poster

Film jako Brno (studentský film)

 • slovenský

  Film ako Brno

  (festivalový název)
 • anglický

  Big as Brno

Dokumentární / Komedie

Česko, 2011, 72 min

Komentáře uživatelů k studentskému filmu (8)

 • CheGuevara
  **

  Samotné segmenty jsou působivé, stejně jako samotná myšlenky. Problém je však v tom, že jednotlivé díly se tématy i obrazy až příliš překrývají, a tak de facto neustále sledujeme to stejné. Jako nástěnka FAMU, kdy můžeme tipovat budoucí talenty, film funguje spolehlivě. Ostatně já sázím na Kristýnu Bartošou (blokádníci).(31.10.2011)

 • Morien
  *****

  Film jsem viděla aspoň šestkrát nebo sedmkrát a zdá se mi, že pokaždé, když ho vidím, je lepší než při minulé projekci. Film jako Brno má skryté síly (či má paranoia se výrazně zlepšila v jejich domnělém vyhledávání).(22.2.2012)

 • Brygmi
  ***

  Nejlepší segment od Klusáka, jeho studenti se ho snaží napodobit, ale moc se jim to nedaří.(24.6.2011)

 • Fingon
  ****

  (Premiéra v sále Bakala v Brně, 23.6.2011, 19:30). Dokumentární projekt Film jako Brna šesti studentů dokumentární režie na FAMU pod vedením Víta Klusáka se natáčel během prvního května a měl jsem tu čest pomáhat s jeho realizací (vláčel jsem jeden ze stativů). --- Snímek je složený ze sedmi segmentů, z nichž každý se věnuje jiné skupině, která se toho dne v Brně vyskytovala - Novinářům, policistům, Romům, neonacistům, blokádníkům, politikům na mítinzích, poslední se věnuje brněnské ZOO. Přestože kvalita jednotlivých reportáží se různí, i ta nejméně zajímavá je přesto dostatečně koukatelná a sedmdesát minut (celková délka filmu) uteče jako voda. Zvláště bych vyzvedl segment, který má kamarádka ještě během promítání nazvala "cikánským hororem", ve kterém k tísnivé atmosféře přispívá nejen ambientní hudební podkres, ale i čtení anonymního rasistického dopisu zaslaného před dnem natáčení ředitelce Muzea romské kultury (v procítěném podání Karla Dobrého). Zbylé segmenty jsou laděny do nálady spíše komediální, k čemuž přispívají především někteří aktéři - novinář Vozdecký v segmentu Víta Klusáka, postarší občan svérázně vysvětlující problematiku romského etnika, jiný důchodce tančící na brněnské přehradě za zvuků kapely zaplacené ČSSD či spoluobčané prznící Máchův Máj. Ve výsledku mám z filmu velmi dobrý pocit a přeji mu úspěšnou pouť po kinech a festivalech. A chci DVD!(23.6.2011)

 • Vodnářka
  ****

  Brno, 1. máj, pochod neonacistů, jejich odpůrci, samotní Romové a taky akce KSČ nebo oslava jara v ZOO. Všichni mají jiné zájmy a myšlenky a ty ostatní je moc nezajímají. Mezi nimi FAMU, sedm mladých dokumentaristů, kamery. I oni mají na věc jiné pohledy, jiné pojetí situace. Zní to jako zajímavá myšlenka a ani výsledek nezklame, samotné střípky záznamů nesou významné informace, zároveň jsou trefné, zábavné a nechávají divákům dost prostoru k přemýšlení. Jediné, co mi nehrálo, byl snímek jako celek. I přes výbornou původní myšlenku a originalitu stylu i vyprávění mi chyběl jakýsi ucelený pohled na akci. Místo toho jsem zhlédla jen sedm výborných segmentů z akce, která mi stále zůstala skryta.(8.3.2012)

 • Rami
  ***

  Jako komedie opravdu zdařilé. Bylo vidět, že si lidé před kamerou opravdu rádi zahrají divadlo. A jde jim to moc dobře. :-) Kdyby se dala dotčená sociální otázka vyřešit takovouto vtipnou formou, bylo by to super. Bohužel jsou fakta a argumenty trošku někde jinde. Všichni mají v něčem pravdu a v něčem naopak dělají chybu. Po "debatě" s jedním z tvůrců tohoto filmu již chápu, proč byla vybrána groteskní forma dokumentu - téma je z jejich strany chápáno velmi obecně a nemají potřebu něco řešit. Trošku mně to připomnělo dokument Singles - ukázat téma, ztrapnit pár lidí a jít na další film (podobnost s přístupem natáčeného redaktora je zřejmá). Myslím, že toto téma by si zasloužilo opravdový dokument, který vyslechne všechny zúčastněné strany a nabídne divákovy komplexní obraz.(17.3.2012)

 • Cobur
  *****

  Velmi zábavný počin skupinky začínajících filmařů. Ze všech segmentů je bezkonkurenčně nejlepší neonacistický pochod. Komunisti rozumějí a zbytek je už jenom fajn. Škoda,p protože jinak to byla opravdu sranda.(11.12.2017)

 • mahulenka
  ****

  Dokument o brněnské blokádě natočili studenti 1. ročníku dokumentaristiky. Občas je to trošku znát, ale i přes to klobouk dolů. Téma neonacistických pochodů a relativně úspěšné brněnské blokády je velice aktuální a je výborné, že se ho někdo ujal. Nápad rozdělit dokument do několika oddílů podle zúčastněných stran je skvělý a film udělal zajímavým. Bohužel to občas vedlo ke ztrácení návaznosti a člověk, který o průběhu blokády nemá informace se v tom asi musí ztrácet. Bylo by dobré na začátku ve zkratce shrnout co se tam dělo a proč a potom až přistoupit k jednotlivým částem. Největší slabinu filmu vidím v oddílu blokádníci. Zde by bylo potřeba podle mého názoru veřejnosti lépe ukázat, jací lidé se blokády zúčastnili. Já osobně jsem tam potkala nejvíce lidí z řad studentů, vysokoškolských učitelů, zcela "normálních lidí" mladšího a středního věku (a všech generací :D), několik důchodců, samozřejmě velkou část Romů. Autorka tohoto oddílu se soustředí na několik postav - handicappovaného muže, rasistického dědka, na pár anarchistů a na několik Romů. Vůbec neukazuje atmosféru blokujících, jejich složení. Kdybych tam nebyla, tak mám z dokumentu pocit, že blokující byli banda "freaků", přitom tomu bylo úplně jinak. Ale to je trend, kterého jsem si všimla i u ostatních částí tohoto dokumentu i u dokumentů jiných (například Religulous). Postup vybrat si z masy lidí ty největší blbce a úchyly ať to vypadá, že jsou takoví všichni. Romům byl věnován samostatný oddíl, tak proč byla většina oddílu blokádníci právě o nich? Celkově mám z dokumentu fakt dobrý pocit, některé momenty jsou opravdu vtipné, jiné opravdu deptající. Jsem vděčná, že někdo o tomto dni natočil dokument a přeju autorům hodně dalších dobrých a potřebných nápadů!(24.6.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace