtině filmu mi hlavní hrdina nebyl moc sympatický a že bych ho v realitě asi moc nemusel, ale jak čas plynul dál, tak se moje vědomí nořilo hlouběji do myšlenky filmu a film jako celek mi začal připadat dost dobrý. Je tu nádherně vidět jak je reálný svět zkažený a jak se snaží kazit život i všech v něm. Naštěstí není tak těžké se z něho občas dostat (i když ne pro každého) a je trochu ironické si uvědomit, že hodně lidí doopravdy žije št'astně jen někde, kde opravdový život není (sám mám na život maličko odlišný názor, ale myšlenka filmu se mi i tak líbí). Hlavní hrdina mi nejdříve připadal maličko jako kretén a to i po "líbacím incidentu". Jenže jakmile přišla Místnost sebevrahů, tak jsem ve filmu konečně našel smysl. Postava Silwie mi taky byla chvílemi sympatická a chvílemi ne, ale je nutno uznat, že dobrou úroven filmu v podstatě dává právě ona. Závěr mi přišel trochu unáhlený, ale vymyšlený byl dobře, byl emotivní a vlastně v něm byla taky ironie. Rozhodně zajímavý snímek!(14.3.2015)
Film začne celkem nevinně, emo boy Dominik , který se zamiluje do kluka ze školy..Když to ovšem vyjde drsným způsobem najevo,tak začne pravé drama..Internet - místnost sebevrahů - neznámá dívka .. Řekla bych , že pro Dominika "smrtící kombinace" .. Začne se uzavírat do sebe, trávit čas neustále u PC , přestane chodit kamkoliv z pokoje..Vše se stupňuje,až to vygraduje na povrch incidentem odpojení internetu :)) .. Konec komentovat nebudu,to byste z toho pak nic neměli :)) ..Pro mě naprosto dokonalý polský film ..Jsem z toho unešená,psychicky zle mi z toho je dodnes,ale perfektní nápad,originalita..Před hlavním hrdinou smekám - dokonalý herecký výkon (lepší než nějaké světové jedničky) ..(3.4.2013)
-
V hudobnom podklade filmu sa objavila aj skladba „Nothing To Lose“ od kanadskej kapely Billy Talent.
(metal.storm)
-
Když se Dominik (Jakub Gierszał) poprvé podívá do místnosti sebevrahů, lze si povšimnout různých hrobů. Jeden z nich uctívá památku frontmana skupiny Nirvana Kurta Cobaina, který spáchal v roce 1994 sebevraždu.
(vyfuk)
-
Film získal na 19. ročníku Art Film Festu (Trenčianske Teplice, Trenčín) ocenenie Modrý anjel za najlepšiu réžiu.
(rudeboy)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
JFL
Anti-emo pamflet přetažený do tradicionalistického (polského) hávu vyhrocené moralitky o špatných rodičích a ještě horším synovi, která vlastně říká, že homosexualita je psychická porucha dostavující se v pubertě a lze jí léčit dobrým rodinným zázemím, Naopak když idylka u domácího krbu chybí, vede to k sebevražedným sklonům. Exploatačně pojaté postavy (rodiče jsou charakterizováni zálety, rochněním se v penězích, snobskostí a zaměstnáním nelegální pracovní síly), nerealisticky schematické chování (závěr s holkou s růžovými vlasy) a fantaskně přepjatá imaginace internetových diskusních fór jako něco na pomezí Second Life a Final Fantasy jsou jen některé z řady prvoplánově efektních prostředků, které se zde používají ve službě apelativní funkce. "Místnost sebevrahů" ve výsledku nejvíce zaujme tím, že podvratně využívá prostředky a estetiku emo subkultury pro vyprávění, které emo démonizuje jako zpovykané, sexuálně nejisté spratky.(27.6.2011)
FlyBoy
[MFF Cinematik 2011, Piešťany] Emo subkultúra inkasuje poriadne nechcenú facku po ktorej sú priaznivci Tokio Hotel nútení si uvedomiť, že byť z ničoho nič homosexuál automaticky znamená hanbiť sa, utiahnuť sa, sebapoškoďovať sa, teda v praxi nadobro stratiť hlavu, zavrieť sa na 2 roky do izby, tam hystericky jačať/bucháť si hlavu o stenu, prepadať do paranormálnych stavov a útechu dosahovať pri chorej internetizácií v útrobách "Second Life" virtuality. Len tak pomimo to o "emákoch" až tak úplne nie je, keďže nám tu vystupujú tiež (až alarmujúco) neukáznení rodičia, ktorých priority tvorí kariérny rast, snobské večierky, zamlčované zálety a teda zvolení priesečník zlej výchovy s "poruchou psychiky" vyostrene upozorňuje "pozor vážení, toto sa može týkať kohokoľvek z nás." Vo výsledku je to však nevyvážená pózička obsahujúca efektné ozdôbky, dynamickú reprodukciu dvoch dej. línii, (okrem tej klubovej) uvreščanú "la resistance" hudbičku, hromadu ošemetných otázok a v skratke-všetko (narvané dokopy) a (vo výsledku vlastne) nič. Inými slovami mi "Sala samobójców" tu i tam pripadá ako taký riadne slabý+konfúzny odvar "Ben X" občasne využívajúci trapnosť z "Twilightu", samozrejme s ofinou nie do "kohúta", ale do čela...(19.9.2011)
Padme_Anakin
Nahlédnutí pod pokličku jedné moderní a úspěšné rodiny působí tísnivě a bolestně. Doposud bezproblémový Dominik se nečekaně ocitne v překvapivé situaci, která ho hluboce zraní. A od této zlomové chvíle se vše začne ubírat jiným směrem, než by mělo. Zaneprázdnění rodiče mu nevěnují žádný čas, ani pozornost a tak utíká na net. Zoufale hledá útočiště, pomoc, spojence, prostě někoho, kdo by mu rozuměl, naslouchal… Zajímavě zpracované tíživé téma s přesvědčivou a zároveň uvěřitelnou hlavní postavou za doprovodu krásné hudby. Season Challenge Tour, září 2015. (27.9.2015)
animaxis
V první čtvrtině filmu mi hlavní hrdina nebyl moc sympatický a že bych ho v realitě asi moc nemusel, ale jak čas plynul dál, tak se moje vědomí nořilo hlouběji do myšlenky filmu a film jako celek mi začal připadat dost dobrý. Je tu nádherně vidět jak je reálný svět zkažený a jak se snaží kazit život i všech v něm. Naštěstí není tak těžké se z něho občas dostat (i když ne pro každého) a je trochu ironické si uvědomit, že hodně lidí doopravdy žije št'astně jen někde, kde opravdový život není (sám mám na život maličko odlišný názor, ale myšlenka filmu se mi i tak líbí). Hlavní hrdina mi nejdříve připadal maličko jako kretén a to i po "líbacím incidentu". Jenže jakmile přišla Místnost sebevrahů, tak jsem ve filmu konečně našel smysl. Postava Silwie mi taky byla chvílemi sympatická a chvílemi ne, ale je nutno uznat, že dobrou úroven filmu v podstatě dává právě ona. Závěr mi přišel trochu unáhlený, ale vymyšlený byl dobře, byl emotivní a vlastně v něm byla taky ironie. Rozhodně zajímavý snímek!(14.3.2015)
KajusaK
Film začne celkem nevinně, emo boy Dominik , který se zamiluje do kluka ze školy..Když to ovšem vyjde drsným způsobem najevo,tak začne pravé drama..Internet - místnost sebevrahů - neznámá dívka .. Řekla bych , že pro Dominika "smrtící kombinace" .. Začne se uzavírat do sebe, trávit čas neustále u PC , přestane chodit kamkoliv z pokoje..Vše se stupňuje,až to vygraduje na povrch incidentem odpojení internetu :)) .. Konec komentovat nebudu,to byste z toho pak nic neměli :)) ..Pro mě naprosto dokonalý polský film ..Jsem z toho unešená,psychicky zle mi z toho je dodnes,ale perfektní nápad,originalita..Před hlavním hrdinou smekám - dokonalý herecký výkon (lepší než nějaké světové jedničky) ..(3.4.2013)